Antivirus a firewall zdarma: Brnění od Microsoftu v praxi

Balíček skládající se z firewallu a anitivirového systému od společnosti Computer Associates nabízí Microsoft v rámci své politiky důvěryhodné informační techniky "Trustworthy Computing" zdarma. Darovanému koni se na zuby nemá dívat, ale my se přece jen koukli.

O možnosti získat na rok zdarma ochranu před většinou možných nebezpečí číhajících na internetu jsme již referovali několikrát. Microsoft a Computer Associates totiž nejsou jedinými firmami, které domácím uživatelům nabízejí zdarma některé své produkty. Pro českého uživatele mají navíc aplikace dostupné pouze v angličtině řadu nevýhod, většinu z nich je ale možné překonat návodem k instalaci nebo přenecháním instalace někomu jinému, přičemž běžné užívání firewallu ani antivirového systému nevyžaduje při správném nastavení žádnou přehnanou pozornost ze strany uživatele.

Získání software

Pro získání balíčku eTrust EZ Armor je nutné nejprve navštívit stránku http://www.my-etrust.com/microsoft/, která popisuje nabízený produkt. Zde je po kliknutí na tlačítko "download it now FREE. A 49.95 Value!" musíte vyplnit formulář, který se ptá po vaší emailové adrese, poštovní adrese a vyžaduje i telefonní číslo. Po odeslání formuláře vám poskytovatel služby zašle na zadanou adresu email, který obsahuje odkaz na stažení software.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Licenční číslo je obsaženo v emailu, který dostane uživatel po registraci * Je možné instalovat jen firewall nebo antivir * Aktualizace proběhne automaticky

Tento uzpůsob distribuce není úplně šťastný, je zbytečně komplikovaný a hlavně existuje riziko, že bude takový email odstraněn antispamovým filtrem na poštovním serveru. Navíc je použit HTML formát s obrázky, které Microsoft Outlook v mnoha případech automaticky nezobrazuje. Nezkušený uživatel je v takové chvíli ztracen. Zkušenější uživatel ví, že když očekává určitou zprávu a ona zdánlivě nepřichází, měl by se podívat do složky "junk mail" a zprávu z ní zachránit. Samotné stažení souboru složité není a díky malé velikosti trvá jen několik minut i při použití klasického modemu.

Instalace a nastavení

Email, který uživatel obdrží obsahuje sériové číslo, které je v průběhu instalace potřeba zadat hned na druhé instalační obrazovce. Už v tuto chvíli nabízí aplikace online nápovědu, která je ale bez znalosti anglického jazyka českému uživateli platná jak mrtvému zimník. Další obrazovka dává na výběr mezi instalací celého souboru nebo jen jednotlivých aplikací. Kompletní instalace si vyžádá necelých 12 MB na pevném disku. Další fází instalace je automatická aktualizace obou aplikací. Po té už uživatele přivítá firewall s průvodcem nastavení. Ten nabízí využití přednastaveného systému a možnost upravit nastavení pro pokročilejší uživatele v několika krocích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez gratulace by to nebylo ono * Firewall vás nemusí vůbec rušit * A gratulace ještě jednou

Nezkušený uživatel by se v nabídkách mohl ztratit, i kdyby byl produkt v češtině a vzhledem k tomu je opravdu lepší, když firewall instaluje a nastavuje někdo zkušenější. Standardní chování firewallu vyvolá dotaz k uživateli pokaždé, když se nějaká aplikace pokusí přistoupit k internetu. Základní programy jako je internetový prohlížeč či poštovní klient má v základním nastavení přístupy povolené a uživatel se tak setká s firewallem až v okamžiku, kdy nainstaluje třeba počítačovou online hru nebo když se pokusí na internet přistoupit třeba MS Word.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní obrazovka aplikace * Restart před použitím aplikací je nutný * Firewall nezná bratra – při aktualizaci antiviru si žádá potvrzení uživatele

Základní princip práce s firewallem pro začátečníky je, že pokud se aplikace zeptá na přístup k internetu a vy jméno dané aplikace neznáte, je lépe přístup zakázat a zeptat se někoho známého. Průvodce instalací vás nakonec vyzve k restartování počítače, po kterém začnou být obě aplikace aktivní. Narozdíl od firewallu antivirový systém uživatele ke konfiguraci nevyzve. Není to ani výrazně potřeba snad s jedinou výjimkou, kterou je nastavení automatické aktualizace. Celým procesem nastavení méně zkušené uživatele opět provede podrobný průvodce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení termínů pro testování * Nabídka typů souborů, které budou prohlíženy * Automatické aktualizace jsou jistější

V praktickém testu, který sestával z několikanásobného přezkoušení funkce firewallu a otestování antiviru v běžném provozu i nastrčením zaarchivovaných virů, nebyly s eTrust EZ Armor suite žádné problémy. Všechny viry byly identifikovány a to včetně několika novinek v elektronické poště a Firewall spolehlivě odblokoval všechny amatérské pokusy některých uživatelů sítě chello, kteří rádi testují zabezpečení počítačů svých kolegů na kabelovém připojení.

Nakonec ale zůstávají námitky uvedené už na začátku článku. Běžný český uživatel vyžaduje od aplikací komunikaci v rodném jazyce, tu Microsoftem nabízený produkt nenabízí a tak se jako vhodnější řešení jeví Kerio Personal Firewall a některý z dobře dostupných a lokalizovaných antivirů jako třeba Norton Antivirus, Avast! nebo AVG.

Diskuze (82) Další článek: Poplatky za právníky táhnou SCO do červených čísel

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Antivirus, Firewall, ANT +, Automatická aktualizace, Základní nastavení, Armor, Běžná aktualizace, Základní obrazovka, Nabízený soubor


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu