Anička z říše Linuxu: Wikipedia inovuje vyhledávání

Google nabízí studentům peníze za vývoj open source * Wikipedia přešla na Mono * GPL 3.0 bude brzy k dispozici * Debian 3.1 už klepe na dveře

Google zaplatí studentům za vývoj open source

Související odkazy

Slovník
kernel
linux
open source
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Google připravil Summer of Code, zajímavý program pro všechny studenty. Během tohoto léta nebudou muset chodit po brigádách, pokud místo toho vytvoří nějaký smysluplný open source projekt. Na úspěšné programátory čeká odměna 4500 dolarů.

Jak celá akce funguje? Google zkontaktoval mnoho organizací, kteří mají nějaký vztah k open source, a požádal je o spolupráci s koordinací programu. Studenti žádající o účast si pak mohou vybrat některou z nich a vytvořit pro ni něco užitečného. Výběr je přitom široký - na zájemce čeká KDE, Breezy Badger (příští verze Ubuntu), Blender, FreeBSD, Gaim, Drupal, NMap, Mono... a desítky dalších známých projektů.

S rozmýšlením a přihlašováním je ale třeba pospíšit, deadline pro přihlášky je stanovena na 14. června. Kromě toho, čím dřív se účastník přihlásí, tím víc bude mít času na psaní. Protože odměna je velmi slušná, dá se očekávat, že se mnoho účastníků najde i u nás - nezbývá tedy, než jim popřát mnoho úspěchů a doufat, že po prázdninách bude komunita o mnoho pěkných programů bohatší.

Wikipedia pro vyhledávání používá Mono

Mono je poměrně mladý open source projekt s ambiciózním cílem. Snaží se vytvořit open source implementaci vývojářské platformy .NET od Microsoftu, umožnit unixovým vývojářům vytvářet .NET projekty a těm ostatním usnadnit případný přechod na Linux. Začal vznikat ve firmě Ximian, kterou později koupil Novell. Velká americká firma tak poskytuje projektu nejen potřebné zázemí, ale i ochranu před případnými patentovými soudními spory. Zároveň Mono pomáhá prosazovat i do běžných desktopových aplikací, za což ji někteří členové komunity proklínají ze strachu před reakcí Microsoftu.

Minulý týden Mono nasadila Wikipedia, nejprve pokusně na jednom serveru, nyní už na všech třech. Dosud používala pro prohledávání a indexování GCJ a dotLucene, nyní místo GCJ nasadila zbrusu nové Mono 1.1.7. Původně testované Mono 1.1.6 nenabídlo příliš dobrý výkon, ale v nové verzi byla zcela přepsána IO vrstva a knihovna regulárních výrazů.

Návrh GPL 3.0 bude brzy dostupný

Na konferenci LinuxWorld v New Yorku zástupce FSF Eben Moglen oznámil, že návrh nové verze licence GPL bude k dispozici již v nejbližší době, mnohem dřív, než se plánovalo. FSF cítí potřebu co nejrychleji vyřešit několik palčivých problémů, s kterými si současná GPL 2, používaná od roku 1991 a upravující podmínky šíření přibližně 70 procent open source produktů, neumí poradit. V první řadě jde samozřejmě o problematiku softwarových patentů.

Zatím není jasné, jak se nová GPL k softwarovým patentům postaví. Jednou z možností, o které se uvažuje, je přimět uživatele GPL, aby se zavázali, že nebudou vymáhat své patenty ve spojitosti se svým kódem. Ať už to ale bude jakkoliv, postoj velkých firem držících stovky softwarových patentů bude pro budoucnost svobodného software mnohem důležitější, než znění nové GPL.

Další věcí, která si žádá upřesnění, je definice „odvozeného díla“. GPL velice striktně podmiňuje vytváření odvozených děl od programů chráněných GPL, zároveň ale není zcela jasné, co přesně jimi myslí. Například, pokud program obsahuje jen volání, kterými spouští jiný program pod GPL, musí být také šířen pod GPL? Interpretace se v tomto bodě různí.

Od vytvoření nové GPL k jejímu širšímu přijetí bohužel povede ještě dlouhá cesta. Většina vývojářů sice licencuje svá díla pod GPL „2.0 nebo novější“, ale některé důležité projekty tak nečiní. Například linuxový kernel je licencován pod GPL 2.0 a je těžké si představit, jak někdo kontaktuje desetitisíce jeho vývojářů a žádá je o souhlas se změnou licence ke kódu, kterým přispěli.

Nový Debian je za dveřmi

Vývojáři Debianu se blíží do cíle s prací na uvedení Sarge do stabilní verze. Po mnoha měsících odkládání a takřka tři roky od chvíle, kdy vyšla poslední, by se tak dnes měl Sarge proměnit v Debian GNU/Linux 3.1. Pro verzi 3.0 budou k dispozici bezpečnostní záplaty do června 2006.

Hlavní novinkou, kterou Sarge přinese oproti Woodymu, je úplně nový, k začátečníkům ohleduplný instalátor. Kromě toho bude obsahovat kernel 2.6.8 a mnoho novějších (ne však úplně nových) balíků. Způsob, jakým Debian přichází na svět, jej předurčuje především pro nasazení na serverech. Na pracovní stanici se víc hodí buď jeho testovací větev, a nebo některá z odvozených distribucí jako Mepis nebo Ubuntu. Stabilní verze totiž bývá zastaralá již ve chvíli, kdy je vydána.

Diskuze (11) Další článek: Ke stažení: Nový Total Commander a Maxthon

Témata článku: Google, Open source, Wikipedia, Sarge, Linux, Eben, Deadline, Nový projekt, Linuxový kernel, Říše, Lin, Wiki, Blender, Známý projekt, Badger, Breezy Badger, Vyhledávání, Ambiciózní cíl, Debian, Summer, Potřebné zázemí, Nové přihlašování, Chráněné dílo


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně