Anička z říše Linuxu: staňte se testerem Mozilly

Linspire jsou po omezenou dobu k dispozici zdarma * OpenOffice.org budou dostupné jen pod LGPL * Projekt openSUSE má český web * Mozilla shání testery pro testovací software * Den svobody software klepe na dveře, u nás se zřejmě příliš slavit nebude

Do zítřka je možné stáhnout Linspire zdarma

Související odkazy

Slovník
Linux
open source
root
server
torrent

Databáze znalostí
kategorie Linux

Uplynulý týden přinesl mnoho zmatků týkajících se distribuce Linspire, která se kdysi proslavila díky sporu s Microsoftem o své původní jméno Lindows. Jak už to v životě chodí, tentokrát nastal problém zcela opačný – Andrew Betts vytvářel soukromý projekt s pracovním názvem Freespire, který byl pod tímto jménem dosud neznámým způsobem odeslán na Distrowatch. Projekt okamžitě vyvolal ohromný zájem, většina zájemců si ho ale stahovala s dojmem, že jde o Linspire zdarma a pak dávala najevo zklamání. Freespire totiž obsahovalo pouze ty části Linspire, které jsou k dispozici pod svobodnou licencí.

Značné množství lidí si myslelo, že Freespire je oficiální aktivitou firmy Linspire. Andrew Betts se proto s Linspire domluvil na přejmenování projektu (nyní jej najdete pod názvem squiggle). Firma Linspire se zachovala královsky, protože v reakci na veškeré zmatky začala nabízet skutečné Linspire ke stažení zdarma, a to až do 6. září. Servery společnosti prý mají problém zvládnout nápor zájemců, k dispozici je ale také možnost stahovat přes BitTorrent.

Čím se liší Linspire od ostatních linuxových distribucí? Přestože pochází z Debianu, obsahují nemalé množství software, který není šířen pod svobodnou licencí a mnohdy ani zdarma. Nabízí propracovaný systém Click-N-Run Warehouse, který za mírný poplatek umožní velice snadno instalovat a používat mnoho dalšího software. Jeho největší prioritou je snadnost používání, které podřizuje takřka vše (v minulosti tato distribuce nechvalně proslula opomíjením bezpečnosti v zájmu použitelnosti, když nechávala své uživatele ve výchozím nastavení pracovat pod rootovským účtem).

OpenOffice.org mění licenci

Firma Sun oznámila, že přestane používat svou licenci SISSL (Sun Industry Standard Source License), a žádný z open source projektů Sunu nebude nadále tuto licenci používat. Tento krok zdůvodňuje tím, že chce pomoci redukovat množství používaných open source licencí v souladu s plánem navrženým OSI. Projekty licencované duálně, jako např. OpenOffice.org, díky tomu své licencování zjednoduší.

Zdrojové kódy i binární soubory OpenOffice.org budou nadále k dispozici pod licencí LGPL, tato změna se bude vztahovat na všechny jazykové verze i na všechny platformy, na kterých tento kancelářský balík běží. Uživatele se přitom změna nijak nedotkne, OOo budou stále k dispozici svobodné a zdarma.

openSUSE hezky česky

Stránky projektu openSUSE byly přeloženy do češtiny. Českým zájemcům jsou tu k dispozici některé základní informace o projektu: dozvědí se, co se chystá, kdy vyjde která verze operačního systému, nebo jak se zapojit do projektu. Pokročilejší návody dostupné v angličtině na opensuse.org sice zatím chybí, české stránky projektu jsou ale provázány s dalšími česky psanými weby o SUSE Linuxu – SUSE portálem a SUSE WIKI.

Mozilla hledá testery

Vývojáři produktů Mozilly se rozhodli, že se pokusí získat co největší množství dobrovolníků pro testování svých produktů. Pro tyto účely vytvořili testovací nástroj Litmus, který má zájemcům zobrazovat testy a umožní jim odesílat dosažené výsledky. V současné době probíhá testování tohoto testovacího nástroje. Máte-li chuť se připojit, není nic snazšího. Stáhněte si poslední verzi Mozilly, vkročte na testovací stránku a můžete se do toho pustit.

Den svobody software je za dveřmi

Tak jako každý rok se 10. září odehraje Den svobodného software. Příznivci svobodného software na celém světě tento den věnují oslavám a šíření informací o výhodách jeho používání doma, ve škole, v práci, zkrátka všude. Každý, kdo by se chtěl zúčastnit má dvě možnosti – buď najít organizátory nejbližší oslavy a přidat se k nim, a nebo nějakou zorganizovat sám. Pro české zájemce podle všeho zatím zbývá jen ta druhá možnost, na oficiální wiki je zatím téměř pusto. Vzhledem k tomu, že se u nás jinak odehrávají pravidelná setkání příznivců svobodného software, je to celkem škoda.

Pro organizátory oslavy má oficiální web (stojí za ním stejná firma jako za distribucí Ubuntu) spoustu užitečných rad. Způsobů, jak akci pojmout je mnoho – zatímco většina týmů chystá zcela decentní setkání, členky africké pobočky sdružení LinuxChix hodlají slavit zpěvem a tancem.

Diskuze (15) Další článek: Ke stažení: meganadílka novinek

Témata článku: Software, Linux, Torrent, Mozilla, Stejná firma, Root, Původní jméno, Oficiální název, Soukromý projekt, Lin, Software zdarma, Neznámý způsob, Říše


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně