Antivirus a firewall zdarma: Brnění od Microsoftu v praxi

Balíček skládající se z firewallu a anitivirového systému od společnosti Computer Associates nabízí Microsoft v rámci své politiky důvěryhodné informační techniky "Trustworthy Computing" zdarma. Darovanému koni se na zuby nemá dívat, ale my se přece jen koukli.

O možnosti získat na rok zdarma ochranu před většinou možných nebezpečí číhajících na internetu jsme již referovali několikrát. Microsoft a Computer Associates totiž nejsou jedinými firmami, které domácím uživatelům nabízejí zdarma některé své produkty. Pro českého uživatele mají navíc aplikace dostupné pouze v angličtině řadu nevýhod, většinu z nich je ale možné překonat návodem k instalaci nebo přenecháním instalace někomu jinému, přičemž běžné užívání firewallu ani antivirového systému nevyžaduje při správném nastavení žádnou přehnanou pozornost ze strany uživatele.

Získání software

Pro získání balíčku eTrust EZ Armor je nutné nejprve navštívit stránku http://www.my-etrust.com/microsoft/, která popisuje nabízený produkt. Zde je po kliknutí na tlačítko "download it now FREE. A 49.95 Value!" musíte vyplnit formulář, který se ptá po vaší emailové adrese, poštovní adrese a vyžaduje i telefonní číslo. Po odeslání formuláře vám poskytovatel služby zašle na zadanou adresu email, který obsahuje odkaz na stažení software.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Licenční číslo je obsaženo v emailu, který dostane uživatel po registraci * Je možné instalovat jen firewall nebo antivir * Aktualizace proběhne automaticky

Tento uzpůsob distribuce není úplně šťastný, je zbytečně komplikovaný a hlavně existuje riziko, že bude takový email odstraněn antispamovým filtrem na poštovním serveru. Navíc je použit HTML formát s obrázky, které Microsoft Outlook v mnoha případech automaticky nezobrazuje. Nezkušený uživatel je v takové chvíli ztracen. Zkušenější uživatel ví, že když očekává určitou zprávu a ona zdánlivě nepřichází, měl by se podívat do složky "junk mail" a zprávu z ní zachránit. Samotné stažení souboru složité není a díky malé velikosti trvá jen několik minut i při použití klasického modemu.

Instalace a nastavení

Email, který uživatel obdrží obsahuje sériové číslo, které je v průběhu instalace potřeba zadat hned na druhé instalační obrazovce. Už v tuto chvíli nabízí aplikace online nápovědu, která je ale bez znalosti anglického jazyka českému uživateli platná jak mrtvému zimník. Další obrazovka dává na výběr mezi instalací celého souboru nebo jen jednotlivých aplikací. Kompletní instalace si vyžádá necelých 12 MB na pevném disku. Další fází instalace je automatická aktualizace obou aplikací. Po té už uživatele přivítá firewall s průvodcem nastavení. Ten nabízí využití přednastaveného systému a možnost upravit nastavení pro pokročilejší uživatele v několika krocích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez gratulace by to nebylo ono * Firewall vás nemusí vůbec rušit * A gratulace ještě jednou

Nezkušený uživatel by se v nabídkách mohl ztratit, i kdyby byl produkt v češtině a vzhledem k tomu je opravdu lepší, když firewall instaluje a nastavuje někdo zkušenější. Standardní chování firewallu vyvolá dotaz k uživateli pokaždé, když se nějaká aplikace pokusí přistoupit k internetu. Základní programy jako je internetový prohlížeč či poštovní klient má v základním nastavení přístupy povolené a uživatel se tak setká s firewallem až v okamžiku, kdy nainstaluje třeba počítačovou online hru nebo když se pokusí na internet přistoupit třeba MS Word.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní obrazovka aplikace * Restart před použitím aplikací je nutný * Firewall nezná bratra – při aktualizaci antiviru si žádá potvrzení uživatele

Základní princip práce s firewallem pro začátečníky je, že pokud se aplikace zeptá na přístup k internetu a vy jméno dané aplikace neznáte, je lépe přístup zakázat a zeptat se někoho známého. Průvodce instalací vás nakonec vyzve k restartování počítače, po kterém začnou být obě aplikace aktivní. Narozdíl od firewallu antivirový systém uživatele ke konfiguraci nevyzve. Není to ani výrazně potřeba snad s jedinou výjimkou, kterou je nastavení automatické aktualizace. Celým procesem nastavení méně zkušené uživatele opět provede podrobný průvodce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení termínů pro testování * Nabídka typů souborů, které budou prohlíženy * Automatické aktualizace jsou jistější

V praktickém testu, který sestával z několikanásobného přezkoušení funkce firewallu a otestování antiviru v běžném provozu i nastrčením zaarchivovaných virů, nebyly s eTrust EZ Armor suite žádné problémy. Všechny viry byly identifikovány a to včetně několika novinek v elektronické poště a Firewall spolehlivě odblokoval všechny amatérské pokusy některých uživatelů sítě chello, kteří rádi testují zabezpečení počítačů svých kolegů na kabelovém připojení.

Nakonec ale zůstávají námitky uvedené už na začátku článku. Běžný český uživatel vyžaduje od aplikací komunikaci v rodném jazyce, tu Microsoftem nabízený produkt nenabízí a tak se jako vhodnější řešení jeví Kerio Personal Firewall a některý z dobře dostupných a lokalizovaných antivirů jako třeba Norton Antivirus, Avast! nebo AVG.

Diskuze (82) Další článek: Poplatky za právníky táhnou SCO do červených čísel

Témata článku: Microsoft, Software, Internet, Antivirus, Zdarma, Firewall, Automatická aktualizace, ANT +, Běžná aktualizace, Základní obrazovka, Základní nastavení, Armor, Nabízený soubor, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování