Anička z říše Linuxu: ohlasy na GPL 3

Linus odmítl návrh GPL 3, zástupci Debianu se tváří vstřícně * MEPIS zavádí sériová čísla * Novell zjišťuje, jaké programy nejvíc chybějí uživatelům Linuxu * Red Hat chystá distribuci pro nové Macy na Intelu
Anička z říše Linuxu: ohlasy na GPL 3

Ohlasy na GPL 3

Související odkazy

Slovník
assembler
kernel
Linux
open source
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Již první týden zveřejnění návrhu nové verze GNU General Public License přinesl kladné i záporné ohlasy od mnoha představitelů hnutí svobodného software. Nejvýznamnější zprávou je pravděpodobně Linusovo odmítnutí licence a konstatování, že kernel zůstane u GPL verze 2 – v tomto smyslu se alespoň vyjádřil na Linux Kernel Mailing List.

Linus se příliš nerozepisoval o svých námitkách vůči návrhu. Zdůraznil ale, že většina kódu linuxového kernelu je vydána pod GPL 2, a jeho autoři nedali explicitní souhlas se zveřejněním pod jinou verzí této licence. Některé části kódu sice jeho autoři opatřili dodatkem "tento kód můžete používat v souladu s GNU GPL verze 2 a nebo (dle vaší volby) s libovolnou další verzí", to se ale netýká kernelu jako celku. Linus se o přechod nehodlá ani pokoušet, dokonce tvrdí, že svůj vlastní kód pod GPL 3 vydávat rozhodně nebude.

O něco vstřícnější postoj zaujali představitelé projektu Debian. Sice od nich zatím nevzešlo žádné oficiální vyjádření, Branden Robinson a další jednotlivci se ale vyjadřují celkem souhlasně. Starosti jim činí jen sekce 3 nové GPL, která se týká DRM, a je zjevně v rozporu s sekcí 6 debianovských Free Software Guidelines. Tvrdí se v ní, že GPL kód nesmí být použit v žádném DRM systému. Debian naopak požaduje, aby nikdo nebyl omezován v tom, jakým způsobem bude kód používat.

Dá se očekávat, že připomínky zástupců Debianu RMS vyslechne – minulost totiž ukázala, že Debian neváhá odmítnout licenci, která odporuje jeho pravidlům, i když pochází od Free Software Foundation. Příkladem takové licence je GNU FDL, kterou čeká přepracování hned po GPL, a kompatibilita s Debianem přitom bude jedním z důležitých kritérií. Pokud novou GPL nepřijme Debian, nedosáhne pravděpodobně nikdy významného rozšíření. Místo toho nejspíš bude přibývat licencí vytvořených speciálně pro každý program, odvozených od BSD nebo GPL 2. Anglicky hovořící zájemci si mohou přečíst diskusi na debianovském maling listu, k dispozici je i přehled rozdílů mezi GPL 2 a GPL 3.

MEPIS zavádí sériová čísla

Jedním z drobných, leč příjemných rozdílů v používání proprietárních a svobodných programů spočívá v tom, že ty svobodné člověku mnohem méně otravují život. Tento rozdíl se při používání komerčních linuxových distribucí začíná pomalu stírat. K velmi nepopulárnímu kroku přistoupil Technalign, distributor MEPIS Linuxu, odvozeného od Debianu. Rozhodl se totiž implementovat systém sériových čísel a odepřít neuatorizovaným uživatelům přístup ke svým serverům s aktualizacemi.

Snaha omezit přístup na oficiální servery s aktualizacemi není u linuxových distributorů ojedinělá – Novell například vyžaduje u svých enterprise produktů autorizaci pomocí jména a hesla. MEPIS ale zvolil velmi nešťastnou kombinaci kontroly na základě sériového čísla produktu a MAC adresy síťové karty v počítači. V krátké době již po několikáté si tak vykoledoval kritiku od mnoha členů open source komunity, kteří často přešli od MEPISu ke svobodnější debianovské distribuci. (Mají přitom široký výběr. Z těch populárnějších jmenujme třeba Kanotix, Knoppix, Ubuntu...)

Dodnes například není jasné, pod jakou licencí jsou vlastně dostupné skripty specifické pro distribuci MEPIS. Zástupci projektu se ohánějí vágními formulacemi jako "implicitní právo kopírovat," ale skutečné licence se uživatelé dosud nedočkali. Zatímco některým zástupcům komunity je pro toto chování MEPIS trnem v oku, jiní si ho cení jako přívětivé distribuce, která své uživatele nezatěžuje složitostmi. Ostatně, pokročilí uživatelé mohou svůj MEPIS aktualizovat z repozitářů Debianu a na oficiální servery i sériová čísla vesele zapomenout.

Novell vyzývá: Vyberte si svůj program

Pokud hovoříte s lidmi o přechodu na Linux, poměrně často narazíte na tvrzení "já bych rád přešel, ale pro svou práci potřebuji program XYZ, který je dostupný pouze pro Windows." Tohoto stavu si je vědoma i firma Novell, a proto oslovila všechny uživatele počítačů s následující výzvou: "Pokud existuje nějaký program, bez kterého se na Linuxu neobejdete, napište nám o tom. Pokusíme se oslovit jeho výrobce a pomoci mu s případným portováním na Linux."

Chcete-li se do akce zapojit, stačí vyplnit jednoduchý formulář. Z předem připravených možností odpovědi vyplývá, že podle předběžných průzkumů je největší zájem o produkty firmy Adobe. Ta se zatím do portování na Linux nepouští a její zástupci se relativně nedávno (v souvislosti s vydáním nového linuxového Acrobat Readeru) nechali slyšet, že by se to nevyplatilo. Nechme se tedy překvapit, jestli se Novellu podaří Adobe přesvědčit o opaku.

Red Hat pracuje na Linuxu pro MacBook Pro

Red Hat oznámil, že se pustil do vývoje distribuce určené pro nové Macy na Intelu. To je dobrá zpráva pro všechny uživatele Linuxu a Maců, protože zatímco na současných Macích s PPC procesory Linux běží bez problémů, pro nové ještě neexistuje bootloader. Právě vytvoření bootloaderu bude pro Red Hat nejobtížnějším úkolem.

Nové Macintoshe používají Extensible Firmware Interface (EFI), což je zatím téměř nepodporovaná náhrada BIOSu od Intelu. Jediným použitelným hotovým řešení je v současnosti elilo, zatím nepříliš stabilní linuxový EFI zavaděč pro platformu ia32 a ia64. Portováním na platformu x86 by si ale Red Hat neušetřil moc práce, protože podstatná část elila je napsána v assembleru. Je tedy pravděpodobné, že vytvoří zcela nový bootloader.

Témata článku: Linux, Mako

36 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 2. 2. 2006 15:18:32
    Výkresy nevím, účetnictví je v pohodě.
  • Petr 2. 2. 2006 15:17:10
    Připočti k tomu okennímu účtu cenu windows, antiviru, dražší správu a...
  • breburda 31. 1. 2006 21:22:42
    cituji: ... jako napr. jiny rezim kopirovani pri kopirovani z jednoho...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky