Animované logo

Jiří Švec

Po nainstalování systému Windows 95 mě velice zaujala animovaná loga (soubor...

Jiří Švec

Po nainstalování systému Windows 95 mě velice zaujala animovaná loga (soubor LOGO.SYS umístěn v kořenovém adresáři). Zajímalo by mne, na jakém principu jsou animovaná loga založena – vždyť je tento animovaný soubor uložen ve formátu standardní bitmapy, která animována není? Popř. existuje na vytváření těchto animovaných log nějaký software?

Odpověď: Mnoho z vás si jistě všimlo, že při spouštění Windows 95 se objeví logo. Na tomto logu, si každý ihned všiml animované dolní části, která se pohybuje po dobu zavádění Windows 95. Samotná animace je jistě zajímavá, ale ještě zajímavější je, jak logo vytvořit tak, aby obsahovalo tuto animovanou část.

Ve skutečnosti jde pouze o cyklickou záměnu barev v běžné paletě s 256 barvami. Počet barev, které se budou zaměňovat, je přímo určitelná v bitmapovém grafickém souboru.

Barvy, které budete chtít animovat, by měly začínat na indexu 255. Poté by přidání každé další barvy mělo znamenat snižující se index směrem k nule. Pokud jste nainstalovali balík Microsoft Plus!, můžete jistit, že nové logo instalované do C:\ obsahuje právě takovéto animační informace – 20 barev je určených pro animační barvy. Což znamená použití indexů 236 až 255. Číslo 236 neboli počáteční index animační barvy je potom uložen do indexu barvy nejblíže nulové barvě (což je 32. bajt od začátku souboru).

Pokud se rozhodnete k použití barevných animací pro svoje vlastní logo, budete muset použít hexadecimální bajtový editor pro opravu souboru LOGO.SYS přímo v čisté podobě. Žádný všeobecně známý grafický editor neumožní uložit potřebné informace. Stejně tak, pokud kdykoliv později změníte LOGO.SYS pomocí grafického editoru, informace o animacích barev se ztratí a je nutné je znovu ručně obnovit.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Microsoft, Windows, Index, Log, Logo, Známý princip


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači