Hrozba softwarových patentů ještě může být odvrácena. Mnichov se rozhodl přejít na Linux bez ohledu na výsledek patentových sporů. Česká linuxová komunita vyhlásila soutěž o plně funkční ovladač k CDMA modemu. Uživatele OpenOffice.org děsí dohoda Microsoftu a Sunu.
Přijetí direktivy o softwarových patentech bylo znovu odloženo
Rada ministrů, která pracovala na direktivě Evropské unie o softwarových patentech, se rozhodla vrátit ji zpět Coreperu (Výboru trvalých zástupců členských zemí EU) a umožnit tak členským státům, aby se k ní znovu vyjádřily a zvážily její přijetí. Podle oficiální zprávy měla rada potíže při jejím překládání do nových úředních jazyků EU, ve skutečnosti však chce umožnit obnovení diskuze mezi technickými odborníky z jednotlivých členských zemí. Daniel Cohn-Bendit z frakce Zelených, kteří jsou proti schválení této direktivy, se obává, že její přijetí ve stávající podobě by umožnilo malé skupině nadnárodních společností rozhodovat o evropské ekonomice.
V původním znění měla direktiva umožňovat patentování software. Evropský parlament však její význam zcela zvrátil, aby znemožnil patentování algoritmů či služeb, jako jsou třeba internetové obchody. Rada ministrů se přesto pokusila přijmout ji v původní podobě, ale nyní není schopná ji dokončit. Údajně se jí to nedaří kvůli nejasnostem o tom, v kterých jazycích by měly být patenty popsány. Evropský parlament trvá na svém, protože si uvědomuje, že patentování software by značně zbrzdilo rozvoj malých evropských firem. Kromě toho se shodl na tom, že sofware je dostatečně chráněn autorskými zákony a algoritmy (myšlenkové postupy) by neměly být chráněny žádným způsobem.
Zastánci patentů argumentují, že patenty malým společnostem ve skutečnosti pomohou a ochrání jejich technologie před nadnárodními společnostmi. Letmý pohled na situaci v USA však nasvědčuje tomu, že to vůbec není pravda. Velké společnosti mezi sebou uzavírají smlouvy o tom, že se nebudou soudit o porušování patentů. Odnášejí to právě menší společnosti, které, jsou-li žalovány většími za porušení patentů, nemají dost peněz na dlouze se táhnoucí soudní spory.
Mnichov přechází na Linux navzdory obavám z patentů
Před rokem přišla Mnichovská radnice s revolučním rozhodnutím opustit Microsoft Windows a přejít na Linux. S takto náročným procesem bylo samozřejmě mnoho potíží technického rázu, ale nejvíc jej zbrzdily legislativní problémy. Linux údajně porušuje 283 amerických softwarových patentů, které možná budou brzy uznávány i v EU. Tato porušení by však musela být potvrzena soudem, aby z nich bylo možné vyvozovat důsledky. Vzhledem k tomu, že zhruba polovina patentových soudů končí neúspěchem žalobce, mnichovská radnice se nakonec rozhodla riziko podstoupit. Její kroky teď bude zřejmě následovat také rakouská Vídeň a norský Bergen.
V Německu nejsou názory na problematiku patentování software vůbec jednoznačné. Na jedné straně stojí velké firmy Siemens a SAP, které mají v držení tisíce patentů a smlouvy s dalšími firmami (např. s Microsoftem) o tom, že se nebudou o patenty soudit. Na druhé straně, páteří německé ekonomiky jsou malé a střední firmy, jejichž rozvoj by přijetí softwarových patentů značně zbrzdilo. Odhadnout, jak se Německo postaví k dalšímu kolu schvalování direktivy o softwarových patentech, je proto obtížné.
Linuxová komunita vyhlásila soutěž o ovladač CDMA modemu
Již od okamžiku, kdy se v nabídce Eurotelu objevilo připojení k Internetu přes CDMA, řeší česká linuxová komunita zásadní problém. Linuxový ovladač pro dodávaný USB modem GPC-6420 ze standardního jádra nedokáže plně využít vlastností tohoto modemu. Rychlost připojení díky tomu nepřesáhne 256 Kbps, což je velmi nepříjemné omezení. Proto vznikla soutěž o ovladač, který jej odstraní. Paralelně zároveň probíhá sbírka na cenu pro vítěze - jednotlivci i firmy zatím přislíbili 10500 Kč.
Jaké jsou požadavky na vítězný ovladač? Měl by umožňovat plné využití přenosové kapacity modemu a CDMA sítě, dále by měl být použitelný na poslední stabilní verzi linuxového jádra řady 2.6 a konečně, měl by být uvolněn pod licencí GNU GPL 2. Další informace lze najít na stránkách soutěže. Doufejme, že odměna najde svého majitele a uživatelům Linuxu se tak dostane plnohodnotného CDMA připojení.
Dohoda Microsoftu a Sunu by mohla ublížit uživatelům OpenOffice.org
Společnosti Sun a Microsoft spolu uzavřely dohodu, podle které se nebudou soudit pro porušení patentů. Platí deset let a vztahuje se i na zákazníky obou společností. Až na jednu výjimku - přestože Sun se hlásí k podpoře OpenOffice.org, uživatelé tohoto kancelářského balíku jsou z této dohody vyjmuti. Oproti tomu, na komerční variantu Star Office, taktéž podporovanou Sunem, se ochrana vztahuje.
V okamžiku, kdy tento fakt vyšel najevo, se rozpoutala mediální bouře. Samozřejmě nikdo nepředpokládá, že kterákoliv ze společností se bude pokoušet postihovat koncové uživatele (ostatně, SCO zatím v podobné snaze nemá příliš úspěchů). Daleko větší potenciální nebezpečí hrozí společnostem Red Hat a IBM. IBM je tradičním společným nepřítelem obou firem a nedávná válka blogů představitelů Red Hatu a Sunu nasvědčuje tomu, že ani tyto dvě společnosti, ač obchodní partneři, nemají zrovna ideální vztahy. Kopie OpenOffice.org se nachází takřka v každé prodané linuxové distribuci. Možná tedy má jít o krok proti linuxovým desktopům jako takovým - již samotná právní nejistota může odradit mnoho zákazníků, kteří by o ně jinak měli zájem. Novináři už pro tyto obavy našli i vlastní termín - "mnichovský efekt," protože právě přechod Mnichova na Linux byl provázen mnohými potížemi, které ještě nebyly uspokojivě vyřešeny.