Anti-slammer i pro Desktop Engine: pozdě ale přece

Microsoft po útoku červa Slammer konečně vydal nástroje, které usnadňují ochranu Microsoft SQL Serveru a umožňují chránit také SQL Server Desktop Engine, pro který dosud ochrana neexistovala, přestože jde o poměrně rozšířený nástroj mezi vývojáři.
Útok červa Slammer byl jedním z nejvážnějších zásahů, jaký kdy internet utrpěl. Po odeznění prvního šoku se na Microsoft snesla vina kritiky. Částečně oprávněné protože i když vir zneužíval chybu starou půl roku, nebyla k dispozici žádná oprava pro jeden z postižených produktů SQL Server Desktop Engine 2000. Ten je využíván vývojáři aplikací pro databázové servery a také Office XP. Microsoft nyní dokonce čelí v Jižní Koreji žalobě o náhradu škody způsobené virem Slammer, což umožňuje tamní zákon, podle kterého jsou softwarové společnosti zodpovědné za škody způsobené jejich programy.

Aby se podobná situace neopakovala, dal Microsoft k dispozici nové nástroje, které slibuje pravidelně updatovat. V první vlně se jedná hned o tři aplikace, které navazují na bezpečnostní updaty spojené se Slammerem.

  • SQL Server 2000 SQL Scan Tool, který skenuje síť a snaží se nalézt instalace SQL Server 2000 a SQL Server Desktop Engine 2000, které by mohly být napadeny Slammerem. Tento nástroj umí najít instalace běžící na platformách Windows 2000, Windows NT 4.0 nebo Windows XP. Samotná aplikace může být spuštěna na Windows 2000 a novějších.
  • SQL Check je lokálním skenerem na počítačích s Windows NT 4.0, Windows 2000 nebo Windows XP, tato utilita umí zastavit postižené databázové služby. Na Windows 98 a Windows ME však nejenže neumí odstavit služby, ale v některých případech ani nerozezná slabá místa instalace SQL Server Desktop Engine.
  • SQL Critical Update pak updatuje obě verze SQL serveru.

 

Diskuze (3) Další článek: NVidia se zase kamarádí s Microsoftem ohledně XBoxu

Témata článku: SLA, Jižní Korea, Scan, Windows Server, Podobný vir, Lokální zákon, Windows Update, Engine


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji