Anička z říše Linuxu: Poznejme DRM do hloubky

Debian přejde od Firefoxu k IceWeaselu • Francie zavede používání ODF zákonem • Miniaturní prohlížeč Dillo má budoucnost, ale potřebuje sponzory • Free Software Foundation Europe spoušti web o DRM, správě digitálních omezení • ReiserFS3 končí v Suse Linuxu

Debian bude používat místo Firefoxu IceWeasel

Debian se zapletl do poměrně nepříjemného jednání s Mozilla Foundation: nadaci držící obchodní známku Firefox se nelíbí, že Debian používá ve své distribuci pro její prohlížeč vlastní logo, přestože jej nazývá Firefox. Debian ale v souladu se DFSG nemůže poskytovat Firefox s originálním logem jako svobodný software, protože licence loga zakazuje uživateli, aby jej měnil. Ze sporu je obtížná cesta ven, protože obě strany mají dobré důvody trvat na svém. Mozilla se musí starat o svou značku, aby o ni nepřišla, Debian zase naplňuje své poslání, kterým se tolik liší od většiny ostatních distribucí.
 
Debian se nakonec rozhodl spojit své síly s Free Software Foundation, která vyvíjí vlastní verzi Firefoxu pod jménem IceWeasel. V zásadě má jít o prohlížeč zcela shodný s původním Firefoxem, který ale nebude neobsahovat chráněná loga a značky. Kromě toho přibude několik nových funkcí chránících soukromí uživatelů.
 
V současnosti pracuje na projektu IceWeasel jen velmi málo lidí, a tak se s Firefoxem nedaří udržet krok. Maintaineři Firefoxu z Debianu se ale rozhodli kontaktovat vývojáře IceWeaselu a nabídnout jim pomoc se vším, co dosud dělí svobodnější prohlížeč od vydání stabilní verze určené uživatelům. Společně by měli zvládnout aktualizovat IceWeasel tak, aby odpovídal změnám ve Firefoxu, a nabídnout k němu plnohodnotnou alternativu.
 
Pokud se vše podaří, přejde pravděpodobně Debian kompletně na IceWeasel. Pro uživatele Debianu to bude znamenat nutnost zvyknout si na nové jméno, ale to nakonec nebude poprvé. Firefox se původně jmenoval Phoenix, později Firebird, a díky věčným změnám jmen si vysloužil například žertovné rozšíření Firesomething.

Francouzská vláda bude používat ODF

Francouzští ministři delší dobu bádali nad tím, jak pomoci evropským podnikům účastnit se na vývoji průmyslových standardů. Jejich závěry jsou velmi příjemné pro otevřené formáty a svobodný software vůbec: Francouzská vláda se usnesla, že jednotným formátem pro publikace, které vydá, bude ODF, a její rozhodnutí bude zřejmě brzy potvrzeno zákonem.
 
Tento závěr bude mít zřejmě časem dopad na celou EU: Francouzi mají v úmyslu požadovat výměnu dokumentů v ODF i po svých evropských protějšcích. Kromě toho hodlají podpořit vznik výzkumného centra, které se bude zabývat vývojem a bezpečností open source software a snažit se zajistit pro vládní úřady technologickou nezávislost.

Dillo hledá sponzory

Na Linuxu je dostupné ohromné množství webových prohlížečů: Zatímco většina uživatelů grafického desktopu nedá dopustit na svůj Firefox, Operu, Konqueror a nebo podobný náročnější prohlížeč, uživatelé konzole mají svůj lynx či links. Trochu stranou stojí neprávem opomíjené Dillo. Velmi nenáročný grafický prohlížeč, který zabírá přibližně 350 KB a bez problémů běží na nejrůznějších specializovaných, oproti běžným počítačům značně omezených, zařízeních. Používat jej pro běžnou práci s webovými stránkami je poměrně náročné, protože si neumí poradit s rámy, CSS nebo JavaScriptem. Dokonale se hodí například jako prohlížeč pro jednoduché webové aplikace.
 
V poslední době se vývoj Dilla začal ubírat rychleji kupředu: Prohlížeč byl portován z GTK1 na FLTK2, pracuje se na podpoře CSS a JavaScriptu. Vývojáři Dilla shánějí peníze, které by jim umožnily pokračovat v práci. Pokud se to podaří, budeme mít k dispozici plnohodnotný, ďábelsky rychlý prohlížeč, použitelný možná i na některých mobilních zařízeních - rozhodně se tedy máme na co těšit.

Evropská FSF informuje o DRM

Firmy nabízející multimediální obsah se při ochraně svého intelektuálního vlastnictví uchylují k nejrůznějším morálně pochybným lstem, občas se dokonce pohybují za hranicí zákona, jako třeba Sony a jeho rootkit. Různé nadace, mezi které patří také Free Software Foundation Europe, se snaží proti jejich snažení bojovat a informovat veřejnost o tom, jak je omezována jejich svoboda. Zástupce jedné z velkých nahrávacích společností se  kdysi nechal slyšet, že pokud se lidé dozvědí, co je to DRM, a jak funguje, znamená to, že prohrál. FSF tedy reaguje spuštěním webových stránek DRM.info informujících o tom, jak DRM funguje, a jaká omezení práv uživatelům přináší.
 
Odlišné pohledy obou světů dobře reprezentuje již samotná interpretace zkratky DRM: zatímco nahrávací společnosti ji čtou jako Digital Rights Management (tedy něco jako „správa digitálních práv“), FSF používá označení Digital Restrictions Management („správa digitálních omezení“) a pohříchu nezbývá než uznat, že v DRM se opravdu jedná spíš o omezení než o práva.
 
V informování veřejnosti o možných dopadech masivního nasazení DRM se angažují i další nadace, jednou z těch nejznámějších je Electronic Frontier Foundation. Na jejích webových stránkách se nedávno objevilo zábavné animované video The Corruptibles, které ukazuje život konzumentů multimédií ve světě DRM.

ReiserFS 3 zřejmě míří na propadliště dějin

V příští verzi SUSE Linuxu pravděpodobně bude namísto souborového systému ReiserFS výchozí volbou starý dobrý ext3 - tato zpráva sice vypadá na první pohled banálně, ve skutečnosti je ale pro tento kdysi přelomový souborový systém jedním z posledních hřebíčků do rakve. Používání ext3 místo Reiseru může vypadat jako krok zpět, vývojáři pro něj ale mají dobré důvody.
 
Souborový systém ReiserFS 3 své další konkurenty v některých parametrech překonává, v dalších za nimi ale velmi zaostává a bohužel jej již nikdo dále nevyvíjí. Jeho autor Hans Reiser se vrhl do vývoje podstatně odlišného ReiserFS 4 a ve verzi 3 se již věnuje pouze opravě chyb. Díky mnoha technologickým i názorovým problémům bohužel v nejbližší době nehrozí, že by se ReiserFS 4 dostal do linuxového jádra - stále je považován za experiment a pro produkční nasazení není doporučen. Vylepšování ReiserFS 3 se tak v současnosti věnují pouze tři lidé, většinou vývojáři SUSE Labs (jedním z nich je i Čech Jan Kára), kteří by se ale mnohem raději pustili do užitečnějších věcí.
 
Jeden z vývojářů Jeff Mahony vysvětlil celý problém v dopise, v jehož závěru uvedl, že SUSE Labs se nyní rozhodují mezi osvědčeným ext3 (hovoří pro něj stabilita, široká základna vývojářů a jednoduchý přechod na budoucí ext4) a XFS. Ať už zvolí jakkoliv, bude to znamenat, že ReiserFS 3 přijde o své poslední vývojáře, a brzy zůstane za ostatními systémy daleko vzadu.
Diskuze (199) Další článek: Beta verze Windows Live OneCare 1.5 již podporuje Vistu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,