Anička z říše Linuxu: SCO zkrachuje co nevidět

Stodolarové notebboky se dostanou k dětem už v létě * MySQL zatím zůstane u GPL 2 * Dell znovu zkouší štěstí s Linuxem * Novell: SCO zkrachuje co nevidět

Stodolarové notebooky se dostanou k dětem už v létě

Projekt OLPC, který se snaží zpřístupnit výpočetní techniku dětem z rozvojových zemí, se zdárně blíží do cíle. Již během letošního léta by se mělo k dětem z několika rozvojových zemí (patří mezi ně Lybie, Uruguay, Nigérie, Brazílie, Argentina a Pákistán) dostat celkem pět milionů „stodolarových notebooků“. V současné době stojí výroba jednoho notebooku 150 dolarů. Protože zúčastněným státům bylo slíbeno jedno zařízení za sto dolarů a nevypadá to, že by se ještě podařilo někde ušetřit, řeší organizátoři projektu, kde vzít chybějící peníze.

Plánů existuje několik, šéf projektu Nicholas Negroponte se zatím přiklání k tomu, že bude ve vyspělých zemích prodávat notebooky stylem „kup dva notebooky a jeden si můžeš nechat“ - druhý poputuje k chudým dětem. Zároveň ale neplánuje distribuci notebooků do vyspělých zemí dřív než v roce 2008. Toto rozhodnutí působí na první pohled poněkud nesmyslně, protože pokud bude po noteboocích na západě neuspokojitelná poptávka, těžko říct, kolik notebooků se opravdu dostane od úředníků z rozvojových zemí k dětem, a kolik se jich cestou „ztratí“. Na druhou stranu, jestli ve vyspělých zemích nebude o OLPC zájem, nebude z čeho zaplatit notebooky pro chudé děti. Nechme se tedy překvapit, jak se OLPC s problémem distribuce vypořádá.

Notebooky si sice hned tak nevyzkoušíme, ale jejich linuxový operační systém, poměrně neobvyklé GUI jménem Sugar, či Squeak Etoys (Smalltalk pro děti) si můžeme stáhnout a nainstalovat na virtuální stroj. Uživatele zvyklé na konvenčnější uživatelská rozhraní pravděpodobně systém pro OLPC na první pohled příliš neosloví, dětem ale ke hře a vzdělání může posloužit stejně dobře u nás jako v rozvojovýczh zemích.

MySQL zatím zůstane u GPL 2

Firma MySQL AB bude nabízet svoji oblíbenou databázi pod GPL verze 2 - rozhodla se změnit text licence, který dosud umožňoval používat MySQL v souladu s podmínkami GPL „verze 2 a vyšší“. Tento krok představuje otevřené prohlášení nespokojenosti s dosavadní prací FSF na návrhu GPL verze 3 a jeho prezentací komunitě. Chystaná nová verze licence si dosud získala mnohem víc hlasitých odpůrců (s většinou vývojářů linuxového jádra v čele) než příznivců a nezdá se, že by se to v nejbližší době mělo změnit. Na GPL 3 podle všeho přejde kromě software pod patronátem FSF jen minimální množství významnějších softwarových projektů...

MySQL AB sice na návrhu GPL 3 spolupracuje, podle všeho ale nemá příliš mnoho možností, jak jej ovlivnit. Hlavním důvodem, proč váhá s přijetím GPL 3, je podle všeho všeobecná nechuť komunity k ní  - GPL 3 nebude kompatibilní s GPL 2 a pro MySQL je jistě výhodnější zůstat u licence, pod kterou je dostupná většina svobodného software. Představitelé MySQL AB se vyjádřili, že o přechodu na GPL 3 začnou uvažovat, až se tato licence dočká všeobecného přijetí.

Představitelé FSF jako Richard Stallman nebo Eben Moglen z kroku MySQL sice nemají radost, ale nezdá se, že by si kritiku větší části komunity na GPL 3 jakkoliv vzali k srdci. Vydání nové verze bychom se sice měli dočkat již brzy, ale jestli ji někdo mimo FSF bude používat, je otázka.

Dell znovu zkouší štěstí s Linuxem

Firma Dell před pěti lety zkoušela investovat do Linuxu, se snahou prodávat počítače s předinstalovaným Linuxem ale rychle skoncovala, údajně pro hlasitý nesouhlas Microsoftu. V současné době je téměř nemožné zakoupit od Dellů počítač bez Windows (s trochou snahy ale naštěstí lze Windows vrátit).

Podle článku v The Register Dell v Číně nabízí počítače s předinstalovaným Linuxem, konkrétně s tamní nejrozšířenější distribucí Red Flag. Dočkáme se někdy linuxových Dellů i v Evropě?

Novell: SCO zkrachuje co nevidět

Firma SCO mezi uživateli Linuxu proslula zejména jako společnost snažící se u soudu prokázat, že jí „patří kód Linuxu“ (argumentuje přitom stylem „Je to tak dobré, že to nemohli vytvořit jinak než ukrást od nás“) a získat díky tomu peníze od firem jako je IBM, což se jí ovšem naštěstí zatím ani za mák nedaří. Další dnes již linuxová firma, Novell, ovšem SCO pořádně komplikuje život - již tři roky se s ním soudí o poplatky za licence poskytnuté Sunu a Microsoftu a jeho naděje na vítězství nejsou vůbec špatné.

Podle Novellu se již blíží ten okamžik, který linuxová komunita už dlouhé roky toužebně očekává. Ve zprávě určené soudu uvedl, že krach SCO je blízký a nevyhnutelný, a proto požaduje alespoň částečné rozhodnutí ve vleklém soudním sporu. SCO kontrovalo prohlášením, že jde o FUD Novellu, a že 17. ledna zveřejní své finanční výsledky. SCO obviňující někoho z šíření FUD je ovšem jako zloděj křičící „chyťte zloděje“ a od Novellu se dá očekávat, že nebude vyvolávat paniku zbytečně. Že by tedy již brzy nastala příležitost slavit?

Témata článku: Notebooky, Argentina, Lin, Flag, Uruguay, Eben

40 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MJ 19. 1. 2007 22:57:51
    To byste ovšem musel nejdříve dokázat, že není pravda, že brzy zkrachuje...
  • anicka, anicka 19. 1. 2007 22:56:16
    Ano, shodou okolnosti hackuju svobodny software ve sluzbach Novellu. Lec...
  • anicka, anicka 19. 1. 2007 22:43:44
    Placete na spatnem hrobe: myslim, ze jsem nikdy nepsala nadpis zadneho ze...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky