Anti-slammer i pro Desktop Engine: pozdě ale přece

Microsoft po útoku červa Slammer konečně vydal nástroje, které usnadňují ochranu Microsoft SQL Serveru a umožňují chránit také SQL Server Desktop Engine, pro který dosud ochrana neexistovala, přestože jde o poměrně rozšířený nástroj mezi vývojáři.
Útok červa Slammer byl jedním z nejvážnějších zásahů, jaký kdy internet utrpěl. Po odeznění prvního šoku se na Microsoft snesla vina kritiky. Částečně oprávněné protože i když vir zneužíval chybu starou půl roku, nebyla k dispozici žádná oprava pro jeden z postižených produktů SQL Server Desktop Engine 2000. Ten je využíván vývojáři aplikací pro databázové servery a také Office XP. Microsoft nyní dokonce čelí v Jižní Koreji žalobě o náhradu škody způsobené virem Slammer, což umožňuje tamní zákon, podle kterého jsou softwarové společnosti zodpovědné za škody způsobené jejich programy.

Aby se podobná situace neopakovala, dal Microsoft k dispozici nové nástroje, které slibuje pravidelně updatovat. V první vlně se jedná hned o tři aplikace, které navazují na bezpečnostní updaty spojené se Slammerem.

  • SQL Server 2000 SQL Scan Tool, který skenuje síť a snaží se nalézt instalace SQL Server 2000 a SQL Server Desktop Engine 2000, které by mohly být napadeny Slammerem. Tento nástroj umí najít instalace běžící na platformách Windows 2000, Windows NT 4.0 nebo Windows XP. Samotná aplikace může být spuštěna na Windows 2000 a novějších.
  • SQL Check je lokálním skenerem na počítačích s Windows NT 4.0, Windows 2000 nebo Windows XP, tato utilita umí zastavit postižené databázové služby. Na Windows 98 a Windows ME však nejenže neumí odstavit služby, ale v některých případech ani nerozezná slabá místa instalace SQL Server Desktop Engine.
  • SQL Critical Update pak updatuje obě verze SQL serveru.

 

Diskuze (3) Další článek: NVidia se zase kamarádí s Microsoftem ohledně XBoxu

Témata článku: Podobný vir, Scan, Windows Update, Jižní Korea, Windows Server, Engine, SLA, Lokální zákon


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90