Anička z říše Linuxu: real-time strategie z MFF Univerzity Karlovy

RMS zveřejnil návrh GPL 3 * Vznikla nová zajímavá open source real-time strategie Dark Oberon * WINE v některých benchmarcích předstihne Windows * Ubuntu chystá alternativu .Mac
Anička z říše Linuxu: real-time strategie z MFF Univerzity Karlovy

Návrh GPL 3 je veřejný

Související odkazy

Slovník
kompilace
Linux
open source

Databáze znalostí
kategorie Linux

Minulý týden Free Software Foundation v čele s Richardem Stallmanem zveřejnila návrh nové verze GNU General Public License. Její text zachovává všechny zásady pro nakládání se softwarem, které obsahuje verze 2. Přibyly ale nové pasáže zohledňující nové podmínky, týkající se vývoje software. Protože současná GPL nebyla aktualizována již patnáct let, nedovede si poradit se záležitostmi, jako jsou softwarové patenty nebo DRM. Nemilou daní za toto rozšíření je fakt, že návrh GPL 3 je mnohem rozsáhlejší a složitější než GPL 2.

Pokud jde o DRM, návrh nové verze GPL explicitně zakazuje použití svobodného software v libovolném DRM systému. FSF považuje DRM za zlo a snaží se proti němu bojovat všemi prostředky, toto ustanovení je tedy přímým důsledkem její politiky. Klauzule týkající se softwarových patentů je složitější: pokud budete distribuovat software pod novou GPL, automaticky dáváte každému uživateli tohoto programu licenci k využití svého patentu bez poplatku. Protože se GPL snaží o kompatibilitu s větším množstvím open source licencím, umožňuje zároveň distributorovi programu, aby k licenci připojil vlastní dodatek týkající se softwarových patentů, jeho znění ale přesně omezuje.

Konečná verze GPL 3 by měla být dostupná začátkem příštího roku. Letos bude návrh podroben kritice open source komunity, připomínky k němu může podat každý zájemce. Finální znění ale přesto zůstane v rukou Richarda Stallmana. Protože RMS je velmi zásadový člověk, troufám si odhadnout, že současný návrh se od konečné verze nebude lišit víc než v detailech.

Dark Oberon: nová real-time strategie z MFF Univerzity Karlovy

Přestože je na Linuxu dostupný bezpočet open source hříček, pořádných her se mezi nimi mnoho nenajde. Pokud jde o strategie, každého sice napadne Battle for Wesnoth nebo FreeCiv, pro většinu uživatelů Linuxu tady seznam skončí. Zajímavou novinkou je tak Dark Oberon, real-time strategie určená k hraní po síti, která původně vznikla jako softwarový projekt studentů MFF UK. Narozdíl od bezpočtu dalších potenciálně užitečných open source programů, jejichž torza dosud odpočívají na SourceForge, protože jejich autoři úspěšně obhájili, byla tato hra dotažena do použitelné podoby. Vznikl tak projekt zajímavý, a zároveň i oku lahodící.

Grafika bývá tradičně nejslabší stránkou open source her. Jejich autoři jsou obvykle programátoři, a tak vylepšují raději hratelnost než vzhled. Dark Oberon je ale výjimkou a jeho grafika upoutá na první pohled – všechny objekty, postavy, budovy i dopravní prostředky jsou totiž vymodelované z plastelíny. Aby nebyly smyslové zážitky hráče jednostranné, bylo věnováno dost péče i výběru hudby, kterou dodala skupina Lealoo. Pokud tedy máte rádi strategie, porozhlédněte se po soupeři a pěkně si zahrajte!

WINE je rychlejší než Windows

WINE je open source program, který umožňuje spouštět na Linuxu některé programy zkompilované pro Windows. Přestože se na něm pracuje již dlouhých dvanáct let, ještě stále nesou jeho čísla verzí na počátku nulu. Implementace Windows API již ale byla víceméně dokončena, v současné době se zejména loví chyby. A zároveň to vypadá, že WINE už tu a tam výkonnostně předstihne i originál.

Nedávno zveřejněné benchmarky ukazují sílu WINE při práci s grafikou. Pro testování byly použity systémy Windows XP SP2 a Gentoo s WINE 0.9.5 (mezitím již vyšla nová verze 0.9.6) na počítači Intel Pentium 3,8 GHz s 1 GB RAM. Velká většina testů (např. 3DMark nebo hry) přitom dopadla lépe pro WINE.

Výsledek WINE je sice výborný, přesto by bylo předčasné propadat přílišnému optimismu. Na WINE sice běží lépe starší 3D hry, ty novější, využívající komplexní 3D manipulace, si na něm ale hned tak nezahrajete. Narozdíl od všech ostatních testů, 3DMark2001SE vyhrávají na celé čáře Windows XP.

Ubuntu chce nabídnout svým uživatelům obdobu .Mac

Jednou z velmi užitečných služeb poskytovaných firmou Apple uživatelům svého operačního systému je .Mac. Jde o komplexní sadu nástrojů pro sdílení dat, komunikaci a publikaci, plně provázanou se systémem a snažící se co nejvíc usnadňovat práci: např. e-mailový účet, webový prostor (a plno zajímavých šablon pro webové stránky), nástroje pro zálohování dat, sdílení fotografií... a to vše za poměrně snesitelnou cenu. Uživatelům jiných platforem je služba odepřena, alternativu ale možná brzy nabídne Ubuntu.

Projekt s dočasným názvem Ubuntu.Mac je zatím v plenkách, na jeho wiki se zatím řeší, které aplikace by měly být použity a jak. Ať už k realizaci dojde nebo ne, mohl by být signálem i pro další tvůrce linuxových distribucí: uživatele je třeba hýčkat, a pokud jim k tomu nabídnete nástroj, kterým si je doživotně připoutáte, tím lépe.

Témata článku: Linux, Open source, Battle, Dark, Oberon, Real, Richard, Wine, Dostupný signál, Pořádný software, Univerzita

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Veselý 24. 2. 2006 17:13:16
    A ce Gentoo? Tam je všechno ve zdrojácích a kompiluje se to na míru, a...
  • Michal Kašpar 25. 1. 2006 21:09:29
    No a? Nějak nevidím problém. Tak si nainstaluju glibc-1.2.3.4.5,...
  • abcabc 25. 1. 2006 19:44:30
    jj, chce si to trochu pohrat... ale umozni ti pak napriklad efektivneji...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?