Antiviroví hlídací psi v boudě

Několik doporučení pro výběr toho správného antivirového programu.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Petr Broža: S přechodem na operační systém Windows se zdálo, že éra virů je za námi. Udělat pořádný vir pro Windows bylo totiž těžší než pro DOS.

Jako první byla zneužita programovatelnost balíku Microsoft Office; vznikly makroviry. Poté se na naše hlavy začaly sesypávat viry pracující přímo ve Windows a postupem času byly stále důmyslnější. Korunu pak všemu nasadil Internet, po němž se tyto viry šíří prostřednictvím elektronické pošty.

Jak nás antiviry chrání

Co tedy antivirové programy umí? Při startu počítače kontrolují zaváděcí sektor disku a zjišťují, zda v něm není schovaný bootovací vir. Pokud tomu tak je, mají pro tyto případy speciální bootovací disketu, která zaváděcí oblast vyléčí. Při startu také kontrolují bezinfekčnost konvenční paměti (systémy Windows 95/98).

Přímo ve Windows mají speciálního hlídače. Je jím rezidentní program, který hlídá, aby se žádný vir neusadil v paměti, a také kontroluje všechny otevírané soubory. Kontrolou procházejí i soubory stahované z Internetu a příchozí elektronická pošta, zejména přílohy. V nastavený čas mohou spustit kontrolu celého počítače (např. při příchodu do práce), AVAST! zase spouští kontrolu při aktivaci spořiče obrazovky. Důležitým prvkem je také heuristická analýza, která jakoby provádí instrukce programů a hledá podezřelé operace (např. skoky ze začátku až na konec, kde sídlí tělo viru apod.). Antiviry umí kontrolovat komprimované soubory a některé dokonce i léčit (viz tabulka).

Volba je na vás

Hlavním kritériem, kterým se většina uživatelů řídí, je cena. Ta je dnes u všech produktů téměř stejná a pohybuje se okolo dvou tisíc korun. Žádný předražený kousek na trhu už nenajdete.

Pro firmy je důležité, zda antivirový program podporuje prostředí klient/server a zda umí pracovat v síti. Důležité jsou také možnosti práce antiviru v síti (např. dálková správa ze serveru). I zde se samozřejmě musí hledět na cenu; protože však jde o firemní (tj. drahá) data, příliš šetřit se nevyplatí.

Kromě ceny ale musíte hledět i na funkční možnosti antivirového programu. Pokud jste připojeni k Internetu, nesmí vám chybět rezidentní podpora kontroly e-mailů (hlavně příloh) a kontrola stahovaných souborů z Internetu. Například některé firmy distribuují Internetem svoje ceníky v samorozbalovacích souborech, tedy v ideálním prostředí pro škodolibé viry.

Nový kabátek

Důležitým hlediskem jsou možnosti a funkce rezidentního hlídače. Musí umět kontrolovat otevírané soubory z disku a disket. Také se hodí automatická aktualizace virové databáze přes Internet a plánování spuštění kontroly v danou hodinu. Další funkce jsou pochopitelně vítány.

Antivirový program by měl mít častou aktualizaci – viry se šíří Internetem tak rychle, že je nutné podniknout protiútok téměř okamžitě. U dobrých antivirů se nová aktualizace nebo alespoň způsob, jak se viru zbavit, objeví na webu tentýž nebo alespoň následující den.

Pokud jste připojeni přes modem, určitě vás bude zajímat, jak velká aktualizace je. Na našich linkách se může doba stahování i 1 MB pěkně protáhnout.

Jak jsou dobré

Před koupí se také informujte na reference daného antiviru. Ideálním místem je web časopisu Virus Bulletin, na němž jsou každé dva měsíce zveřejňovány výsledky testů všech antivirových programů. Antivir, který odhalí všechny viry z testovací databáze, obdrží 100 procent. Ostatní jsou většinou v těsném závěsu.

Nesmíte zapomenout ani na vlastní hledací a uzdravovací funkce. Z tabulky zjistíte, zda antivir umí léčit, prohledávat a léčit komprimované soubory, zda podporuje heuristickou analýzu apod.

To vše zkuste vzít v úvahu. Některé antiviry mají navíc možnost bezplatného vyzkoušení po určitou dobu (trial). Můžete tak zjistit, zda vám vyhovuje a zda splňuje všechny vaše požadavky kladené na program. S antivirem si prostě musíte padnout do oka, jinak bude váš boj s viry pouze poloviční.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (6) Další článek: iKey: klíčenka k pohledání

Témata článku: Windows, Internet, Častá operace, Důležitý soubor, Antivirový program, Stahovaný soubor, Antiviry, Poloviční paměť, Antivir, Heuristická analýza


Určitě si přečtěte

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny