Anička z říše Linuxu: Stallman chce svobodný BIOS

Evropská komise odmítá požadavek Evropského parlamentu
  • * Stallman zahájil boj za svobodný BIOS
  • * Nové linuxové jádro k dispozici
  • * OSI uvažuje o změně definice Open Source

Evropská komise odmítá požadavek Evropského parlamentu

Související odkazy

Slovník
BIOS
hack
kernel
Linux
Open Source
PCI
sběrnice

Databáze znalostí
kategorie Linux

Evropská komise se rozhodla, že nevyhoví požadavku Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu na znovuzahájení legislativní procesu schvalování směrnice o softwarových patentech. Místo toho se směrnice octla na programu dnešního jednání Evropské rady, a to zase jako A-item, tedy položka, která má být schválena bez diskuze. Zatím se ale zdá, že kromě Polska se najdou i další státy, kterým tento způsob schvalování není příliš po chuti a schválení směrnice zamezí. Dokonce by mezi nimi poprvé mohla být i Česká republika, protože závažnost tohoto problému si již uvědomuje minimálně jedna česká poslankyně Evropského parlamentu, Zuzana Roithová. (Text jejího prohlášení.)

Případné přijetí směrnice by mělo hluboký dopad nejen na každou společnost, která podniká v EU v oblasti software. Patentový soudní spor v takovém případě navíc hrozí i všem organizacím, které používají software porušující patenty, a přitom nemají uzavřenou smlouvu o peněžní náhradě se svým dodavatelem software.

Stallman zahájil boj za svobodný BIOS

Minulý víkend se v Bruselu konal FOSDEM, největší evropské setkání Open Source vývojářů. Kromě prezentací oblíbených Open Source produktů se tam konaly i přednášky velkých osobností Open Source komunity. Nechyběl ani Richard Stallman, který promluvil o tom, čemu by se hnutí svobodného software mělo věnovat nadále.

V roce 1984, když vznikal projekt GNU, potřeboval k úspěšnému naplnění svého cíle pouze svobodný operační systém. V té době býval BIOS uchováván v paměti ROM, nebylo možné jej modifikovat, a proto se na něj pohlíželo jako na hardware. V dnešní době je ale BIOS uchováván v paměti, kterou je možné přepisovat. Výrobci jeho nové verze často nabízejí jako binární soubory - je to tedy proprietární software jako každý jiný.

Pokud chce hnutí GNU umožnit používání počítačů, na kterých není nic než svobodný software, bude si muset poradit s další překážkou, která se zdá být mnohem těžší, než tvorba svobodného operačního systému. Vytvořit svobodný BIOS je pouze technický problém, který lze překonat snadno. Ale jak přesvědčit výrobce hardware, aby své produkty dokumentovali a umožnili tak svým zákazníkům svobodný BIOS používat?

Svobodné BIOSy existují, jedním z nich je například LinuxBIOS, postavený na modifikované verzi kernelu. Tento BIOS je možné používat jen na minimálním množství počítačů a výrobci hardware se netváří, že by to chtěli změnit. Výjimkou není ani IBM, které jinak s projektem GNU spolupracuje a dokonce vybavilo zaměstnance Free Software Foundation svými notebooky.

Zatím se tedy zdá, že vývoj svobodného BIOSu se bude ubírat cestou nejrůznějších hacků. Vývojáři shánějí jakékoliv informace a jsou vděční za každou pomoc nebo radu. U většiny počítačů je téměř nepřekonatelným problémem i přijít na to, jak BIOS přepsat. Projekt lze podpořit také nakupováním hardware, který svobodný BIOS podporuje. Ti, kdo by se k této aktivitě chtěli připojit, budou mít zatím velmi omezený výběr - seznam vhodných základních desek je velmi stručný, navíc jsou dost staré, a ještě k tomu je třeba zapomenout na procesory od Intelu a nahradit je AMD. Nynější stav je tedy velmi neradostný, ale to bývá osudem každého nového projektu hnutí GNU. Za několik let možná bude všechno jinak.

Nové linuxové jádro k dispozici

Linux Torvalds ve čtvrtek uvolnil dlouho očekávané linuxové jádro 2.6.11 prohlášením, že nyní je tato verze zbavena chyb, samozřejmě pouze oficiálně. Další chyby se sice pravděpodobně časem objeví, ale zatím se zdá, že celkově půjde o celkem stabilní vydání. Oficiální verze se od posledního 2.6.11-rc5 liší jen v detailech.

Novinek přibylo podobné množství jako obvykle, kromě spousty opravených chyb přibyla také podpora InfiniBand, I/O architektury pro přenos dat mezi procesory a I/O zařízeními, které v high-end serverech postupně nahrazuje PCI sběrnici. Některé distribuce tuto podporu sice již nějakou dobu nabízejí, ale do oficiálního vydání kernelu se dostala až nyní.

Než se nové jádro dostane do aktualizací jednotlivých linuxových distribucí, bude to ještě nějakou dobu trvat. Fedora Core 3 momentálně nabízí kernel 2.6.10, stejně jako nejnovější beta Mandrakelinuxu. Debian Sarge či SUSE 9.2 zatím zůstávají u kernelu 2.6.8 a u Sarge to zatím vypadá, že mu tento kernel zůstane i ve chvíli, kdy se z něj stane stabilní Debian.

OSI uvažuje o změně definice Open Source

Minulý týden odstoupivší prezident Open Source Initiative Russ Nelson stačil před svým odchodem z pozice navrhnout řešení problému neustále narůstajícího množství Open Source licencí. Licence zatím získávají certifikaci, pokud vyhovují desetibodové Definici Open Source, aniž jsou na ně kladena nějaká další omezení. Nelson navrhl, aby byly do Definice přidány další tři požadavky: licence by neměla duplikovat jinou již schválenou licenci, měla by být napsaná stručně a jasně, a také umožňovat opětovné využití tím, že všechna jména projektů či organizací z ní budou vytažena do zvláštní přílohy.

Tento návrh se zatím setkává s úspěchem, objevují se ale i drobné připomínky. Bruce Perens, autor Definice Open Source, by tato pravidla raději viděl oddělená od jejího textu v podobě směrnice pro certifikaci licencí. Stejný názor zastávají i další lidé, nová pravidla jsou opravdu spíš věcí administrativy než filozofie Open Source. Pěkně to shrnul Joel West: "To by bylo, jak kdyby Mojžíš vytvořil dodatečné jedenácté přikázání, něco jako "Budeš platit daně včas."

Diskuze (70) Další článek: Nový prezident OSI odstupuje

Témata článku: Open source, BIOS, Richard Stallman, Zuzana, Dodatečný hardware, Omezené množství, Sarge, Lin, Linuxové jádro, Hack, Evropská záležitost, Právní záležitost, Parlament, Bio, Říše, Brusel, Narůstající množství, Infiniband, Evropský parlament, Open, Source, Nejrůznější hacky


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor