Antivirové kukátko: dnes Avast!

Bez pravidelně aktualizovaného antivirového systému si nelze osobní počítač s operačním systémem Windows připojený do internetu ani představit. Ve volném seriálu se podíváme na nejrozšířenější aplikace tohoto druhu. První na řadě je Avast společnosti Alwil Software.

Související odkazy

Slovník
antivirus
boot
databáze
desktop
Linux
online
PDA
server
skript
virus

Databáze znalostí
kategorie Viry

Antivirový software Avast! společnosti Alwil je jedním ze dvou českých zástupců v oblasti boje proti virům, který se poměrně úspěšně prosazuje i v mezinárodním měřítku. Společnost Alwil Software sídlí v Praze, kde byla v roce 1991 založena. První produkty Alwilu byly na trhu ale ještě před oficiálním založením společnosti už v roce 1988. Za mezinárodním úspěchem Avastu stojí kromě jiného také nabídka verze Avast! Home Edition, která je pro domácí nekomerční použití zcela zdarma.

Pro velké i nejmenší

V nabídce společnosti Alwil je v současnosti sedm antivirových produktů. Kromě Avastu pro desktopy je nabízen také serverový antivir (zvlášť pro malé a rozsáhlé sítě), antivirové řešení pro operační systém Linux, antivir pro PDA s OS Palm a Windows CE včetně podpory chytrých telefonů a Avast! 4 BART CD, který je určen pro odstraňování virů z již napadených počítačů prostřednictvím bootovacího CD. Specifickým produktem pro síťové prostředí je potom Avast! for Kerio, který formou zásuvných modulů přidává serverovým produktům společnosti Kerio antivirové funkce.


Výřez standardního vzhledu aplikace s informací o ukončeném testu disku

Pro osobní počítače jsou k dispozici dvě verze antivirového řešení. Pro Alwil je základním produktem Avast! 4.5 Professional Edition, komerční produkt určený zejména na koncové stanice ve firmách. Domácnostem je potom určen Avast! 4.5 Home Edition, který se liší ve dvou aspektech. Prvním je absence některých pokročilejších funkcí aplikace, druhým potom rozdíl v cenové politice. Verze Professional je placená, Avast! Home je pro domácí použití zdarma na dobu jednoho roku, po jeho uplynutí je nutné licenci bezplatně obnovit.

Bodyguard zdarma

Instalace obou produktů probíhá v podstatě shodným způsobem, oba produkty lze získat z webových stránek výrobce, přičemž Avast! Professional nabízí možnost 30 dní zkoušet své kvality zdarma. Během instalace je možné nastavit chování antiviru, například zapnutí online kontroly příchozí pošty, komunikace ve výměnných sítích nebo při používání klientů pro výměnu krátkých zpráv.

Po instalaci je potřeba produkt aktivovat zadáním licenčního klíče, který po registraci dostanete do své emailové schránky, vzhledem k nastavení antispamových filtrů na různých poštovních serverech a v různých aplikacích může být nutné prohledat složku s nevyžádanou poštou.


Nepříjemná zpráva, ale lepší než nevědomost bez antiviru

Standardní nastavení počítá s během aplikace na pozadí a průběžnou kontrolou používaných souborů a příchozí pošty. Aplikace zároveň pravidelně kontroluje stav databáze definičních souborů a automaticky provádí aktualizace databáze i samotného programu. Tento přístup, který je vzhledem k zabezpečení počítače doporučovaný, má i svou negativní stránku. Tou je konzumace systémových prostředků, v případě Avast! Home jde přibližně o 25 MB fyzické paměti, nároky na výpočetní výkon jsou minimální.

Od archivů po zálohy

Nabídka funkcí Avastu je široká a zahrnuje již zmíněnou rezidentní ochranu, tak podrobné vyhledávání virů na pevných discích a výměnných médiích. Nadstandardní funkce dostupné v obou verzích aplikace zahrnují jednoduchý síťový filtr, který umí blokovat některé druhy útoků a transparentní kontrolu příchozí i odchozí pošty bez nutnosti nastavovat emailového klienta. Přístup k hlavní nabídce aplikace je možný buď spuštěním z nabídky start nebo z kontextové nabídky po kliknutí na ikonu rezidentní ochrany. Uživatelské rozhraní připomíná ovládání hudebního přehrávače, čímž bude blízké drtivé většině uživatelů, aplikace zároveň umožňuje měnit vzhled aplikace použitím různých skinů. S aplikací jsou dodávány tři různé vzhledy, na webových stránkách Alwilu jich najdete několik desítek, aplikace umí náhodně měnit vzhled při každém spuštění.


Druhý ze tří vzhledů aplikace ve standardní instalaci 

Verze Professional navíc nabízí rozšířené uživatelské rozhraní, možnost používat antivir z příkazové řádky, definice antivirových úloh, možnost další práce s infikovanými soubory, blokování skriptů, plánování testů disku a historii výsledků testování. Navíc je také možnost aktualizací iniciovaných ze strany serveru, které zajišťují minimální prodlevu mezi uvolněním aktualizace a její instalací na koncové stanici. Kompletní srovnání obou verzí svého produktu nabízí Alwil Software na svých webových stránkách.


Třetí vzhled v nabídce, na webu Alwilu je jich dalších 30

Chytrému napověz...

Uživatelská podpora antivirového systému Avast! pro stolní počítače je dostupná v podobě nápovědy dodávané s aplikací, online podpory ve formě otázek a odpovědí a diskusního fóra. Pokud uživatel nenajde řešení svého problému na webu, může se obrátit na podporu prostřednictvím elektronické pošty. Pro platící uživatele je k dispozici také pražské telefonní číslo 274 005 666.


Jednoduchý návod k použití se zobrazí automaticky

Výsledky testů

Testovat funkci antivirů je náročné kvůli nutnosti vlastnit dostatečný počet vzorků aktuálně rozšířených virů, i když jich na redakční e-maily dostáváme skutečně velké množství, není dostatečné k reálnému otestování antivirových řešení. My jsme otestovali jen rychlost standardního testu disku (120 GB, 7200 otáček/min), který 75,4 GB dat testoval 13 minut a 44 sekund.

Jako standard pro porovnávání kvality se proto běžně používají výsledky testů společnosti Virus Bulletin Ltd., která se na tuto problematiku specializuje. Na svém webu Alwil uvádí řadu ocenění, které Avast! získal, poslední 100% výsledek u Windows pro stolní počítače je však z února 2004 na operačním systému Windows NT 4, 100% byl Avast! také v Red Hat Linuxu v dubnu 2004 a v listopadu 2004 na Windows 2003 Serveru. Test, který prověřoval kvality antivirů na Windows XP v červnu pro Avast!, nedopadl dobře a pro udělení ocenění se nekvalifikoval. Výrobce však slibuje 100% schopnost zachytit všechny reálně se vyskytující viry. Kladně hodnotí Avast! 4.5 také specializovaný server Viry.cz.

Bez aktuální databáze k ničemu

Antivirový systém bez pravidelně aktualizované databáze virů nedokáže počítač chránit před nejnovějšími hrozbami. Avast! nabízí dvě možnosti aktualizací, a to aktualizaci automatickou nebo ruční, pokud definiční soubory chcete nainstalovat na počítač bez připojení k internetu. Automatická aktualizace aplikace probíhá standardním způsobem, kdy si prohlížeč pravidelně vyžaduje informace ze serveru, u aplikace v domácí neplacené verzi. Avast! používá, stejně jako většina jeho konkurentů, tzv. inkrementální aktualizace, které snižují objem stahovaných dat tím, že produkt stahuje pouze rozdílové databáze antivirových řetězců.


Možnosti nastavení se týkají i aktualizací

Platící uživatelé mohou povolit automatické aktualizace iniciované serverem. U aktualizací databáze virů i samotné aplikace je možné nastavit automatickou instalaci nebo pouze upozornění na existenci nových dat na serveru. Netradiční aktualizovanou součástí antiviru je také zpravodajství iNews, které informuje o novinkách v aplikaci či dalších produktech Alwilu, těchto zpráv ale není příliš mnoho, za dva roky jich je 26.

Za lidovku

Cena pro domácí uživatele je jedním z nejzajímavějších atributů Avastu. Zdarma je pro nekomerční použití možné získat plně vybavený antivirový systém, který s uživatelem komunikuje v jeho mateřském jazyce. Cena komerční verze Avastu s předplacenými aktualizacemi na jeden rok je 1199 bez DPH (1426 Kč s daní), při předplacením dvou let aktualizací je cena aplikace stanovena na 2044 korun s daní. Další rok přístupu k aktualizacím přijde na 699 Kč bez daně (832 Kč s DPH). Kompletní ceník produktů je k dispozici ke stažení (zazipovaný XLS).

Diskuze (54) Další článek: Rozhodnutí o softwarových patentech opět odloženo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,