Windows | Cortana

Ano, hlasová asistentka Cortana ještě přežívá. Microsoft ji letos definitivně vypne

To, že je Cortana de facto mrtvá, je zřejmé už roky. Nabídly ji Windows 10, nikdy se příliš nerozšířila, mobilní strategie Microsoftu vybouchla a dnes už se oči veřejnosti – i Redmondských – upírají k projektům jako Bing Chat. Letos nastane definitivní a oficiální konec hlasové asistentky, jak prozrazuje dokument na webu podpory.

S ohledem na to, že v českém prostředí a obecně ve většině jazykových prostředích nefungovala (za celou dobu se naučila deset jazyků), nás to nemusí příliš trápit, jde ale o symbolickou prohru Microsoftu v jedné éře. Ve druhé polovině roku bude Cortana jako samostatná aplikace z Windows odebrána.

Indikátory jejího konce se objevovaly roky. V roce 2020 se transformovala do firemního pomocníka Microsoft 365 Assistant, přišla o funkce užitečné pro domácnosti. I hlasově ale můžete konverzovat s Bingem, který její místo z praktického hlediska zaujímá. Jedna z podob chatbotu, která zastřešuje snahy redmondského gigantu v posledních měsících, se nazývá Microsoft 365 Copilot. V Jedenáctkách vám za pár měsíců nabídne pomocnou ruku Windows Copilot.

cortana windows 11 czechia.png
Cortana se mnoho jazyků nenaučila. Microsoft její potenciál promrhal

Microsoft Cortanu poprvé představil na konferenci Build 2014. Fanouškům a fanynkám Halo udělal radost hned dvakrát, protože asistentka mluvila stejným hlasem jako stejně pojmenovaná postava v herní sérii Halo. (Hlas tedy pro Spojené státy obstarala Jen Taylor.)

V roce 2015 se objevila nejdříve na počítačích a mobilech s Windows 10, později na konkurenčních mobilních platformách nebo Xboxu. O dva roky později se Cortana propojila s Alexou, konkurenčním asistentem od Amazonu. Dramaticky se nevyvíjela, pokud vůbec, rozšiřování na další trhy Microsoftu nešlo. V lednu 2019 ředitel Microsoftu otevřeně řekl, že Cortanu nepovažuje za přímou konkurenci pro Alexu a Google Assistant.

Cortana bude nadále dostupná v dílčích nástrojích jako mobilní Outlook, místnosti v Teams aj.

Koncem roku 2017 to vypadalo, že Cortana bude všude:

Zdroje: Microsoft / YouTube | Microsoft Support via Thurrott.com

Diskuze (7) Další článek: Bing Chat pozvolna opouští okovy Edge. Fungovat bude přinejmenším ve Chromu a Safari

Témata článku: , , , , , , , , ,