Anička z říše Linuxu: SCO nemá důkazy

Evropská unie chystá vlastní open source licenci * OSDL expanduje do Evropy. GNU Source Installer usnadňuje instalaci ze zdrojových kódů * SCO nemá důkazy o tom, že linuxové jádro porušuje jeho intelektuální vlastnictví * Firma Aeronix prodává linuxovou hračku pro děti, které se neobejdou bez chatu

Tajný email: SCO nemá žádné důkazy

Související odkazy

Slovník
GNU
kompilace
linux
open source
Wi-Fi

Databáze znalostí
kategorie Linux

Přestože kód linuxového jádra je dostupný každému zdarma, dá se na Linuxu nejrůznějším způsobem vydělávat. Obvyklým obchodním modelem bývá prodej podpory, ale najdou se i originálnější způsoby. O jeden z nich se pokouší firma SCO, která se už několik let snaží přesvědčit soud (vede spor proti IBM, Red Hatu i Novellu), že Linux porušuje jeho intelektuální vlastnictví a všichni uživatelé Linuxu by mu měli platit.

Přestože u soudu dosud nebyly předloženy žádné relevantní důkazy, firma vystupuje na veřejnosti velmi sebejistě. Její šéf Darl McBride mimo jiné ještě nedávno na veřejnosti prohlašoval: "Našli jsme místa, kde se kód linuxového jádra řádek po řádku shoduje s naším kódem UnixWare. Také jsme našli místa, která vypadala, jako by byla obfuskována, aby nevypadala jako UnixWare - ale byl to on." Nikdy ovšem neprozradil, o jaké části kódu se jedná.

Z emailu, který v roce 2002 odeslal jeden z vývojářů SCO svému nadřízenému, a který nyní prosákl na veřejnost, ovšem vyplývá, že skutečnost vypadá zcela jinak. Autor emailu Michal Davidson uvádí: "Nenašli jsme vůbec nic, ani jedinou známku porušení našich autorských práv." A proč se tím Davidson vůbec zabýval?

Vedení firmy SCO dospělo k názoru, že není možné, aby Linux a spousta GNU software mohla vzniknout, aniž by do něj někdo zkopíroval kód proprietárního Unixu, který SCO vlastní. (Přesněji řečeno, o který se soudí s Novellem.) Dalo tedy svým zaměstnancům za úkol tato místa vypátrat. Dokonce mělo v plánu prodávat velkým firmám licence jako jakýsi druh "pojištění" pro případ, že by používali kód porušující intelektuální vlastnictví SCO. Fakt, že taková místa neexistují, ale nakonec SCO neodradil od vedení soudních sporů.

Evropská unie chystá open source licenci

Evropská komise v rámci programu IDABC vytvořila návrh nové open source licence, pod kterou by chtěla nabízet veřejnosti software, ke kterému vlastní autorská práva. Obává se totiž, že běžně používané open source licence nesplňují legislativní rámec EU.

K návrhu textu EUPL (European Union Public Licence) se nyní může vyjadřovat i veřejnost. Text licence (anglicky) je k dispozici například na stránkách OSS Alliance, návrhy a připomínky k ní je možné zasílat například na adresu meupl@oss.cz.

OSDL expanduje do Evropy

Konsorcium OSDL (Open Source Development Labs), které sdružuje přední linuxové firmy a zaměstnává Linuse Torvaldse a další vývojáře, otevírá svou kancelář v Lucembursku. Ředitelem evropské pobočky se stal Claude Beullens, jehož hlavní prací bude napomáhat šíření Linuxu v prostoru EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika). Možnost OSDL působit v Evropě byla bohužel vykoupena propouštěním v americkém Beavertonu, kde přišlo o místo i několik talentovaných linuxových vývojářů.

K rozšíření se vyjádřil šéf OSDL Stuart Cohen. Je přesvědčen o tom, že šíření Linuxu v Evropě je řízeno mimo jiné i obecně panujícím přesvědčením, že jeho používání podporuje rozvoj evropské ekonomiky. Linuxové odvětví IT v Evropě stabilně roste, podle společnosti IDC by se měl podíl prodeje Linuxu během příštích čtyř let zdvojnásobit.

GNU Source Installer: grafický nástroj zvládající instalaci ze zdrojových kódů

Přestože existuje mnoho poměrně pohodlných způsobů, jak dostat nový linuxový software do počítače, někdy nezbývá než uchýlit se k instalaci ze zdrojových kódů. Mnozí uživatelé si přitom vystačí s notoricky známou sekvencí ./configure && make && make install a na zkoumání dalších možností nemají chuť, protože je odrazuje práce s konzolí. Právě pro ně začal vznikat grafický nástroj GNU Source Installer.

Práce s programem je velice jednoduchá. Nejprve je třeba vybrat tarbally, které chceme instalovat, může jich být libovolné množství. Potom na nás vyskočí okno, kde je možné vybrat jednotlivé volby, s kterými má být náš program kompilován. Ke každé z nich je doplněn vysvětlující komentář, který uživatele seznámí s tím, co která volba dělá. GNU Source Installer komentuje také veškeré příkazy, které spouští, a nováčkovi tak usnadní chápání toho, jak co funguje.

Klepněte pro větší obrázek

Přidáváme tarball

Klepněte pro větší obrázek

Vybereme jednotlivé volby

Klepněte pro větší obrázek

Pak už se můžeme jenom dívat

Výše popsaným způsobem GNU Source Installer funguje pro všechny programy, které používají některou z novějších verzí GNU autotools. Vedlejším cílem projektu je přimět vývojáře svobodného software, aby tyto nástroje používali. Program ale umožňuje nainstalovat i tarball obsahující jen ručně psaný Makefile, pokud není třeba do něj přímo zasahovat.

Zipit - linuxové kecátko pro děti

Firma Aeronix vymyslela řešení pro rodiče, kteří mají problém odlákat své děti od chatování na domácím počítači, aby ho mohli používat. Za velice příjemnou cenu 99 dolarů prodává miniaturní komunikátor, který se přes zabudované Wi-Fi dokáže připojit k internetu a umožnit chatování přes ICQ, Yahoo Messenger nebo MSN. Je dostupný v pěti různých barvách, nabízí mnoho specializovaných tlačítek, prohlédnout si ho můžete na stránkách výrobce.

Díky komunitě sdružené kolem projektu AiboHack (ti používají modifikovaný Zipit jako dálkové ovládání pro robotického psa Aibo) je o linuxovém kecátku dostupných mnoho zajímavých informací. Pokud jde o hardware, je postaven na Cirrus EP7312-CR-90 SoC (system on chip), který obsahuje ARM720T taktovaný na 90 MHz. V komunikátoru je použit linuxový kernel 2.4.21. Skrývá se v něm i další open source software: modifikovaný wifi ovladač Agere a knihovny jako glibc a uClibc. Bootloader, audio ovladač a aplikace s uživatelským rozhraním jsou proprietární.

Diskuze (30) Další článek: IBM: konec podpory OS/2 na dohled

Témata článku: Software, Linux, Open source, Union, Linuxový kernel, Audio ovladač, Linuxový software, Michal David, Popsaný způsob, Source, Dostupné místo, Linuxový vývojář, Říše, Cohen, Lin, Linuxová konzole, Cirrus, NEM


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně