Anti-ADSL od TESmedia

Zvýšený zájem o vysokorychlostní připojení k internetu technologií ADSL vede i ostatní na trhu, aby přizpůsobovali své nabídky. Recept proti ADSL podle TESmedia zní 200/100 kbps za 999 korun.
I když je Apríla, nic to nemění na faktu, že se prvního dubna mění nabídka a ceník služeb internetového připojení přes kabelového operátora TESmedia/Intercable. Hlavní změnou, která zasáhne všechny domácí uživatele kabelového internetu, je zvýšení rychlosti upstreamu ze 64 kbps na 100 kbps. V současnosti si tak domácí uživatelé mohou vybrat mezi dvěma rychlostmi připojení. Základní nabídka 200/100 pod názvem TESnet 200 stojí 999 korun měsíčně s jednorázovým instalačním poplatkem 1 495 korun. Druhou možností je TESnet 350 s rychlostí 350/100, který stojí 1 299 korun měsíčně. Součástí nové nabídky je zvýšení kapacity pro webovou prezentaci uživatelů na 30 MB a možnost zřízení dvou emailových účtů. Služby řady Profinet určené firmám doznaly změn, co se týká počtu emailových schránek (nyní 6) a diskové kapacity pro ukládání pošty i webové prezentace.

CATV internet vs ADSL

Už jsme srovnávali ADSL proti službě DATA Nonstop od Eurotelu. Toto srovnání bylo víceméně založené pouze na srovnání ceny a možnosti být stále online. Co se týká rychlosti, tam ADSL výrazně vede. Srovnání kabelového internetu a ADSL je na místě mnohem více. Díky současnému nastavení velkoobchodních cen ADSL se cena za měsíční používání vysokorychlostního internetu přes telefonní linky pohybuje kolem 1 500 Kč při rychlosti 192/64. Kabelový internet s rychlostí 200/100 od TESmedia přijde na 999 Kč, srovnatelná nabídka UPC 128/96 přijde na 1 050 Kč. Smlouva u společnosti TESmedia ale obsahuje klauzuli o omezení rychlosti na 64 kbps při překročení limitu stažených dat, který je stanoven na 5 GB. V porovnání cen vychází tedy lépe kabelový internet. Ten má na své straně i další výhody.

192 není vždy 192

Rychlosti uváděné v cenících připojení k internetu jsou maximální, nikoliv trvalé. Kabeloví operátoři rychlost danou smlouvou garantují alespoň v rámci své sítě, to znamená, že pokud poskytovatel internetu provozuje vlastní weby, FTP nebo herní servery, uživatel z nich může stahovat data garantovanou rychlostí. V případě ADSL jde o rychlosti negarantované. Na vině je opět velkoobchodní nabídka, která počítá se sdružováním uživatelů, kdy se o jeden kanál dělí až padesát koncových zařízení, jenž se tím pádem dělí i o přenosovou kapacitu. V prvních měsících komerčního provozu ADSL tento nedostatek nebude nijak markantní. Síť nebude dostatečně vytížená, ale je pravděpodobné, že s nárůstem počtu uživatelů nastanou ve špičkách s problémy. Co se týká budoucnosti, i tam má více co nabídnout spíše kabelové připojení, které teoreticky může dosáhnout rychlosti 38Mbps/10Mbps ve srovnání s 7Mbps/0.640 Mbps u ADSL.

Není všechno zlato...

I když kabelové připojení vychází ze srovnání s technologií ADSL lépe, naráží na jeden nepřekonatelný problém. Narozdíl od ADSL nebo GPRS je nabídka kabelových operátorů významně regionálně omezena. ADSL by mělo být brzy dostupné všude, kde jsou telefonní linky, ale internet přes kabelovou televizi bude ještě několik let nabízen pouze v několika málo velkých městech, ve kterých se vyplatí budovat infrastrukturu. Z tohoto pohledu je nabídka TESmedia jen marketingovým pokusem, jak se svézt na vlně zájmu o ADSL. Zákazníky v dosahu kabelové televize ale může těšit chystané rozšíření nabídky internetového připojení o vyšší rychlosti v průběhu tohoto roku.

Diskuze (21) Další článek: Doménová jména i v češtině

Témata článku: Internet, ADSL, UPC televize, Maximální vytížení, Rychlost, Kabelová televize, Zvýšený počet


Určitě si přečtěte

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku