Evropská komise má obavy z Windows Vista * Vista se zpozdí - komu to pomůže? * Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly
Evropská komise má obavy z Windows Vista
Ústy svého tiskového mluvčího vyjádřila Evropská komise obavy z nadcházejícího vydání Windows Vista. Komisařka Neelie Krossová dokonce tyto obavy shrnula v dopise určeném přímo Stevu Ballmerovi: EU má strach, že by Windows Vista mohly integrovat nejrůznější nástroje v dnešní době dodávané třetími stranami: napříklač prohlížeč PDF nebo nástroj pro vyhledávání na webu. EU se obává, že tímto krokem by Microsoft zneužil své monopolní postavení na trhu a poškodil ostatní výrobce software. V dopise pro Ballmera Krossová dokonce vyhrožuje, že pokud budou nové součásti Windows ohrožovat konkurenci, zakáže prodej Windows Vista na území EU.
Komentář Steve Ballmera sice dosud není známý, k obavám Komise se ale vyjádřil právník evropského Microsoftu Horacio Gutierrez: "To je jako kdyby říkali firmě BMW, že nesmí vyrábět auta s airbagy, protože výrobci airbagů by si stěžovali," uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters. Právník Evropské komise Thomas Vinje ovšem zareagoval, že toto přirovnání by sedělo pouze v případě, že by BMW získalo 95 procent podílu na trhu a samo vyrábělo airbagy.
Vinjeho odpověď je sice pravdivá, ale o tom, že postup EU je eticky v pořádku, by se dalo s úspěchem pochybovat. Výhrůžce o zákazu prodeje Windows Vista se navíc můžeme nejvýše tak zasmát. Tlak firem i vyřejnosti, který by následoval po takovém rozhodnutí, by Komise rozhodně neustála. Kdyby se evropské orgány pustily do podpory lokálních dodavatelů operačních systémů s podobnou razancí, jako do sporů s Microsoftem, jistě by se jim podařilo zvýšit konkurenci na trhu a tím i vyřešit celý problém výrazně korektnějším způsobem.
Vista se zpozdí - komu to pomůže?
V souvislosti se zpožděním uvedení nových Windows Vista na trh v Microsoftu padají hlavy. Pokud se vyplní předpovědi analytiků, má k těmto nepříjemným opatřením vedení firmy vážný důvod: kupříkladu známý konzultant Rob Enderle se domnívá, že zpoždění Visty dává firmě Apple historicky největší šanci ke zvýšení podílu na trhu. Jim Allchin z Microsoftu si zatím z možného úspěchu Applu nedělá těžkou hlavu: koneckonců, případný nárůst ze čtyř na pět procent podílu na trhu nepředstavuje příliš velký rozdíl.
Po odkladu Visty začali cítit svou šanci i linuxoví výrobci: Novell se pustil do jednání s OEM výrobci o možnostech prodeje počítačů s předinstalovaným linuxovým systémem, další firmy jej jistě budou následovat. Koneckonců, uživatelé unavení šest let starými Windows XP rádi vyzkoušejí něco nového - navíc, kdo by kupoval Windows XP a za pár měsíců platil za novou verzi, když si místo toho může pořídit levnější počítač s Linuxem.
Postup Microsoftu je ale skutečně těžko pochopitelný: zatímco domácí zákazníci, dychtiví vyzkoušet novou verzi, budou muset čekat až do roku 2007, korporace pořizující multilicence přijdou na řadu již koncem roku 2006. Přitom právě korporace obvykle otálejí s upgradem tak dlouho, jak je to jen možné a masivní přechod na Windows Vista pravděpodobně neproběhne dřív než v roce 2007 nebo 2008.
Internet Explorer 7 bude mít vlastní obdobu Bugzilly
Microsoft si bere inspiraci z open source vývoje: nová verze webového prohlížeče Internet Explorer získá po vzoru svého open source konkurenta Firefoxu svou vlastní obdobu Bugzilly. Webová aplikace ponese název Internet Explorer Feedback a pro přístup bude vyžadovat Microsoft Passport účet. Budou sloužit pouze pro hlášení chyb v IE 7 a dalších verzích, hlášení bezpečnostních chyb by navíc mělo probíhat stejnou cestou jako dosud.
Na projektu Internet Explorer Feedback je zajímavé i to, že jej tým vývojářů IE 7 spustil až po usilovném nátlaku veřejnosti. Zákazníci se po obdobě Bugzilly ptali tak dlouho, až vývojáři IE pochopili, že slova "ještě jsme to nikdy nezkoušeli" nejsou žádný argument.