Anička z říše Linuxu: zajistí AllPeers dominanci Firefoxu?

Novell dále rozvíjí projekt openSUSE * ODF v Massachusetts zvítězilo * AllPeers může přinést Firefoxu mnoho nových uživatelů * Podle Shuttlewortha je DCC Alliance odsouzena k neúspěchu
Anička z říše Linuxu: zajistí AllPeers dominanci Firefoxu?

openSUSE projekt se úspěšně rozvíjí

Související odkazy

Slovník
kernel
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Od spuštění projektu openSUSE byl podle Novellu tento operační systém nainstalován celkem na 750 000 počítačů a do vývoje tak či onak přispělo více než 19 000 registrovaných členů projektu. Z jejich strany přišlo mnoho podnětů i bugreportů, a tak byl systém otestován a odladěn lépe než kdykoliv předtím. Nyní se Novell rozhodl v zapojování komunity do procesu vývoje pokračovat.

Zatímco dosud členové openSUSE projektu mohli pouze navrhovat změny a hlásit chyby, nyní se budou moci zapojit přímo do procesu vývoje. Novell totiž zveřejní vlastní vývojářské rozhraní založené na jeho vnitřně používaném nástroji Autobuild a všem registrovaným členům nabídne přístup k build serveru, kde budou moci vytvářet balíčky pro distribuci.

Novell má zatím stále co dohánět, pokud se chce vyrovnat Red Hatu a jeho komunitnímu projektu Fedora, svou cestu ale nastartoval velmi slibně. Bude-li se openSUSE rozvíjet tímto tempem, má šanci Fedoru v popularitě brzy předhonit. Použijeme-li jako měřítko popularity žebříček na serveru DistroWatch.com, zjistíme dokonce, že SUSE je už v současnosti stahováno častěji než Fedora.

ODF: vítězství v Massachusetts

Podle informací zveřejněných na webu ConsortiumInfo.org administrativa v Massachusetts definitivně schválila, že se bude držet nejen otevřených standardů, ale i samotných formátů ODF. Zatímco dosavadní vyjádření byla nejasná a vždy hovořila jen o podpoře otevřených formátů jako takových (a do toho se mohlo vejít i XML od Mixrosoftu), nyní zodpovědné osoby (tajemník Thomas H. Trimarco a právnička Linda Hamel) ujistily, že postoj administrativy se nezmění ani po odchodu Petera Quinna, šéfa IT, který neunesl zpolitizování celého případu.

Vítězství ODF je důležité nejen pro obyvatele Massachusetts, ale i pro všechny další státy USA, možná dokonce i pro obyvatele EU. Pokud se ODF řešení ukáže být průchodným, jistě se závislosti na jedné firmě rády zbaví i další vládní úřady.

První vlaštovky už jsou navíc na světě. Minulý týden byl ve státě Wisconsin schválen zákon, který nařizuje používat pouze otevřený software na všech počítačích, které se používají u voleb. Zdrojový kód software používaného v těchto zařízeních navíc musí být k dispozici každému, kdo by jej chtěl zkontrolovat.

AllPeers se má stát KillerApp pro Firefox

Přestože rozšíření pro Firefox existují stovky, málokteré je pro někoho samotným důvodem k přechodu na Firefox. Spoustu nových uživatelů by ale mohlo přilákat rozšíření AllPeers, které sice ještě není veřejně dostupné, ale už vzbudilo velký zájem. Stejně jako Firefox bude open source a jak název napovídá, bude sloužit ke sdílení digitálního obsahu.

Narozdíl od nejznámějších P2P sítí bude AllPeers umožňovat sdílení pouze v rámci sítě kamarádů. To znamená, že pro organizace jako RIAA nebo MPAA, které bojují proti sdílení, bude takřka nemožné nelegální sdílení objevit a zastavit. Zajímavé jsou samozřejmě i možnosti legálního sdílení, ať už jde o firemní dokumenty nebo rodinné fotografie,

Jestli AllPeers skutečně pomůže rozšíření Firefoxu se ukáže až časem. Fakt, že tvůrci rozšíření museli pro přílišný zájem zajistit mirror svých webových stránek ale napovídá, že AllPeers o uživatele nouzi mít nebude.

Shuttleworth: DCC nemá šanci se prosadit

Mark Shuttleworth, který se kromě jiného proslavil založením a sponzorováním dnešní nejoblíbenější distribuce Ubuntu, se nechal slyšet, že DCC nemá šanci se prosadit. Jeho nepříznivý postoj k DCC je sice znám už od doby, kdy se Ubuntu (narozdíl od tuctu dalších debianovských distribucí z celého světa), odmítlo připojit k iniciativě, zdůvodnění ale přednesl až nyní.

První problém, který DCC vytýká, působí spíš jako podružnost: jde o jméno. Původně znamenalo Debian Common Core, potom se ale ukázalo, že značky Debian aliance nemůže z právních důvodů používat (přestože jméno vytvořil Ian Murdock, zakladatel DCC, jako akronym svého křestního jména a jména své ženy Debry).

Podle Shuttlewortha je ale problematická i samotná koncepce společného jádra. Podle jeho názoru společné jádro nepostačí nezávislým výrobcům pro certifikaci, a stejně bude třeba certifikovat pro každou distribuci zvlášť. Nelíbí se mu ani odklon od Debianu - DCC nepoužívá kernel z Debianu a podstatně se od něj liší. To je přirozené, protože se snaží být kompatibilní s LSB, ke které má Debian velmi daleko.

Jestli jsou námitky Marka Shuttlewortha oprávněné, a nebo jestli jde jen o strach z konkurence, ale ukáže až čas. Zatím nevyšla ani jediná distribuce s DCC jádrem, DCC je k dispozici pouze pro účely testování.

Témata článku: Linux, Firefox, Mirror, Wisconsin, Linda

93 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lmike 11. 1. 2006 12:49:54
  Ty si čistá duše, Imike.

  Děkuji.

  Ehm, MS XML...
 • lmike 11. 1. 2006 12:43:20
  Já se nijak nesnažím napadat vaše právo psát svoje příspěvky do diskusního...
 • lmike 11. 1. 2006 12:39:22
  GNU/Linux je jenom koníček. Ale těší mne Váš upřímný zájem.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky