Anička z říše Linuxu: OpenOffice.org slaví čtvrté narozeniny

Produktivita práce uživatelů Linuxu opět poklesne, protože vyšla nová verze Fish Fillets. OpenOffice.org už je s námi čtyři roky. Hledají se dobrovolníci, kteří by se chtěli podílet na práci na slovnících pod GNU FDL. V Paříži se nakonec rozhodli zůstat u Windows.

Vyšla nová verze oblíbené hry Fish Fillets

Související odkazy

Slovník
FAQ
GNU
kompatibilita
Linux
lokalizace
Mac OS
Open Source
Sun

Databáze znalostí
kategorie Linux

Nejprve na úvod pro ty, co neznají Fish Fillets (pokud tedy nějaký takový český uživatel Linuxu vůbec existuje): Původně šlo o českou logickou hru pro Windows. Její zdrojový kód byl později uvolněn, a tak mohly vzniknout i verze pro další operační systémy - nejprve pro Linux, minulý týden i pro Mac OS X. Většina hráčů se shodne, že jde o nejpovedenější hru podobného typu, kterou kdy na Linuxu viděli. A o co tedy vlastně jde?

Máte k dispozici dvě rybičky. Jedna z nich je malá a obratná, všude vleze, všechno sežere. Druhá nemá daleko k menšímu obrovi, sice se hned tak někam nevejde, ale umí posouvat i těžké ocelové předměty. Na hráče v každé úrovni hry čeká více či méně složité bludiště, odkud má rybičky dostat ven a nezabít je přitom. Rybičky si s hráčem během hry povídají a zvláště v počátečních úrovních, kde si ještě neosvojil fyzikální zákony herního světa, dávají k lepšímu různé rady. V nové verzi přibylo 24 nových úrovní a hra je nyní zcela shodné se svou původní předlohou. Ke stažení je na stránce fillets.sourceforge.net vaší pozornosti doporučuji zejména českou lokalizaci. A to i přes to, že se občas najdou i jedinci, kterým to roztomilé rybí žvatlání v našem rodném jazyce leze na nervy a tvrdí, že ryby přece nemají hlasivky.

OpenOffice.org oslavil čtvrté narozeniny

Již čtyři roky uplynuly od chvíle, kdy Sun uvolnil zdrojové kódy svého kancelářského balíku Star Office, daroval je vývojářské komunitě a postavil se tak ke kolébce nejdůležitějšího Open Source projektu na světě. Těmito slovy jej aspoň poctil Miguel de Icaza, zakladatel GNOME a velká postava Open Source světa při příležitosti jeho prvních narozenin. Poslední rok ukázal, že toto tvrzení je skutečně blízké pravdě - právě existence svobodného kancelářského balíku umožnila například přechod Mnichova na Linux. Za OpenOffice.org stojí tisíce vývojářů, samotný kancelářský balík podporuje 44 jazyků a používají jej desítky milionů lidí na celém světě.

Na OpenOffice.org není nejpodstatnější fakt, že je možné si jej stáhnout zdarma, i když to zajímá hodně uživatelů. Mnohem důležitější je to, že jeho nativní formáty jsou založené na XML, tedy široce uznávaném standardu, se kterým se snadno pracuje a je možné jej zpracovávat pomocí velkého množství dalších aplikací. Pro uživatele je samozřejmě důležitá také kompatibilita s nejrozšířenějším balíkem Microsoft Office. Ta sice stále ještě není úplně dokonalá, ale velké zlepšení by měla přinést mílovými kroky se blížící verze 2.0, která bude také rychlejší a v neposlední řadě i hezčí.

A co přinesl uplynulý týden? Předně, vyšla verze 1.1.3, která nepřináší žádné velké novinky, ale opravuje řadu menších chyb. Kromě toho, na adrese OO.o.cz vznikl nový český portál zaměřený na uživatele tohoto kancelářského balíku. Najdete zde balíčky ke stažení, konferenci uživatelů, FAQ, tipy a triky, šablony, screenshoty, formuláře na bugreporty... a v neposlední řadě také moc pěkně vypadající web.

Hledají se dobrovolníci pro práci na svobodných slovnících

Nejen programováním živ je člověk, a tak pod GNU licencemi vznikají i jiná díla než software. Nejznámějším projektem s licencí GNU FDL je asi encyklopedie Wikipedia. Mezi další užitečná díla patří také slovníky - ty české najdete na stránce fdicts.com/czech a jejich počet se už docela rozrostl.

Slovníky většinou vznikají na základě strojových překladů, ve kterých se pak hledají chyby. Protože správce českého projektu hovoří "pouze" pěti jazyky, není v jeho silách zkontrolovat strojové překlady ve všech jazycích. Proto hledá pomocníky, kde se dá. Odborníci na maďarštinu, japonštinu, švédštinu, ale i třeba slovenštinu... ozvěte se. Udělat automaticky libovolný slovník není zvlášť těžké, ale na hledání chyb už je třeba člověka.

Paříž nakonec na Linux nepřejde

Zastupitelé francouzského hlavního města oznámili, že nepřestanou ze dne na den používat software od Microsoftu, ale místo toho budou raději opatrně zkoušet Open Source programy a pomalu se zbavovat závislosti na "dodavatelích software, kteří mají takřka monopol." Ústup od proprietárního software by prý v tuto chvíli přinesl vyšší náklady, aniž by se výrazně zvýšila kvalita služeb.

Aby Microsoft zabránil migraci na Linux, snížil pařížské radnici celkovou cenu za licence o šedesát procent. To je celkem dobrá zpráva - zdá se, že s monopolem Microsoftu na trhu PC je přece jenom konec a i kdyby Linux nepřinesl nic jiného, snížení cen licencí k Windows je dobrá zpráva sama o sobě.

Diskuze (13) Další článek: Autoři červa MyDoom vyhrožují antivirovým společnostem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,