Anička z říše Linuxu: Thajsko končí s projektem OLPC

Thajsko odstoupilo od účasti v OLPC * Linux v Birminghamu: Snahy o nasazení pokračují * ARM získává na popularitě * HP uvolnil LightScribe SDK pro Linux

Thajsko odstoupilo od účasti v OLPC

Poměrně nedávno jsme se mohli ve všech novinách přinášejících zprávy ze světa dozvědět o tom, že Thajsko za poněkud bouřlivých okolností vyměnilo vládu. Nová vláda má o směřování Thajska výrazně odlišnou představu než ta předešlá, a to i pokud jde o politiku týkající se vzdělávání: Thajsko se stalo první zemí, která odstoupila od projektu One Laptop Per Child. Rozpočet na příští rok s nákupem notebooků nepočítá, a to hned z několika důvodů.

Prvním, kdo se projektu postavil, je nový ministr informatiky Sitthichai, kterému se vůbec nezamlouvá open source model vývoje jako takový. V rozhovoru pro lokální noviny vyjádřil přesvědčení, že open source nerespektuje intelektuální vlastnictví, nedá se na něm vydělávat a jeho vývoj tedy musí zákonitě stagnovat, navíc Thajsko žádný open source nepotřebuje. S tak zaslepeným názorem je sice těžké polemizovat, ale členové týmu OLPC Thailand se o to přesto pokusili a rozhodli se s ním promluvit osobně. Kupodivu to přinesl úspěch: Sitthichai přiznal, že veškeré informace o projektu čerpal pouze z médií, protože předchozí vláda mu nezanechala žádné podklady. Svůj názor na open source poopravil a rozhodl se projekt podpořit. Příznivci projektu OLPC jásali, ale bohužel předčasně.

Do celého projektu má co mluvit zejména ministerstvo školství a nový ministr Wijit usoudil, že thajské školství stodolarové notebooky nepotřebuje. Pro tisk se vyjádřil následovně: „Nehodláme se příliš zaměřovat na technologie a materiál, ale na podstatu.“ Jeho poněkud záhadné prohlášení pak upřesnil ředitel jedné ze státních škol: Odsoudil projekt s tím, že jeho přínos ke vzdělání neodpovídá ceně.

Během prosince se do Thajska chystá otec projektu Nicholas Negroponte. Určitě se pokusí novou vládu přesvědčit o přínosnosti projektu pro thajské školství, ale není vůbec zřejmé, jak jeho mise dopadne. O notebooky projevila zájem ještě přibližně pětice dalších rozvojových zemí, takže je možné, že Thajsko svůj postoj přehodnotí, až uvidí výsledky odjinud.

Linux v Birminghamu: Snahy o nasazení pokračují

Městská rada v Birminghamu nedávno vyvolala pozornost poté, co se ukázalo, že za pilotní projekt nasazení Linuxu v tamní knihovně dokázala utratit neuvěřitelnou částku půl milionu liber - o sto tisíc víc, než by ji stál nákup licencí k Windows pro všechny počítače, na kterých chtěla nasadit Linux. Lidé zodpovědní za projekt se zjevně nepoučili ze zkušeností z Mnichova: Místo postupného přechodu na otevřené aplikace se pokusili přejít náhle. Navíc zatoužili prozkoumat veškeré možnosti, které jim open source nabízí: Napřed pár měsíců laškovali s GNOME, potom se rozhodli raději pro KDE... A svět otevřeného software nabízí tolik nejrůznějších možností, že vyzkoušet je všechny stojí opravdu příliš mnoho času a peněz. V neposlední řadě si také neuvědomili, že programy pro Windows automaticky neběží na Linuxu (to, že občas funguje emulace, bývá spíš zázrak než pravidlo), přičemž zaplatit za portaci svého knihovního systému na Linux si nemohou dovolit. Jednoduše řečeno, zpackali to, jak se to jen zpackat dalo.

Nezdařený pokus o nasazení Linuxu sice skončí pořízením Windows, svobodnému software v Birminghamu ale přesto neodzvonilo. Tým zodpovědný za realizaci projektu se ovšem napříště bude držet při zemi a změny bude provádět opatrněji. Podobně jako v Mnichově se nejdřív pokusí o nasazení Firefoxu, OpenOffice.org a dalších svobodných aplikací, a potom teprve bude přemýšlet o výměně systému pod nimi. Doufejme, že se s rozumnějším přístupem dostaví i lepší výsledky.

ARM získává na popularitě

Linux se používá na obrovském množství nejrůznějších platforem a i celkem běžné distribuce často běží na poměrně exotických zařízeních. Mezi uživateli většiny linuxových distribucí převládají ty „obyčejné“ architekury: x86, amd64, sem tam nějaké to PPC. Ne tak mezi uživateli Debianu.

Vývojáři Debianu získávají od svých uživatelů zpětnou vazbu kromě jiného díky balíčku popularity-contest. Ten ze systému získá informace o nainstalovaných balíčcích a použitém hardware, a výsledky odevzdá. Z nedávno zveřejněné statistiky vyplývá, že architekturou číslo tři je mezi uživateli Debianu ARM. Tento procesor používaný zejména v levných routerech a podobných jednoúčelových zařízení si získal popularitu díky projektu NSLU2-Linux.

NSLU2 (přezdívaný Slug) je levná krabička od Linksysu, která původně měla sloužit jako zařízení schopné snadno sdílet USB disky po síti. Poté, co hackeři z Debianu umožnili svým uživatelům nainstalovat jednoduše na toto zařízení plnohodnotný Debian, se naskytla spousta dalších zajímavých možností, jak jej využít. A podle posledních statistik z popularity-contestu se Slug skutečně stal členem rodiny mnoha uživatelů Debianu.

HP uvolnil LightScribe SDK pro Linux

Po první vlaštovce od firmy LaCie se uživatelům Linuxu dostane i dalšího software, který bude umět využít podpory technologie LightScribe na optických mechanikách. Firma HP, která technologii vyvinula a nyní ji licencuje, se rozhodla uvolnit Software Development Kit, který by měl vývojářům pomoci s přidáním podpory pro LightScribe do vypalovacího software. S touto technologií si tak zřejmě brzy poradí mnohé na Linuxu používané programy.

Celá věc má ovšem háček: HP sice uvolnilo SDK zdarma, ale bez zdrojových kódů. Podporuje jen architekturu x86 a omezené množství distribucí. Pokud bude chtít open source komunita podporu pro všechny, nezbude jí, stejně jako mockrát předtím, než pustit se do reverzního inženýrství.

Diskuze (241) Další článek: Hynix vyvinul nejrychlejší a nejmenší 512 Mb mobilní DRAM

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,