Anička z říše Linuxu: v Mnichově bude Debian

V Namibii se děti učí pracovat s KDE díky komiksu
  • * Mnichovská radnice se rozhodla nasadit Debian
  • * Kauza Fortinet má řešení - firma se rozhodla podřídit se podmínkám GPL
  • * Nadáváte rádi svému počítači? Zkuste si zahrát Bastet

Namibijské děti se učí používat KDE s komiksem

Související odkazy

Slovník
firewall
kernel
kompilace
linux

Databáze znalostí
kategorie Linux

Africkou Namibii u nás většinou známe jen jako zemi safari, diamantů a bohužel také AIDS či nevyřešených územních sporů se sousedními státy. To má společné s mnohými dalšími africkými zeměmi. A podobně jako v těch ostatních, i v Namibii platí, že když už mají jejich obyvatelé přístup k vzdělání v práci s počítačem, nejspíš se setkají s Linuxem.

Namibijská nezisková organizace SchoolNet si dala za cíl vybavit všechny školy v zemi počítači a přístupem na Internet. Zatím se jí podařilo vybavit počítačové učebny v 340 školách. V každé z nich je studentům k dispozici 5 - 10 pracovních stanic, jde o tenké klienty. Toto řešení umožňuje využít levné staré vyřazené počítače. Používá se jihoafrická distribuce OpenLab, která se soustředí zejména na vzdělávací aplikace, primárním grafickým prostředím je KDE.

Nyní SchoolNet vytvořil a začal distribuovat komiks Hai Ti (slovo z jazyka oshiwambo, které znamená "Poslouchejte!"), který popisuje život techniků SchoolNetu implementujících toto řešení, i žáků a učitelů, kterým je určeno. Jeho cílem je nenásilně naučit čtenáře spouštět aplikace, vytvářet dokumenty a používat vzdělávací software. Kromě toho, že vychází v deníku The Namibian, je přístupný i na internetu. Šířením pod licencí Creative Commons navíc jeho tvůrci umožňují další úpravy - možná jej někdo časem přeloží i do češtiny.

V Mnichově se bude používat Debian

Dlouhý příběh přechodu mnichovské radnice na Linux má další pokračování: přestože se původně předpokládalo nasazení SUSE Linuxu, tamní radní nakonec zvolili Debian. Své rozhodnutí zdůvodnili přesvědčením, že závislost na jednom dodavateli není dobrá - zatímco SUSE, ač původem německé, je nyní záležitostí americké firmy Novell, v případě Debianu jde o zcela nekomerční distribuci.

Podobně jako ve Vídni, ani v Mnichově nebude použit Debian ve své "syrové" podobě - zatímco ve Vídni z něj odvodili distribuci Vienna Linux, v Mnichově vzniká LiMux. S realizací budou pomáhat tamní firmy Gonicus a Softcon.

Samotný přechod bohužel neustále nabírá zpoždění. Původně bylo způsobeno technickými problémy, poté obavami ze softwarových patentů. Těžkostmi s přechodem na Linux si Mnichov získal takovou popularitu, že si vysloužil i jízlivý komentář Steva Ballmera z Microsoftu.

Fortinet bude respektovat GPL

Německý dodavatel firewallů a dalších podobných zařízení Fortinet se uvolil zveřejnit zdrojové kódy svých produktů, které využívají kód linuxového kernelu chráněného licencí GPL. Reagoval tak na předběžné soudní nařízení, které mu zakazovalo distribuovat své produkty, dokud se s podmínkami GPL nevyrovná.

Celý případ vešel ve známost poté, co zakladatel projektu GPL Violations (a také vývojář linuxového firewallu iptables) Harald Welte Fortinet zažaloval. Tvrdil přitom, že Fortinet kód nejen zneužíval, ale ještě se pokoušel s využitím kryptografických technik jeho využívání skrývat.

Nyní Fortinet poskytne zdrojové kódy svých programů každému, kdo o ně projeví zájem, za cenu distribuce. Kromě toho také zahrne GPL do licenčních ujednání, s kterými své produkty prodává.

Toto není první a nejspíš ani poslední úspěch, který Welte ve vymáhání dodržování GPL zaznamenal. Zatím dosáhl zhruba třiceti vyrovnání (nejznámější byl loňský spor s firmou Sitecom) a další jsou na řadě. Podle GPL Violations mezi firmy zneužívající GPL software patří i takové firmy, jako Acer, Motorola nebo AOpen.

Bastard Tetris - vynadejte svému počítači

Tetris je kultovní hrou, kterou zcela jistě každý jen trochu pokročilý uživatel počítačů hrál, a téměř každý jen trochu pokročilý programátor programoval. Někteří z nás ji dokážou hrát celé hodiny a když omrzí, sáhneme po některé z jeho mnoha různých modifikací. Časem mu začínáme přisuzovat skoro lidské vlastnosti a pokud nám pošle deset kostek, které se nám ani trochu nehodí, pořádně mu vynadáme.

Přitom vlastně nemáme důvod. Obyčejný Tetris to myslí upřímně a posílá nám kostky v náhodném pořadí, aniž by měl jakkoliv nepřátelské úmysly. Nevěříte? Potom si zkuste zahrát Tetris, který je opravdu zlý. Stáhněte si Bastet (zkratka z Bastard Tetris). Pokud ho budete hrát, můžete mít jistotu, že vám program vždy pošle kostičku, která vám bude vyhovovat ze všeho nejméně. Aby toho nebylo málo, ve vedlejším okénku navíc ukáže kostičku, po které vaše srdce prahne, ale kterou vám v žádném případě nedá. K vzteku.

A ještě poznámka pro případné zvědavé linuxové začátečníky: Pro zkompilování a nainstalování této hry potřebujete mít nainstalovanou knihovnu ncurses, kterou jistě najdete ve své distribuci. Potom už vám pro zbytek budou stačit příkazy make a následně případně jako root make install. Pokud používáte Fedoru Core, můžete si stáhnout přímo rpm balíček, uživatelé Debianu jej najdou přímo v distribuci.

Klepněte pro větší obrázek

Hraní Bastetu není žádná legrace. Můj osobní rekord činí sedm kompletních řádek, světové rekordy se pohybují kolem dvaceti. Jsem zvědavá na výsledky čtenářů.

Diskuze (51) Další článek: TOP žebříček virů za duben 2005

Témata článku: Linux, Debian, Vienna, Vedlejší produkt, Sousední stát, Říše, Soudní nařízení, Mnich, Lin, Tetris, Kostička, Aids, Mnichov, Vzdělávací aplikace, DEB


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB