Anketa: Jaké uspořádání klávesnice vám vyhovuje?

Připravujeme velký test bezdrátových sad klávesnice s myší. Rozložení klávesnice se stalo předmětem experimentování výrobců periferií. Jaké uspořádání vyhovuje vám?

Za všechno může Microsoft. No, vlastně ne za všechno, ale má na tom přinejmenším pořádnou zásluhu – alespoň co se rozháraného světa klávesnic pro PC týče. Kdysi délku klávesnice Microsoft Natural Elite dost nešikovně zmenšil přeskupením bloku kláves Insert, Delete, Home, End, Page Up a Page Down z uspořádání 3×2 klávesy na 2×3 klávesy na výšku.

Klepněte pro větší obrázek

Kdyby tomu tak bylo jen u jediného modelu, asi by se velice nic moc nestalo. Jenže s revoluční Office klávesnicí, o níž se dá říci, že u ní zůstaly na svém místě snad jen alfanumerické klávesy, doznal tento blok radikálního přeskupení a možná nejčastěji proklínané změny – totiž zvětšení klávesy Delete na úkor „nepoužívaného“ Insertu.

Klepněte pro větší obrázek 

Proč nepoužívaného? Pokud jej používáte pravidelně, zamyslete se nad tím, jak často je to pro jeho původní funkci, tedy kvůli přepínání režimů psaní mezi vkládáním a přepisováním.

Jenže za ta léta, kdy člověk Insert používal pouze sporadicky, na něj programátoři „navěšeli“ ve svých aplikacích řadu užitečných funkcí, z nichž nejpoužívanější je nejspíš klávesová zkratka Control+Insert a Shift+Insert pro práci se schránkou a samotný Insert, který v dobách souborových manažerů pod DOSem sloužil pro označování souborů a ani přechod na Windows na tom, díky nové generaci programů fungujících na osvědčených principech, nic nezměnil.

Uspořádání inkriminovaného bloku kláves je na první pohled krásné a mnohem logičtější, než na klasické klávesnici. Hojně používaný a tedy důležitý Delete má dvojnásobnou velikost a neohrabanějším malíčkem jej trefíte snáze. Umístění kláves Home a End, které slouží k pohybu vodorovně po řádku, vedle sebe, vypadá rovněž rozumněji. Rozmístění kláves Page Up a Page Down na standardním rozložení klávesnice nemá chybu a i u nového bloku zůstalo zachováno.

Klepněte pro větší obrázek

Téměř ideální stav, kdeže je tedy problém? Havárka nastane, pokud se po pár dnech s počítačem naučíte tyto klávesy používat poslepu a pak přejdete na klávesnici s odlišným uspořádáním.

Méně či více bolavé překlepy

Na klávesnici kopírující původní MS Office keyboard se při překlepu nic moc neděje, když místo Insertu trefíte Home, a namísto označení souboru ve svém oblíbeném panelovém správci souborů skočíte na začátek seznamu, maximálně si zanadáváte a zase najedete na vybraný soubor.

Horší je to v případě, že je blok uspořádán klasicky na šířku a zdvojený Delete se roztáhne tam, kde je u klasického uspořádání Insert. Menší šok totiž zažijete pokaždé, když na vás namísto očekávaného označení důležitého souboru v Total Commanderu vyskočí dialogové okno „Opravdu chcete smazat soubor s názvem xyz.doc“, a až s následným urychleným stiskem Escape si uvědomíte, že je to ta „blbá klávesnice“ s velkým Delete. Naštěstí je klávesnic s podobným rozložením dnes už jen poskrovnu, a v testu nebude ani jediná

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft se rozložení 2×3 držel zuby nehty po několik dalších generací klávesnic, a až celkem nedávno od něj začal zase upouštět. Totéž bohužel nemůžeme říci o jeho největším soupeři a dalším významném inovátoru v oblasti klávesnic – společnosti Logitech, která velký Delete vzala za svůj a tak jej najdeme na drtivé většině jejich lepších klávesnic. Spolu s nimi tyto giganty další výrobci v lepším případě kopírují, v horším pak vymýšlejí vlastní variantu.

Záleží vám na tom, jak vypadá Delete?

Pro časopis Computer jsme začali připravovat velký test bezdrátových sad klávesnice s myší a řešíme, zda a nakolik by mělo uspořádání kláves ovlivnit výsledné hodnocení klávesnice – je to přece jen do velké míry individuální záležitost a odlišné umístění některé z kláves není nic, nač by si člověk nemohl zvyknout. Kdo Insert nepoužívá, tomu nikdy jeho absence či umístění někam jinam vadit nebude. Ve svém okolí ale neznám snad nikoho, kdo by si velký Delete pochvaloval. Přinejlepším je pár jedinců ochotno nestandardní rozložení překousnout a u jinak vynikajícího produktu jej strpět.

Sám toho schopen nejsem a primární rozlišovací prvek, podle kterého dělím klávesnice na „použitelné“ a „nepoužitelné“, je pro mne právě uspořádání bloku kláves Insert, Delete, Home, End, Page Up a Page Down.To ale neznamená, že to musí vyhovovat každému. Rozhodli jsme se tedy formou ankety zjistit, jaký názor na to má širší publikum. Dáme vám na výběr z následujících možností:

A) Nesmím mít nic jiného, než klasické uspořádání

Pokud pořizujete klávesnice s rozložením 3×2 klávesy s klasickým rozložením a nesnášíte blok kláves uspořádaný na výšku a další nestandardní rozlišení, volte tuto možnost.

Klepněte pro větší obrázek 

 

B) Vyhovuje mi blok kláves uspořádaný na výšku

Tuto možnost vyberte, máte-li  některou z klávesnic, u nichž jsou klávesy uspořádány na výšku a mají malý či velký Delete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

C) Je mi to jedno, zvyknu si na jakékoliv rozložení

Pokud vám nevadí střídat rozložení jako na běžícím pásu, jste schopen bez obtíží používat najednou několik odlišných uspořádání, a uspořádání těchto kláves při výběru nezohledňujete, volte tuto možnost.

 

 

Další věci tolik nepálí

Proč nehlasujem i o dalších možnostech? Někdo se při výběru klávesnice orientuje i podle délek Backspace, Shiftu či tvaru klávesy Enter. Ale žádná z těchto změn není tak bolestná, dá se na ni zvyknout snázeji, než na přeskupené navigační klávesy. Každé ze tří základních rozložení má velký počet příznivců a ideální řešení bychom nevybrali. Situaci ještě komplikuje skutečnost, že se uspořádání kláves u stejného modelu může lišit v závislosti na jazykové mutaci a dokonce i v závislosti na variantě jediného modelu – toho jsme byli svědky u poslední drátové MS Natural 4000, která měla v OEM verzi jiné rozložení, než u retail balení.

Někdo zase nesnáší multimediální tlačítka či klávesy Windows... a jiný na ně zase nedá dopustit. Konzervativcům pak vadí jakákoliv drobná odchylka od standardní IBM PC klávesnice, na které se psalo před desítkami let. A někdo se zase při výběru orientuje podle zdvihu kláves. Množství kombinací je nespočet, a univerzální ideální klávesnice, která by vyhovovala většině uživatelů, neexistuje.

Pokud myslíte, že by pořadí výsledků měly ovlivnit některé z dalších vlastností klávesnic, které se běžně nehodnotí, a nebo máte náměty a připomínky k tomu, jak by měl test vypadat, neváhejte se zmínit v diskuzi.

Diskuze (84) Další článek: Super Talent představí miniaturní SSD

Témata článku: Hardware, Klávesnice, Ankety, Natural, Základní rozložení, Volta, Běžící pás, Nestandardní rozložení, Standardní klávesnice, Anketa, Blok, Jediná možnost, Nepál, Velký test, Shift, Volt, Uspořádání, Velký soubor, Původní klávesnice, Klávesa, Změna klávesnice, Escape


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 115

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky