Anti-Twin: Jak se zbavit duplicitních souborů

Stejné fotky, stejná hudba, stejné dokumenty. Proč mít zbytečně na disku duplicity, které se vám vytvořily nechtěně či v důsledku chaotické práce? Zbavte se jich rychle, bezplatně a v češtině.

Anti-Twin je účinný a efektivní nástroj, který zbaví počítač duplicitních souborů. Disponuje přitom dvěma zásadními výhodami, které jej činí pro obyčejného a domácího uživatele zajímavým. Zaprvé se jedná o snadné a rychlé ovládání v přehledném uživatelském prostředí. Druhou výhodou je kompletní česká (a nutno říci, že podařená) lokalizace aplikace. Dalším nemálo důležitým plusem je bezplatnost licence programu při nekomerčním užití.

Grafický kabátek není z nejnovějších

Program Anti-Twin je minimalistická utilitka, která nemá za cíl nikoho oslnit grafickými efekty a propracovaným uživatelským prostředím. Vše se soustředí na dovednost, efektivitu práce a rychlost nastavení. Že se nebudou konat žádné grafické hody, je zřejmé již z instalačního okna, které doslova sálá devadesátými lety.

Klepněte pro větší obrázek
Instalační okno svou krásou příliš neoslní.

Samotné hlavní okno programu již nikterak špatné není, naopak je třeba vyzdvihnout jeho přehlednost, věcnost a nekomplikovanost. Veškeré nastavení a ovládání naleznete v tomto okně, které je rozděleno na dvě záložky – Spustit vyhledávání a Výsledky vyhledávání. Právě v prvním jmenovaném vše určíte a zprovozníte.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě hlavní záložky v jednom okně programu.

Pár kroků k vyhledávání

Prvním úkonem, kterým je třeba započít, je volba složky (nebo oblasti) určené pro vyhledávání duplicitních souborů. Nemusíte zůstat pouze u adresáře, ale dá se zde označit třeba celý diskový oddíl. Naráz přitom lze označit až dva cíle, v nichž bude Anti-Twin prohledávat.

Vybrat si ještě můžete Zahrnutí podsložky pomocí zaškrtnutí této možnosti a také podrobně nastavit filtr. Kliknutím na tlačítko Filtr souborů se přesunete do nového malého okna, v němž u příslušných kolonek vypíšete Minimální velikost souboru a Maximální velikost souboru, přičemž mimo toto vytyčení program nebude hledat.

Klepněte pro větší obrázek
Filtrace na základě velikosti a formátu.
 

Kromě velikosti se dá filtrovat na základě přípony. Můžete tak programu zadat, aby vyhledával duplicity pouze u grafických souborů, u dokumentů, audia, videa a dalších, samozřejmě ručně vypsatelných. Stejně tak lze vypsat formáty těch souborů, které má program vynechat pro případ, že nenastavíte žádný jiný filtr.

Zajímavou funkcí aplikace je Porovnat obrázky (srovnání pixelů), kterou aktivujete zaškrtnutím. Díky tomu program nevyhledá duplicity jen na základě názvu a velikosti souboru, ale také podle jeho obsahu, doslova pixel po pixelu. Kvůli tomu ale můžete zatížit počítač na několik dlouhých desítek minut, protože se jedná o výpočetně náročný úkon.

Dvě metody porovnávání

Po nastavení filtru si můžete vybrat, zda chcete Porovnat všechny soubory ve vybraném adresáři, nebo chcete hledat duplicity Pouze u souborů z odlišných složek a konečně také lze vyhledat shodu jen u konkrétního souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Jakou metodu použít?

Klíčovým je ale výběr metody, podle níž bude Anti-Twin označovat shodné soubory. První možností je porovnávat soubory podle názvu, ať už se stejnými nebo různými příponami, nebo navíc podle identické velikosti souboru. Druhá a náročnější metoda spočívá v porovnávání obsahu.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh vyhledávání.

Tedy u obrázků již zmíněné srovnání pixelů, nebo u jiných druhů souborů porovnávání bajtu po bajtu. Můžete přitom určit minimální procentuální shodu, nad jejíž úrovní bude soubor označen programem za shodný. Poslední možností nastavení je omezení počtu duplikátů (standardně určeno 1 000 souborů), které znamená stop pro další vyhledávání.

Výsledek odstraňte

Jakmile máte vše nastaveno, stačí stisknout tlačítko Vyhledat obdobné soubory a pak už jen čekat dlouhé minuty až hodiny na výsledek. Ten se vám průběžně spolu s průběhem operace zobrazuje v druhé záložce hlavního okna programu. Skenování, které výkonnostně počítač nemálo omezí, je možné kdykoli příslušným tlačítkem Pozastavit nebo stornovat.

Klepněte pro větší obrázek
Informace z výstupu.

Jakmile se dostanete k výsledku v podobě seznamu nalezených duplicit, můžete jednotlivé soubory označit a následně odstranit. Pro lepší přehled se dá tento seznam procházet podle složek, nebo podle vlastností souborů. To je také vše, co program nabízí. Jakéhokoli dalšího nastavení nebo úprav není třeba.

Témata článku: Software, Tipy, GigaMania, Twin

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mab 23. 2. 2013 19:52:48
    Nepoužitelné v mém pohledu. Potřeboval jsem projít obrázky, našlo to...
  • Michal Lupečka 18. 2. 2013 18:04:13
    Vyhledat podobné bity je super. Ale na multimedia to asi moc nepomůže...
  • Tomcat5a 18. 2. 2013 14:43:11
    Je i portable a česky,již testuji.
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky