Anička z říše Linuxu: zajistí AllPeers dominanci Firefoxu?

Novell dále rozvíjí projekt openSUSE * ODF v Massachusetts zvítězilo * AllPeers může přinést Firefoxu mnoho nových uživatelů * Podle Shuttlewortha je DCC Alliance odsouzena k neúspěchu

openSUSE projekt se úspěšně rozvíjí

Související odkazy

Slovník
kernel
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Od spuštění projektu openSUSE byl podle Novellu tento operační systém nainstalován celkem na 750 000 počítačů a do vývoje tak či onak přispělo více než 19 000 registrovaných členů projektu. Z jejich strany přišlo mnoho podnětů i bugreportů, a tak byl systém otestován a odladěn lépe než kdykoliv předtím. Nyní se Novell rozhodl v zapojování komunity do procesu vývoje pokračovat.

Zatímco dosud členové openSUSE projektu mohli pouze navrhovat změny a hlásit chyby, nyní se budou moci zapojit přímo do procesu vývoje. Novell totiž zveřejní vlastní vývojářské rozhraní založené na jeho vnitřně používaném nástroji Autobuild a všem registrovaným členům nabídne přístup k build serveru, kde budou moci vytvářet balíčky pro distribuci.

Novell má zatím stále co dohánět, pokud se chce vyrovnat Red Hatu a jeho komunitnímu projektu Fedora, svou cestu ale nastartoval velmi slibně. Bude-li se openSUSE rozvíjet tímto tempem, má šanci Fedoru v popularitě brzy předhonit. Použijeme-li jako měřítko popularity žebříček na serveru DistroWatch.com, zjistíme dokonce, že SUSE je už v současnosti stahováno častěji než Fedora.

ODF: vítězství v Massachusetts

Podle informací zveřejněných na webu ConsortiumInfo.org administrativa v Massachusetts definitivně schválila, že se bude držet nejen otevřených standardů, ale i samotných formátů ODF. Zatímco dosavadní vyjádření byla nejasná a vždy hovořila jen o podpoře otevřených formátů jako takových (a do toho se mohlo vejít i XML od Mixrosoftu), nyní zodpovědné osoby (tajemník Thomas H. Trimarco a právnička Linda Hamel) ujistily, že postoj administrativy se nezmění ani po odchodu Petera Quinna, šéfa IT, který neunesl zpolitizování celého případu.

Vítězství ODF je důležité nejen pro obyvatele Massachusetts, ale i pro všechny další státy USA, možná dokonce i pro obyvatele EU. Pokud se ODF řešení ukáže být průchodným, jistě se závislosti na jedné firmě rády zbaví i další vládní úřady.

První vlaštovky už jsou navíc na světě. Minulý týden byl ve státě Wisconsin schválen zákon, který nařizuje používat pouze otevřený software na všech počítačích, které se používají u voleb. Zdrojový kód software používaného v těchto zařízeních navíc musí být k dispozici každému, kdo by jej chtěl zkontrolovat.

AllPeers se má stát KillerApp pro Firefox

Přestože rozšíření pro Firefox existují stovky, málokteré je pro někoho samotným důvodem k přechodu na Firefox. Spoustu nových uživatelů by ale mohlo přilákat rozšíření AllPeers, které sice ještě není veřejně dostupné, ale už vzbudilo velký zájem. Stejně jako Firefox bude open source a jak název napovídá, bude sloužit ke sdílení digitálního obsahu.

Narozdíl od nejznámějších P2P sítí bude AllPeers umožňovat sdílení pouze v rámci sítě kamarádů. To znamená, že pro organizace jako RIAA nebo MPAA, které bojují proti sdílení, bude takřka nemožné nelegální sdílení objevit a zastavit. Zajímavé jsou samozřejmě i možnosti legálního sdílení, ať už jde o firemní dokumenty nebo rodinné fotografie,

Jestli AllPeers skutečně pomůže rozšíření Firefoxu se ukáže až časem. Fakt, že tvůrci rozšíření museli pro přílišný zájem zajistit mirror svých webových stránek ale napovídá, že AllPeers o uživatele nouzi mít nebude.

Shuttleworth: DCC nemá šanci se prosadit

Mark Shuttleworth, který se kromě jiného proslavil založením a sponzorováním dnešní nejoblíbenější distribuce Ubuntu, se nechal slyšet, že DCC nemá šanci se prosadit. Jeho nepříznivý postoj k DCC je sice znám už od doby, kdy se Ubuntu (narozdíl od tuctu dalších debianovských distribucí z celého světa), odmítlo připojit k iniciativě, zdůvodnění ale přednesl až nyní.

První problém, který DCC vytýká, působí spíš jako podružnost: jde o jméno. Původně znamenalo Debian Common Core, potom se ale ukázalo, že značky Debian aliance nemůže z právních důvodů používat (přestože jméno vytvořil Ian Murdock, zakladatel DCC, jako akronym svého křestního jména a jména své ženy Debry).

Podle Shuttlewortha je ale problematická i samotná koncepce společného jádra. Podle jeho názoru společné jádro nepostačí nezávislým výrobcům pro certifikaci, a stejně bude třeba certifikovat pro každou distribuci zvlášť. Nelíbí se mu ani odklon od Debianu - DCC nepoužívá kernel z Debianu a podstatně se od něj liší. To je přirozené, protože se snaží být kompatibilní s LSB, ke které má Debian velmi daleko.

Jestli jsou námitky Marka Shuttlewortha oprávněné, a nebo jestli jde jen o strach z konkurence, ale ukáže až čas. Zatím nevyšla ani jediná distribuce s DCC jádrem, DCC je k dispozici pouze pro účely testování.

Témata článku: Linux, Firefox, Mirror, Quinn, Ubuntu Core, Wisconsin, Lin, Šance, Linda, LSB

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 162

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje