Antivirové kukátko: legenda jménem AVG

Antivirový systém společnosti Grisoft AVG je v podstatě českým synonymem pro antivirový program. AVG aktuálně upouští od podpory starší verze 6.0 a nabízí podle svých slov kvalitnější verzi 7.0. Narozdíl od verze 6.0 je ale verze pro domácnosti zdarma pěkně schovaná.

Související odkazy

Slovník
antivirus
červ
firewall
linux
OEM
online
POP3
server
SMTP
upgrade
virus

Pravděpodobně nejznámější antivir v České republice vyvíjí společnost Grisoft, kterou v roce 1991 založil Jan Gritzbach. Stejně jako v případě konkurenčního Alwilu šlo o transformaci již dříve vykonávané činnosti, i Jan Gritzbach začínal s programováním aplikací chránícími proti virům v roce 1988. Deset let po vytvoření prvních jednoúčelových aplikací pro ochranu před viry Grisoft otevřel pobočku ve Spojených státech, která napomáhá prosazování tohoto produktu na trhu, kde česká lokalizace k úspěchu zdaleka nestačí.

V portfoliu společnosti Grisoft je v podstatě standardní nabídka produktů, které pokrývají potřeby jednotlivců i firem. Zahrnuje AVG pro pracovní stanice, AVG pro počítačové sítě, které obsahuje multilicenci AVG pro koncové stanice, AVG pro souborové servery a nástroje pro vzdálenou správu, AVG pro souborové servery (včetně verze pro SharePoint Portal Server), AVG pro poštovní servery, AVG pro linuxové poštovní servery a tečku za oficiální nabídkou pro české uživatele představuje speciální akce, která za jednu cenu nabízí AVG pro pracovní stanice a Kerio Personal Firewall. Na českých stránkách uživatel nenajde informaci o AVG Free Edition, odkaz z hlavní stránky k tomuto produktu vede pouze ze stránek určených americkým zákazníkům. V užívání aplikace českým zákazníkům kromě nedostatku informací na oficiální prezentaci firmy nic nebrání, my nabízíme i možnost stažení z našeho serveru. K dispozici je také zkušební verze aplikace, která nabízí 30 dní aktualizací antiviru. Během těchto třiceti dní je možné využívat i služeb technické podpory, které uživatelům verze zdarma nejsou dostupné.

Jednoduchá klasika

Instalace antiviru se v podstatě neliší od instalace jakékoliv jiné aplikace. Pro zájemce o verzi zdarma může být překážkou rozhraní v anglickém jazyce. Je to škoda, protože jinak poskytuje AVG při instalaci dostatek informací pro rozhodování včetně možnosti automatické konfigurace zpracování elektronické pošty. V průběhu instalace dojde také k aktualizaci software a virových definic, které jsou v případě krabicové verze značně neaktuální. Součástí instalace je také prvotní kontrola počítače na přítomnost virů.

Po instalaci nabízí AVG několik úrovní ochrany, které jsou pro moderní antivir standardní. Jde o ochranu pošty přímo ve spolupráci s klientem elektronické pošty nebo prostřednictvím obecného skeneru, který sleduje provoz v rámci protokolu POP3 a SMTP. Standardně AVG poskytuje také neustálou ochranu prostřednictvím rezidentního štítu, který monitoruje aktuálně používané soubory.

Třetí vrstvou ochrany je možnost vyžádat si kontrolu na přítomnost virů, ať už jde o kontrolu pevného disku nebo výměnného média. Samozřejmostí je také plánování automatického spouštění testů nebo přidání AVG do kontextové nabídky při stisku pravého tlačítka na souboru nebo datovém médiu.

Trochu moc informací najednou

Uživatelé AVG často dostávají tuto aplikaci v podobě OEM řešení s novým počítačem, neznalé uživatele jistě potěší množství informací, které dostanou v rodném jazyce (opět nikoliv v případě verze zdarma, tam je pro české uživatele přirozenější volbou Avast), kontrolní centrum aplikace ale může uživatele trochu zahltit, tedy alespoň napoprvé. Srovnání Avastu a AVG se v oblasti uživatelského rozhraní skutečně nelze ubránit, Avast se přizpůsobením vzhledu a funkcí tlačítek přiblížil každému, kdo umí používat magnetofon nebo CD přehrávač.

Bez podpory, bos?

Vzhledem k tomu, že pro český trh není primárně určena verze zdarma, musejí si její uživatelé vystačit s informacemi na internetu. K dispozici jsou volně přístupné informace o aktuálních virech nebo databáze častých otázek i s odpověďmi. Platícím zákazníkům je k dispozici brněnské telefonní číslo popřípadě číslo faxu, nechybí ani technická podpora prostřednictvím emailu, a to i přímo z prostředí aplikace AVG, součástí emailu musí být vaše licenční číslo. V nabídce Grisoftu je také řada jednoúčelových nástrojů pro odstranění vybraných počítačových virů a červů.

Výsledky testů

AVG mělo poměrně špatnou pověst, co se týká spolehlivosti, podepsala se na tom série neúspěšných účastí v testech Virus Bulletinu. V posledních testech se ale AVG dařilo mnohem lépe a oba poslední testy na operačním systému Windows XP a Windows 2003 Serveru dopadly pro AVG dobře, obdrželo za ně značku 100%. Kritice AVG často čelí také kvůli pomalejšímu skenování, verze 7 by měla být svižnější, kompletní sken disku navíc není při používání rezidentního štítu nutné provádět příliš často.

Bez aktualizací to nejde

Stokrát opakovaná pravda je neustále aktuální - bez pravidelných aktualizací databáze virů je antivir k nepotřebě, protože nedokáže reagovat na nové hrozby. Grisoft ukončuje podporu AVG 6.0, tento antivir tak nadále nelze používat pro zabezpečení počítače. Aktuální verzi 7.0 je možné aktualizovat online nebo z datových souborů, které jsou šířeny například na CD různých časopisů, tento přístup je ale vhodný pouze pro uživatele bez připojení k internetu. Verze 7.0 nabízí stejně jako další antiviry minimální velikost stahovaných dat díky rozdílové aktualizaci. Grisoft vydává aktualizace pravidelně dvakrát týdně, v případě objevení nových aktivních virů potom nabízí mimořádné aktualizace podle potřeby.

Divná politika

Českým uživatelům Grisoft v podstatě utajuje existenci verze zdarma, kterou nabízí pouze na svých stránkách v doméně .com a v anglickém jazyce. V češtině je dostupná aplikace AVG 7.0 pro pracovní stanice s cenou 1369 korun s daní (1150 bez DPH). V ceně jsou dva roky aktualizací, pro školství a zdravotnictví je nabízena snížená cena 500 korun bez daně. Upgrade z verze 6 stojí 774 korun s daní (650 bez DPH). Ve speciální akci nabízí Grisoft svůj antivir spolu s aplikačním firewallem Kerio personal Firewall za 1945 korun s DPH (1635 bez daně). Pokud se obejdete bez českého uživatelského rozhraní a podpory, můžete si samozřejmě stáhnout i anglické AVG Free Edition.

Určitě si přečtěte

Články odjinud