Antivirové kukátko: Norton AntiVirus od Symantecu

Zatímco Symantec není příliš známé jméno, Norton je pojem. V dnešním antivirovém kukátku se podíváme na Norton Antivir 2005 v české verzi, která se prodává samostatně i v balíku Norton Internet Security. Jde o antivir s nejdelší nepřerušenou řadou 100% výsledků testů VirusBulletinu.

Související odkazy

Slovník
antivirus
červ
engine
firewall
FTP
online
PDA
platforma
server
virus

Symantec je jednou z největších softwarových společností na světě, a pravděpodobně největší softwarová společnost, jejíž jméno je velké části uživatelů, kteří znají Microsoft, Oracle nebo SAP, neznámé. To samozřejmě pomíjíme Intel a IBM, kteří jsou známí díky produkci hardware, ale jejich obraty v oblasti software je řadí zároveň k největším výrobcům software.

Symantec byl založen v roce 1982, v červnu 1989 potom vstoupil na burzu. V roce 1990 došlo k zásadní události ve vývoji firmy, kdy Symantec převzal společnost Peter Norton Computing. Jméno Norton dříve spojené se správcem souborů pro MS DOS a Windows je dodnes spojeno s většinou produktů Symantecu pro koncové zákazníky a pravděpodobně je nejsilnější značkou v rámci korporace. Akvizicí Nortona se Symantec nezastavil. Například v roce 1998 odkoupil Antivirové řešení od IBM, v témže roce koupil i AV část Intelu. V roce 2002 potom Symantec koupil PowerQuest známý zejména díky produktu Partition Magic. Nejnovější akvizicí Symantecu je potom spojení se společností Veritas, která se specializuje na zálohování a dostupnost dat, tato akvizice by měla být dokončena v průběhu tohoto roku.

Antivir zvlášť nebo s přílohou?

Nabídka antivirových řešení Symantecu je založena kolem jednoho antivirového engine, který je nezávislý na operačním systému a grafickém rozhraní, používají ho proto všechny produkty Symantecu, ať už pro osobní počítače doma, pracovní stanice ve firmách, mailservery, počítače Apple nebo PDA.

Klepněte pro větší obrázek
Celé bezpečnostní menu od Symantecu

Základem nabídky je Norton Antivirus pro Windows, který je dostupný v několika verzích. První je samostatný antivir, druhou, preferovanou možností, jak získat AV ochranu je balík Norton Internet Security, který zahrnuje osobní firewall, antispam nebo rodičovský zámek. Antivir je také součástí balíku systémových nástrojů Norton SystemWorks. My jsme testovali Norton Antivirus v rámci řešení Norton Internet Security 2005 v české verzi, která byla v lokalizované podobě na trh uvedena minulý týden.

Vlastní bezpečnostní centrum

Instalace antiviru je jednoduchá a v češtině. Po restartu je nutné aktualizovat antivirovou bázi a případně i antivirový engine, podle toho, jak stará verze je na CD. První aktualizace může být trochu objemnější, což je pro uživatele na vytáčeném připojení k internetu nepříjemné, ve srovnání se stažením kompletního antiviru z internetu ale pořád nějaké bajty ušetří. S aplikací komunikuje uživatel prostřednictvím Symantecovské verze Bezpečnostního centra, které slouží nejen k okamžitého přehledu o zabezpečení počítače, ale také jako marketingový nástroj k dokoupení dalších bezpečnostních aplikací. Obdobný přístup volí například také McAfee.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivace produktu jako kladivo na piráty

Základní obrazovka antiviru využívá barvu pozadí pro jednoznačnou informaci o možných problémech. Zelené pozadí přitom znamená, že je systém chráněn, žlutá upozorňuje na středně závažný problém, jakým je například deaktivovaný rezidentní štít. Červená potom upozorňuje na akutní potřebu řešení nějakého problému, kterým může být zastaralá virová databáze nebo nově objevená hrozba. Text potom poskytuje detailní informace. V této obrazovce zároveň vidíte, kdy byly naposledy zkontrolovány pevné disky a ze kdy je poslední aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek
Červená varuje - neaktuální databáze virů

Jen jednou týdně

Tady je nutné podotknout, že na rozdíl od konkurence Symantec vydává aktualizace pouze jednou týdně. Výjimečně poskytuje také akutní aktualizace v případě vysokého rizika u nějakého nově objeveného viru. Aktualizace je možné stahovat i častěji z FTP serveru. O nových virech, červech a dalších hrozbách přitom uživatele informuje aplikace sama a okamžitě prostřednictvím systému včasného varování, který nabízí také automatickou změnu nastavení systému pro zvýšení bezpečnosti vůči dané chybě.

Klepněte pro větší obrázek
Aktualizace provedena, ze serverů Akamai to jde velice rychle

Druhá záložka poskytuje přístup k možnostem testování různých datových médií od všech přes pevné či naopak výměnné disky až po prověřování jednotlivých složek a souborů. Kontrolu lze provést také z kontextového menu při stisknutí pravého tlačítka na jméno složky či souboru z Průzkumníka Windows. Lze zde také naplánovat pravidelnou kontrolu celého počítače, automatické nastavení počítá s kompletní kontrolou jednou za týden. Poslední záložka potom zpřístupňuje záznamy o aktivitě antiviru, nabízí vstup do online databáze virů a také přístup k podezřelým a nakaženým souborům umístěným do karantény.

Norton Antivirus v testech

Norton Antivirus od Symantecu se spolu s NOD32 dělí o pomyslnou poctu nejlepšího antiviru podle Virus Bulletinu. NOD32 vítězí v absolutním počtu úspěšných průchodů testem, Symantecu potom patří nejdelší "šňůra" úspěšných účastí v testech, která začala v roce 1999 a trvá dosud, NOD32 naposledy "selhal" v roce 2002 na platformě SuSE Linux. NOD32 sice odchytil včechny aktuální viry, ale kvůli absenci  on-access scanneru se pro získání ocenění nekvalifikoval (NAV se neúčastnil).

Náš mini test, který kontroluje v podstatě pouze rychlost testování a zjišťuje nároky na systémové prostředky, je pro Symantec naopak dost nepříznivý. Kompletní kontrola počítače se dvěma pevnými disky s celkem 98 GB dat ve 246 845 souborech trvala 28 minut 59 sekund při kontrole archivů. Ve srovnání s osmi a půl minutami NODu (při srovnatelném objemu dat na stejném počítači) je tento výsledek neuspokojivý. Stejně tak je zarážející skutečnost, že si Antivir vezme pro svůj provoz přibližně 50 MB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Tady vidíte dobu testování sami

Trvání celkového testu není v praxi významný problém, při aktivní rezidentní ochraně jde v podstatě o redundantní bezpečnostní prvek, naopak systémové nároky mohou být pro majitele starších počítačů s malou kapacitou RAM nepřijatelné. Podle našich informací plánuje Symantec významné snížení HW nároků pro verzi 2006.

Uživateli na pomoc

Protože je Norton Antivirus vyvíjen v anglické jazykové verzi, je podpora pro české uživatele dost omezená. Nejvítanějším prvkem podpory je pravděpodobně systém včasného varování, který uživatele srozumitelně informuje o nových hrozbách a umožňuje automatické nastavení systému. K dispozici je také česká nápověda k aplikaci. Bohužel ale chybí jak česká verze virové databáze, tak živá česká podpora. Zákazníci ale mohou využívat reakčního centra Symantecu, do kterého je možné zaslat soubory z karantény a nechat si potvrdit, zda jde o nebezpečné či bezpečné soubory. K dispozici je také online znalostní databáze, vzhledem k čerstvému uvedení české verze NAV 2005 v ní však záznamy pro tuto aplikaci chybějí.

Klepněte pro větší obrázek
Preventivní hlášení o možných problémech

Zadarmo ani kuře nehrabe

Symantec nepatří k nejlevnějším poskytovatelům AV řešení. Cena českého Norton Antiviru se pohybuje kolem 1900 Kč s DPH. Kompletní balík Norton Internet Security se potom prodává za doporučenou cenu 2740 Kč s DPH. Verze zdarma jako u Avastu nebo AVG není k dispozici. Produkty Symantecu jsou čistě komerční, existují zkušební CD, ta v české lokalizaci ale zatím nejsou k dispozici.

Diskuze (45) Další článek: Uživatele Yahoo! Messengeru ohrožují dvě nové chyby

Témata článku: Software, Windows, Internet, Antivirus, První aktualizace, Největší obrazovka, Významný problém, Norton, Možné řešení, Symantec, Nor, Engine, Kompletní kontrola, Antivir, Kukátko, Včasné varování, Významná složka, Okamžitý odkup, Úspěšný test, Norton Internet Security, Základní obrazovka, Automatická aktualizace, Známá akvizice, Bezpečnostní složka, Nebezpečná událost


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

ELONOVINKY: Druhá strana popularity – servisy Tesly jsou přeplněné a nestíhají

** Automobilka Tesla neustále zvyšuje prodeje svých vozů ** S kvapně rostoucím počtem nových majitelů Tesel ale stoupá i počet zákazníků servisů ** Servisy Tesly nestíhají, firma proto řeší další akutní problém

Petr Melechin, Karel Dlabač | 72

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání