Anketa: Jaký používáte e-mailový klient?

Ač velmi mlád, zvítězil o několik délek MS Outlook.
Jaké vlastnosti by měl mít "nejlepší" e-mailový klient? Každý používá takový, který nejvíce vyhovuje jeho požadavkům, není tlačen do kompromisů firemní strategií nebo kompatibilitou s programy kamarádů či spolupracovníků. To je zlatá pravda, v praxi však zpravidla vyhrávají lehce dostupná řešení. Protože u nás málokdo využívá e-mail velmi intenzivně každý den, spokojí se zpravidla s nejsnadnějším řešením, které alespoň z části pokrývá požadavky.

Na prvním místě se neporazitelně umístil Outlook, který Microsoft prodává v kancelářském balíku Office (anglická i česká verze) a ve zjednodušené verzi jej najdete v instalaci Internet Exploreru 4.0 (vzhledem k velikosti je výhodná instalace z CD). Druhé místo obsadil e-mailový klient dodávaný společně s Netscape Navigatorem - Messenger. Ve srovnání s Outlookem slouží opravdu "jen" k e-mailování. Další vylepšení se s jistotou konat nebudou. Z těchto dvou je daleko nejlepší Outlook: za prvé zvládá kompletní organizaci práce, času a kontaktních adres; za druhé je u něj patrný obrovský kvalitativní skok v právě připravované nové verzi (v současnosti beta) - nejen co do nových funkcí, ale i otevřenosti (např. podpora standardu vCard, díky kterému lze bez zbytečných problémů vyměňovat údaje z adresáře s diářem či jiným programem).

Na čestném třetím místě skončil freewarový Pegasus Mail, který sice svými funkcemi o dvě třídy předčí vlohy pro elektronickou komunikaci jak Outlooku, tak i Messengeru, zato je typický uživatelskou nepřívětivostí. Pro zkušené e-mailové odborníky však v současnosti není nic lepšího za tak málo peněz. Rovnat se s ním nemůže ani komerční Eudora, která má mnoho věcí řešeno ve srovnání s Pegasus Mailem velmi neobratně. Eudora má sice ze všech dostupných programů nejpropracovanější vzhled, zato postrádá přednosti, kterých si cením podstatně více - nechápu třeba, proč se e-mailový klient spouští stejně dlouho jako Word nebo CorelDRAW. Přeskočil jsem MS Internet Mail, který skončil mezi Pegasus Mailem a Eudorou. Jde o předchůdce Outlooku, vlastnostmi je na úrovni Messengeru - slouží tedy pouze a jen k e-mailování.

Za zmínku stojí i šesté a sedmé místo Exchange a Notes. Obě robustní řešení od Microsoftu i Lotusu jen nepatrně předstihla akademického e-mailový klienta Pine (pro unix). Po jednom uživateli si v naší anketě našly Mail602, ELM a, pro mě naprosto neznámý, WorldGroup Manager s AK-Mailem.

Váš názor Další článek: Týden po SparQ ohlašuje SyQuest novou mechaniku

Témata článku: Internet, Ankety, Neznámý pin, Klient, Vlohy, Nejlepší program, Anketa, Nejlepší místo, Diáře, E-mailový klient, Dostupné místo, Pegasus, Zbytečný problém


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X