Antivirové kukátko: stoprocentní NOD32

Ještě před rokem NOD32 znal jen málokdo, nyní se o tomto antiviru hovoří poměrně často díky výborným výsledkům v nezávislých testech i rychlosti, s jakou pracuje. Slovenský antivir NOD32 dnes představíme těm, kdo ho zatím neznají.

Související odkazy

Slovník
administrator
antivirus
červ
firewall
linux
online
platforma
remote
server
virus

Antivirový systém NOD32 slovenské společnosti Eset s.r.o. mohou čeští uživatelé znát už od roku 2002, kdy jej pro zajištění bezpečnosti své freemailové služby začala používat společnost Atlas pro kontrolu příchozí i odchozí pošty. Už rok používá NOD32 pro kontrolu pošty také Seznam. Historie antiviru NOD32 je ale výrazně delší.

Společnost Eset vznikla v roce 1992 spojením dvou menších firem a od počátku se soustředí na vývoj antivirového řešení NOD. Původní DOSové řešení se jmenovalo NOD-iCE, od verze pro Windows 95 je antivir vyvíjen jako NOD32. Další významnou částí podnikání Esetu je ekonomický systém Perspekt určený pro slovenský trh. Eset s.r.o. sídlí v Bratislavě, česká pobočka Eset software spol. s r.o. sídlí potom v Praze. Společnost má také pobočku ve Spojených státech nebo Velké Británii, prostřednictvím partnerů je Eset aktivní i v dalších zemích.

Za peníze nebo jen na zkoušku

Základ nabídky antivirových řešení Esetu tvoří NOD32 pro Microsoft Windows ve verzích 95, 98, ME, NT, 2000, XP a Windows Server 2003. Pro ochranu počítačových sítí je určen NOD32 Enterprise Edition včetně nástroje pro vzdálenou správu NOD32 Remote Administrator, který je možné zakoupit i samostatně. Pro spouštění z diskety a pro ochranu Windows 3.x a operačního systému MS DOS je stále k dispozici NOD32 pro MS DOS.

Klepněte pro větší obrázek
Vzhled rozhraní aplikace skutečně připomíná ICQ nebo Mirandu

V oblasti ochrany serverů nabízí Eset ochranu pro linuxové souborové servery, pro linuxové poštovní servery, pro platformu Novell, Lotus Domino, Exchange server, český Kerio Mail Server a nakonec existuje i NOD32 plugin pro Kerio WinRoute Firewall.

Narozdíl od již popisované české konkurence v podobě Avastu a AVG nenabízí Eset svůj antivir k domácímu použití zdarma, přičemž NOD32 pro osobní počítače je možné vyzkoušet na dobu 30 dní od data instalace, po uplynutí této lhůty není možné aktualizovat databázi virů, čímž se aplikace stává prakticky nepoužitelnou.

NOD32 je démon

Antivirový systém NOD32 je tvořen čtyřmi moduly se jmény Amon, Dmon, Imon/Emon a NOD32, které se starají o různé prvky ochrany počítače. Amon je modul pro zajištění antivirové kontroly všech používaných souborů, přičemž aplikace umožňuje okamžité řešení případného problému. Dmon se stará o kontrolu dokumentů aplikací MS Office i aktivních prvků ActiveX. Modul Imon/Emon se soustředí na kontrolu protokolů používaných pro přístup k webovým službám a službám elektronické pošty, Emon se přitom instaluje pouze na počítače s korporátní instalací Outlooku s rozhraním MAPI. Aplikace tak umožňuje chránit uživatele před červy v emailech i bez nastavení pro konkrétního poštovního klienta, stejně tak dokáže podobně jako Avast detekovat některé červy útočící prostřednictvím síťové komunikace.

Klepněte pro větší obrázek
Popis rezidentního modulu AMON při instalaci

Modul NOD32 potom slouží pro přístup ke klasickým službám antiviru, tedy spuštění kontroly "celého" počítače nebo vybraných pevných disků či optických mechanik, k dispozici je i hloubková analýza, která umožňuje odhalit potenciálně nebezpečné soubory a dosud neodhalené viry prostřednictvím heuristické analýzy. Přístup ke skenování "na vyžádání" je možný také prostřednicím kontextového menu při kliknutí na soubor nebo diskovou jednotku, pokud tuto funkci uživatel povolí při instalaci.

Pro začátečníky i experty

Instalace NOD32 se liší podle úvodního výběru uživatele, v nabídce je možnost přizpůsobit chování antiviru začátečníkům, pokročilým uživatelům a expertům. Při expertní instalaci je možné měnit více nastavení, začátečnický režim je potom vhodný pro méně zdatné uživatele, které by mohlo bohatství nabídek aplikace vyděsit.

Klepněte pro větší obrázek
Během instalace si můžete vybrat úroveň, které se přizpůsobí nastavení aplikace

Uživatelské rozhraní NOD32 připomíná svým zpracováním a strohostí komunikační program Miranda IM. Služby aplikace jsou rozděleny do čtyř skupin. První jsou nástroje pro rezidentní ochranu, které slouží pro nastavení jednotlivých modulů NOD32. Druhá skupina je věnována aktualizacím databáze. Zde lze nastavit, z jakých serverů se mají stahovat aktualizace, je možné nastavit také místo na lokálním či síťovém disku. Okamžitě také vidíte, ze kdy je poslední databáze a kdy naposledy proběhla aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek
Velké množství nastavení může laika odradit

Další záložka, protokoly, potom slouží k přístupu k zaznamenaným událostem, které se týkají používání antiviru. Poslední záložka, Nástroje systému NOD32, zpřístupňuje obsah Karantény, Plánovač akcí, který umožňuje nastavit aktualizaci databáze ve vybraný čas, spuštění diagnostiky nebo externí aplikace, podrobné informace o verzi aplikace a nakonec také další sérii nastavení, jako je například zasílání zpráv administrátorovi prostřednictvím emailu nebo lokální sítě.

NOD32 v testech

Stejně jako u předchozích produktů jsme zkoumání schopností zachytit viry nechali na Virus Bulletinu. NOD32 z těchto prestižních testů vychází jako vítěz díky rekordnímu počtu ocenění 100%, i když starší verze pro DOS a Windows NT a SuSE Linux na ocenění nedosáhly, proti třem selháním ale stojí 30 úspěšných průchodů testem, za poslední dva roky NOD32 nezaváhal ani jednou.

Klepněte pro větší obrázek
Hlášení o provedeném testu

Náš malý test zahrnul pouze rychlost skenování. Při běžné diagnostice test dvou disků s celkem 95 GB dat ve 247 125 souborech byl NOD32 hotov za 8 minut, 37 sekund, podrobná analýza potom trvala 19 minut a 21 sekund. Pro srovnání Avastu trvalo skenování 75,4 GB dat standardním způsobem 13 minut a 44 sekund. Během několika dní používání se ale čtyřikrát stalo, že se NOD32 na první pokud nedokázal připojit k vybranému serveru, což není úplně ideální.

Klepněte pro větší obrázek
Problémy s aktualizacemi ve výpisu událostí

Oči a uši otočené na Západ

Stejně jako Grisoft se svým AVG se i Eset podle množství informací na webu věnuje spíše podpoře amerického trhu, který je výrazně větší než český a slovenský dohromady. Svědčí o tom například seznam otázek a odpovědí na nejobvyklejší dotazy. V české verzi najdeme 6 otázek s odpověďmi, na anglických stránkách společnosti jich je několik desítek. Ani česká, ani anglická verze stránek ale nenabízí vyhledávání v databázi virů, k dispozici je pouze abecední seznam. Technická podpora pro české uživatele je potom k dispozici na emailové adrese servis@esetsoftware.cz nebo telefonním čísle 220 570 479.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti nastavení sledovaných oblastí

Na slevy nehrajeme

I přes své kvality a českou lokalizaci má NOD32 pro domácí uživatele poměrně značnou nevýhodu – poměrně vysokou cenu. Licence pro jeden počítač s roční aktualizací stojí 1785 korun s DPH, roční aktualizace potom přijdou na 714 korun. Eset nenabízí ani slevy při zakoupení aktualizací na delší období, naopak samozřejmostí jsou slevy při nákupu většího počtu licencí. Z amerického obchodu lze přitom online koupit stejný produkt, ale v angličtině za 39 USD. Na českých stránkách navíc nelze platit kreditní kartou nebo přes eBanku, je nutné uhradit částku na účet bankovním příkazem.

V konečném součtu kladů a záporů, které v tomto případě představuje hlavně cena, je na každém uživateli, zda zvolí řešení zdarma nebo placené s výhodami a nevýhodami, které má každý z těchto přístupů.

Diskuze (140) Další článek: Intel pracuje na snížení teploty svých procesorů

Témata článku: Windows, Linux, Kukátko, Protokol používaných, Sto, Možné řešení, Atlas software, Antiviry, Americká pobočka, Malý test, Podrobná analýza, Česká aplikace, Předchozí produkt, Antivir, Nebezpečná událost, Vybraný soubor