Anička z říše Linuxu: toastovač s Linuxem

Novinky tohoto týdne byly vesměs oznámeny na jedné z nejvýznamnějších linuxových událostí v roce, na výstavě a konferenci LinuxWorld: Novell otevřel vývoj SUSE * Návrh nové GPL bude k dispozici začátkem příštího roku * OSDL spustila projekt Patent Commons * Vývojáři NetBSD naportovali svůj systém na toastovač

Novell otevřel vývoj SUSE

Související odkazy

Slovník
beta
ethernet
hacker
kernel
LCD
Linux
open source
patch
USB

Databáze znalostí
kategorie Linux

Vývoj SUSE Linuxu dosud probíhal za zavřenými dveřmi, jeho uživatelé se o novinkách dozvěděli až tehdy, když se v obchodech objevily první krabice. Tím se SUSE lišilo od dalších komerčních distribucí, které vydávají i komunitní verzi, kterou si nechávají od dobrovolníků otestovat. To se ale tento týden změnilo.

Novell spustil projekt openSUSE, v rámci kterého nabízí open source komunitě přístup k vývojové verzi SUSE. Předkládá ke stažení první betu SUSE Linuxu 10.0 a zároveň vysvětluje zájemcům, jak se mohou podílet na vývoji.

Možností poskytuje mnoho, na své si přijdou nejen programátoři, ale i všichni ostatní. Celý projektový web je koncipován jako wiki, upravovat jej tedy může každý návštěvník. K dispozici je bugzilla určená k nahlášení veškerých nalezených problémů. Nechybí ani návody, jak vytvářet patche, RPM balíčky, a nebo jak psát dokumentaci. Přímý kontakt s vývojáři umožňuje web Planet SuSE, který nabízí přehled jejich weblogů.

Návrh nové GPL se chystá na příští rok

První návrh nové verze GPL určený veřejnosti by měl být k dispozici začátkem roku 2006. Taková je vize Ebena Moglena, zástupce Free Software Foundation, který věří, že práce na nové GPL kromě jiného pomůže odhalit, jak je open source komunita rozsáhlá a rozmanitá. Moglen předpokládá, že nová licence se nebude zamlouvat všem, ale doufá, že nakonec ji všichni přijmou.

Diskuze o nové verzi GPL by měla trvat celý rok. Očekává se, že se do ní zapojí přibližně 8 000 organizací a 150 000 jednotlivců, včetně představitelů rozsáhlých projektů, jako je Debian nebo linuxový kernel. Finální verze by měla být k dispozici v roce 2007.

Nová verze licence se narozdíl od verze 2 z roku 1991 musí vyrovnat s novými skutečnostmi, které ovlivňují vývoj svobodného software. Kromě softwarových patentů patří mezi tyto záležitosti zejména kompatibilita s dalšími open source licencemi. Změny by přitom neměly být radikální, původní myšlenka GPL by měla zůstat zachována.

OSDL spouští Patent Commons projekt

OSDL, organizace zaměstnávající Linuse Torvaldse a usilující o šíření Linuxu v podnikové sféře, oznámila spuštění nového projektu Patent Commons. Jeho cílem je vytvořit centrum pro všechny firmy i jednotlivce, kteří jsou ochotní učinit závazek, že nepoužijí své patenty proti open source komunitě. Bude pečovat o repozitář obsahující databázi všech takových závazků a sbírku všech patentů sloužících ve prospěch komunitě.

Vzniku tohoto projektu předcházela prohlášení několika velkých firem (Novell, Red Hat, Sun, IBM, Nokia), které se rozhodly nepoužít některé své patenty proti open source vývojářům. Každá firma tak učinila za jiných podmínek. Pokud by takových firem přibývalo, bylo by brzy velmi obtížné udržet si v jejich zárukách pořádek. Právě to si vezme OSDL na starost, navíc bude působit na firmy, aby přidávaly další patenty. V současné době jich databáze obsahuje přibližně 3000.

NetBSD umí opékat toasty

Portovat NetBSD na nejrůznější podivná zařízení je oblíbeným hackerským sportem. Dlouho se tradovalo, že tento systém lze naportovat na jakýkoliv stroj, snad až na toastovač. Nakonec se to podařilo jednomu inženýrovi z firmy Technologic Systems - sice si takový toastovač nekoupíte v obchodě, ale když se k němu dostanete, o svačinku se vám postará.

Jaký hardware toastovač používá? V původně volném prostoru pod jeho pláštěm se skrývá miniaturní počítač TS-7200, na povrchu najdete čtyřřádkový LCD displej. Kromě USB portu, přes který se připojuje klávesnice, nabízí také sériový port pro připojení externí konsole a ethernetový port. Vnitřní součástky toastovače byly s počítačem propojeny, takže nad nimi má operační systém plnou kontrolu. Obrázky a podrobný popis zařízení v angličtině jsou k dispozici.

Diskuze (29) Další článek: Ke stažení: All-In-One komunikační klient zdarma

Témata článku: Linux, Open source, Celá planeta, Vnitřní hardware, Linuxový kernel, Linuxová konzole, První planeta, Říše, Nový projekt, Lin, Nová licence, Původní myšlenka, Podivná distribuce


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 30

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně