andy
20. 4. 2001 • 19:03

Zda sa mi to zbytocne zlozite - uplne by stacilo kontrolovat skripty na zapis na disk a do registrov a pri kazdej takejto aktivite zobrazit nieco ako "Naozaj si prajete aby skript XZY vymazal adresar WINDOWS ?" (Teda to, co mali mat v sebe ako default samotne wokna)

killi
20. 4. 2001 • 19:03

- castecne to delaji rezidentni antiviry - vetsinou treba pouze zapis/mazani spustitelnych souboru, takze ostatni soubory a registry jsou nechranene.
- leckdo pouziva skripty treba k workstation managementu (nebo libovolne jine automatizaci), kdy je vhodnejsi, aby probihaly vuci uzivateli transparentne. z tohto pohledu by bylo vhodnejsi, kdyby kazdy interpretr mel normalni a bezpecny rezim (s dotazy). Bezpecny rezim by byl implicitni a normalni rezim by se zapinal pomoci parametru intrepretru z prikazove radky, takze by ho bylo mozne vyvolavat treba z login skriptu. Interpretr v bezpecnem rezimu samozrejme nesmi povolit spousteni dalsich programu (treba sebe v normalnim rezimu). Cele je to taky zbytecne slozite. Nejjednodusi je filtrovat skripty, spustitelne soubory (a archivy obsahujici zminene) na proxy a mailgate. Napr. tak, ze uzivateli dojde z proxy pouze url na firemni intranet (napr. http://intranet/user/komunikace/soubory.php), kde uvidi seznam jemu dorucenych souboru nebo souboru, ktere chtel a zda je povereny operator schvalil (v tom pripade si je bude moci stahnout), zamitl (a duvod) nebo se k nim jeste nedostal. Operator analogickz bude mit svuj mailbox souboru, ktere ma proverit.
Bude-li operator spolehlivy tomu, mohou byt vsechny soubory na vnitrni siti brany jako trusted.

Jiří Hlaváč
20. 4. 2001 • 19:03

Naprosto souhlasím. Měla být úplnou samozdřejmostí, alespoň minimální ochrana a omezení skriptů. Minimálně zobrazování hlášky, v případě pokusu o mazání či přepisování. Potom by mohl existovat jakýsi opak blacklistu, na který by se uváděli ty skripty, které jsem si sám napsal, nebo je pravidelně používám a vím že so čistý. Do tohoto seznamu by samozdřejmě programy samotné nesměli zasahovat.

Proto se taky domnívám, že to co MS chystá provést s Office2K, jakožto ochranu proti virům je extrém na minus prvou oproti dosavadnímu extrému naprosté nezabezpečenosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud