Anička z říše Linuxu: OpenOffice.org s reklamou v tisku

Vyšla nová verze oblíbené minimalistické live distribuce Damn Small Linux * Chystá se svobodná alternativa k iTunes jménem Songbird * FSF se podařilo dovést Gnash, svobodný přehrávač Flashe, do celkem použitelného stavu

Vyšel nový Damn Small Linux

Nová verze nejmenší desktopové distribuce, která se vejde se svými 50 MB na vizitku, se přehoupla do třetí řady. Současně přinesla spoustu zajímavých novinek. Přestože se vývojáři z obtížně pochopitelných důvodů rozhodli setrvat u stařičkého kernelu 2.4, najdete v novém DSL například lepší podporu ACPI nebo FUSE, poprvé je také použit unionfs.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním kladem každé live distribuce je dobrá autodetekce hardware, a tu DSL zvládá víc než dobře. Bez problémů najde vše potřebné, zavede patřičné ovladače, a pokud je k dispozici DHCP server, postará se i o připojení k síti. Kromě klasických konfiguračních nástrojů nabízí také příjemné utilitky pro začátečníky (najdou se tu i nastavovátka pro bezdrátové síťové karty a podobná zařízení), navíc umožňuje snadno zálohovat nastavení na USB flash disk nebo zařízení.

Potěší i zjištění, že DSL sice při startu nadetekuje všechny dostupné souborové systémy, vytvoří pro ně body připojení a vygeneruje /etc/fstab, rozhodnutí o připojení samotném ale nechá na uživateli. Drobné nepohodlí způsobuje neobyčejně nešikovné výchozí nastavení příkazu su. Stát se rootem pomocí příkazu sudo su je celkem legrační.

DSL dává svému uživateli na výběr ze dvou různých Windows manažerů, a to Fluxboxu a JWM, mezi kterými lze samozřejmě plynule přepínat. Obsahuje nástroje pro práci s multimédii či obrázky, emailový klient Sylpheed, prohlížeče Firefox a Dillo, textový procesor FLWriter, dvoupanelový souborový manažer emelFM a spoustu dalších užitečných programů. Je až s podivem, co všechno se dokáže vměstnat na tak malý prostor.

DSL lze používat nejen jako záchrannou distribuci či jako nouzový linuxový desktop, ale také jako plnohodnotnou desktopovou distribuci pro staré a slabé počítače. Vývojáři se snaží podporovat i celkem archaické stroje a pro jejich majitele tak může být DSL vynikající alternativou například k stařičkým Windows 95.

Zajímavý nápad: Songbird pro Linux

Malá a neznámá firmička jménem Pioneers of the Inevitable přišla s poměrně zajímavým nápadem: integrovat přehrávač hudby s webovým prohlížečem, přidat podporu různých DRM technologií a vytvořit tak multiplatformní alternativu k populárním iTunes na open source základě.

Základem jejich programu jménem Songbird je oblíbený internetový prohlížeč Firefox, od kterého Songbird zdědil možnost snadného vylepšování pomocí XUL rozšíření. V budoucnu by mělo být možné používat tento program nejen jako přehrávač hudby na desktopu i webu, ale i pro nakupování hudby v elektronických obchodech. Uživatelé Linuxu tím získají možnost snadno pořídit hudbu legálně.

Klepněte pro větší obrázek

V současnosti je k dispozici pro vyzkoušení verze 0.2, od které nelze očekávat žádné zázraky. Můžeme ale obdivovat vzhled a vyzkoušet ovládání. Aplikace samotná vypadá na první pohled jako iTunes, které zčernaly. K dispozici jsou zdrojové kódy a binární soubory pro Linux, Windows a OS X, potěší česká lokalizace.

Klepněte pro větší obrázek

Osud tohoto začínajícího projektu je dost těžké předpovědět: program samotný je padesátimegový kočkopes, který se snaží umět všechno. To mu zřejmě mezi uživateli Linuxu, obvykle preferujícími jednoúčelové nástroje, na popularitě příliš nepřidá. Na ostatních platformách pro něj zase budou velmi silnou konkurencí iTunes, a jestli se dokáže rozšířit vedle nich, je otázka.

OpenOffice.org a vlastní tištěná reklama

Úspěchy reklamy na Firefox v novinách inspirovaly jednoho z příznivců balíku OpenOffice.org, aby se pustil do pořádání podobné akce. Benjamin Horst se pustil do vybírání peněz na reklamu v deníku Metro, který je v nákladu víc než tři sta tisíc výtisků rozdáván v New Yorku.

Protože neziskové projekty mohou v těchto novinách získat výrazně levnější reklamu než ty ostatní, budou náklady mnohem menší než u reklamy na Firefox. V současné době organizátor plánuje vybrat deset tisíc dolarů.

Pokud vše půjde podle plánu, vyjdou na zadní obálce novin dvě celostránkové reklamy po sobě. Případné přebytky padnou buď na další reklamy, nebo budou předány přímo projektu OpenOffice.org.

Gnash začíná být použitelný

Free Software Foundation se dlouhodobě snaží podporovat především projekty, zpřístupňující uživatelům svobodného software proprietární formáty, ke kterým dosud neměli přístup. Mezi nejdůležitější projekty FSF proto patří svobodný přehrávač formátu Flash, jehož specifikace je sice dostupná, ale její licence zakazuje použití pro vývoj alternativního přehrávače. Svobodný přehrávač jménem Gnash, na kterém se pracuje přibližně půl roku, tedy přišel na svět zásluhou reverzního inženýrství.

V současné době Gnash existuje ve formě pluginu pro Firefox a Konqueror, a také jako desktopový přehrávač. Na rozdíl od proprietárního programu od Adobe je možné jej rozchodit na nejrůznějších platformách, jeho použitelnost ale zatím ještě stále maličko pokulhává.

Bez problémů si poradí se soubory ve formátu Flash 6 a staršími, verzi 7 ale přehraje jen občas a s novějšími to ještě nezvládne vůbec. Nedovede ani přehrávat streamovaný zvuk na webu, tomu se teď ale vývojáři intenzivně věnují.

Zatím se sice ještě Gnash příliš nehodí pro běžné použití, množství práce na zkoumání proprietárních formátů, které odvedli jeho vývojáři během šesti měsíců, je ale úctyhodné. Pokud se jim bude dařit podobně i nadále, možná se již brzy dočkáme plnohodnotného přehrávače Flashe pod svobodnou licencí.

Témata článku: Linux, Firefox, Open source, Reklama, OpenOffice, Lin, Různá alternativa, Záchranná akce, Su, Nejdůležitější projekt, Desktopový přehrávač, Streamovaná hudba, Zajímavé jméno, Podobný nástroj, Tisk, Drobný stroj, Příjemné zjištění, DSL, Stařičký Windows, Proprietární program

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje