Anička z říše Windows: Vista všude kam se podíváš

Evropská komise má obavy z Windows Vista * Vista se zpozdí - komu to pomůže? * Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly

Evropská komise má obavy z Windows Vista

Ústy svého tiskového mluvčího vyjádřila Evropská komise obavy z nadcházejícího vydání Windows Vista. Komisařka Neelie Krossová dokonce tyto obavy shrnula v dopise určeném přímo Stevu Ballmerovi: EU má strach, že by Windows Vista mohly integrovat nejrůznější nástroje v dnešní době dodávané třetími stranami: napříklač prohlížeč PDF nebo nástroj pro vyhledávání na webu. EU se obává, že tímto krokem by Microsoft zneužil své monopolní postavení na trhu a poškodil ostatní výrobce software. V dopise pro Ballmera Krossová dokonce vyhrožuje, že pokud budou nové součásti Windows ohrožovat konkurenci, zakáže prodej Windows Vista na území EU.

Komentář Steve Ballmera sice dosud není známý, k obavám Komise se ale vyjádřil právník evropského Microsoftu Horacio Gutierrez: "To je jako kdyby říkali firmě BMW, že nesmí vyrábět auta s airbagy, protože výrobci airbagů by si stěžovali," uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters. Právník Evropské komise Thomas Vinje ovšem zareagoval, že toto přirovnání by sedělo pouze v případě, že by BMW získalo 95 procent podílu na trhu a samo vyrábělo airbagy.

Vinjeho odpověď je sice pravdivá, ale o tom, že postup EU je eticky v pořádku, by se dalo s úspěchem pochybovat. Výhrůžce o zákazu prodeje Windows Vista se navíc můžeme nejvýše tak zasmát. Tlak firem i vyřejnosti, který by následoval po takovém rozhodnutí, by Komise rozhodně neustála. Kdyby se evropské orgány pustily do podpory lokálních dodavatelů operačních systémů s podobnou razancí, jako do sporů s Microsoftem, jistě by se jim podařilo zvýšit konkurenci na trhu a tím i vyřešit celý problém výrazně korektnějším způsobem.

Vista se zpozdí - komu to pomůže?

V souvislosti se zpožděním uvedení nových Windows Vista na trh v Microsoftu padají hlavy. Pokud se vyplní předpovědi analytiků, má k těmto nepříjemným opatřením vedení firmy vážný důvod: kupříkladu známý konzultant Rob Enderle se domnívá, že zpoždění Visty dává firmě Apple historicky největší šanci ke zvýšení podílu na trhu. Jim Allchin z Microsoftu si zatím z možného úspěchu Applu nedělá těžkou hlavu: koneckonců, případný nárůst ze čtyř na pět procent podílu na trhu nepředstavuje příliš velký rozdíl.

Po odkladu Visty začali cítit svou šanci i linuxoví výrobci: Novell se pustil do jednání s OEM výrobci o možnostech prodeje počítačů s předinstalovaným linuxovým systémem, další firmy jej jistě budou následovat. Koneckonců, uživatelé unavení šest let starými Windows XP rádi vyzkoušejí něco nového - navíc, kdo by kupoval Windows XP a za pár měsíců platil za novou verzi, když si místo toho může pořídit levnější počítač s Linuxem.

Postup Microsoftu je ale skutečně těžko pochopitelný: zatímco domácí zákazníci, dychtiví vyzkoušet novou verzi, budou muset čekat až do roku 2007, korporace pořizující multilicence přijdou na řadu již koncem roku 2006. Přitom právě korporace obvykle otálejí s upgradem tak dlouho, jak je to jen možné a masivní přechod na Windows Vista pravděpodobně neproběhne dřív než v roce 2007 nebo 2008.

Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly

Microsoft si bere inspiraci z open source vývoje: nová verze webového prohlížeče Internet Explorer získá po vzoru svého open source konkurenta Firefoxu svou vlastní obdobu Bugzilly. Webová aplikace ponese název Internet Explorer Feedback a pro přístup bude vyžadovat Microsoft Passport účet. Budou sloužit pouze pro hlášení chyb v IE 7 a dalších verzích, hlášení bezpečnostních chyb by navíc mělo probíhat stejnou cestou jako dosud.

Na projektu Internet Explorer Feedback je zajímavé i to, že jej tým vývojářů IE 7 spustil až po usilovném nátlaku veřejnosti. Zákazníci se po obdobě Bugzilly ptali tak dlouho, až vývojáři IE pochopili, že slova "ještě jsme to nikdy nezkoušeli" nejsou žádný argument.

Diskuze (65) Další článek: AMD a 65nm už v létě

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Explore Feed, Vista, Feedback, Bmw, Airbag, Monopolní postavení, Thomas Vinje, Masivní přechod, Evropská komise

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší