Anička z říše Linuxu: zakladatel Mandrake musel opustit Mandrivu

Gael Duval, zakladatel Mandrake, musel opustit Mandrivu * NASA zpřístupnila mnoho svých programů jako open source * Debian odhlasoval částečné přijetí GNU Free Documentation License * Vydání Ubuntu Dapper Drake se pravděpodobně o šest týdnů zpozdí

Zakladatel Mandrake byl vyhozen z Mandrivy

Spojení firem Mandrakesoft a Conectiva zjevně nepřineslo očekávané výsledky, protože výsledky Mandrivy za první čtvrtletí nejsou zrovna uspokojivé. Současný CEO firmy Francois Bancilhon na situaci zareagoval tím nejlogičtějším způsobem: rozhodl se snížit náklady, a tedy také propouštět. Pikantním faktem na celé záležitosti je to, že jedním z propuštěných zaměstnanců Mandrivy je i Gael Duval, zakladatel Mandrakesoftu. Ten v posledním roce stál v čele týmu, usilujícího o zlepšení image Mandrivy v očích open source komunity. Nyní se firma rozhodla tyto aktivity zastavit a Duval tak následoval své ostatní kolegy.

rozhovoru pro server NewsForge Duval uvádí, že pravou příčinou finančních ztrát je podle jeho názoru masivní zvýšení výdajů, protože v loňském roce bylo přijato mnoho nových zaměstnanců. Je přesvědčen, že Mandriva se rozhodla chybně, když se začala odklánět od svého tradičního zaměření (na jednotlivé uživatele a SOHO) a místo toho se pokouší soustředit na velké firmy.

Duval má v úmyslu využít výhod, které dává francouzským zaměstnancům tamní pracovní právo a Mandrivu zažalovat. Těžko předpovědět, jak soudní spor dopadne, ale pokud se prokáže, že jeho propuštění bylo nezákonné, bude mít jistě příběh zajímavé pokračování.

NASA vyvíjí mnoho open source aplikací

Mezi programátory bývá tradičně mnoho fanoušků kosmického výzkumu, a nebo alespoň sci-fi literatury. Možná i to je jedním z důvodů, proč se NASA rozhodla spolehnout na open source komunitu a uvolnila mnoho zajímavých programů doufajíc, že tak urychlí jejich vývoj. Seznam zveřejněných programů je úctyhodný a jejich popisy často velmi vzrušující: pod licencí NOSA najdete ke stažení například AI systémy nebo nástroj pro simulaci evoluce.

Některé z NASA programů mohou být velmi užitečné i v běžném každodenním použití, a tak možná jednou mezi kosmické technologie, které každodenně používáme, přibude i software.

Ledy se pohnuly: Debian částečně přijal GFDL

Rozpory mezi Free Software Foundation a projektem Debian o GNU Free Documentation License se táhnou už roky: licence GFDL, ač jde o produkt FSF, není totiž pro Debian dostatečně svobodná. Spor lze shrnout do dvou hlavních bodů.

Zaprvé, GFDL zakazuje distribuci GFDL dokumentů způsobem, který nad nimi znemožňuje kontrolu. Primárně jde o obranu proti DRM, ale vývojáři Debianu jsou přesvědčeni, že tato klauzule není kompatibilní s Debian Free Software Guidelines, podle kterých uživatel nesmí být omezován v nakládání s licencovaným materiálem. Navíc, podle některých interpretací GFDL zakazuje nejen DRM, ale i šifrování dokumentů nebo manipulaci s právy u souborů. Podobnou klauzuli naneštěstí pro Debian obsahuje i návrh GPL 3. GPL 2 je v tomto ohledu volnější - nezakazuje distribuci sofware na DRM médicíh, pouze vyžaduje, aby byl zároveň dostupný i jiným způsobem.

Zadruhé, GFDL umožňuje učinit některé části dokumentu "invariantními" - je tedy zakázáno je měnit. Tento zákaz se nesmí vztahovat na technické části textů, FSF sama je často používá pro ochranu titulních stran svých materiálů. Mnoho oponentů FSF je přesvědčeno, že takto chráněné dokumenty nadělají víc škody než užitku. Kromě toho samozřejmě nemohou být použity v Debianu již z toho důvodu, že DFSG vyžaduje licenci umožňující modifikaci a odvození díla.

Anthony Towns, jeden z kandidátů na DPL, se rozhodl dlouhotrvající spor rozetnout a vytvořil rezoluci, navrhující definitivně odmítnout GFDL. Hlasování vývojářů Debianu ale skončilo překvapujícím způsobem: většina z nich se rozhodla přijmout takové dokumenty pod GFDL, které neobsahují invariantní části. Toto rozhodnutí přináší jistou naději, že příští revize GFDL možná přijme Debian kompletně. Navíc je možné, že se nakonec smíří i s DRM klauzulí v GPL 3, pokud si tato najde cestu i do konečné verze.

Ubuntu Dapper Drake bude mít nejspíš zpoždění

Mark Shuttleworth požádal Ubuntu komunitu, aby odsouhlasila šestitýdenní zpoždění vydání nové verze Dapper Drake. Dapper Drake bude první verzí, pro kterou bude Shuttleworthova firma Canonical poskytovat pětiletou podporu. Proto by chtěl dalších šest týdnů navíc věnovat vylepšování, hledání chyb, a také práci na lokalizacích. Přál by si zejména vylepšit podporu pro asijské jazyky a získat díky tomu větší množství uživatelů v asijských zemích.

Dapper Drake by se s pětiletou podporou mělo stát první verzí Ubuntu, která se pokusí konkurovat tradičním enterprise distribucím, jako je Red Hat nebo SUSE. Podobné snahy má také distribuce Mandriva, ale zatím se zdá, že s první dvojkou ještě hned tak krok nesrovná. Nechme se tedy překvapit, jestli Ubuntu bude úspěšnější.

Diskuze (30) Další článek: Cena za NAND flash paměťové čipy by měla klesnout až o 25 %

Témata článku: Linux, Open source, Říše, Soho, Kosmická obrana, Debian NAS, Dlouhotrvající spor, Zakladatel, Drake, Lin


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor