Anička z říše Linuxu: nová verze emulátoru operačního systému DOS

Vyšel nový DOSBox ve verzi 0.65 * Bram Moolenaar, autor vimu, bude pracovat pro Google * ABCLinuxu spustilo další ročník ankety o nejoblíbenější linuxovou distribuci * OSDL bude podporovat vývojáře open source

Související odkazy

Slovník
beta
CPU
Linux
open source
patch

Vyšel nový DOSBox

Po delší době vyšla nová verze programu DOSBox, multiplatformního emulátoru operačního systému DOS. Seznam změn je sice poměrně stručný, přesto ale potěší zejména fanoušky starých her. Autoři zapracovali na rychlosti emulovaného CPU, přibyla podpora VESA, podpora IPX pro multiplayer a byla značně vylepšena VGA kompatibilita. Výsledkem je funkčnost mnohem většího množství her než předtím – mně se kupříkladu nově podařilo pustit si na DOSBoxu staré dobré Goblins.

S rychlostí je na tom sice DOSBox lépe než dřív, pohříchu ale i tak nejde o žádný zázrak. Než začnete oprašovat sbírky disket s hrami svého dětství, ujistěte se, že tyto hry bylo možné hrát i na procesorech 386. Pro novější hry je lepší zvolit jiné řešení: kromě zachraňování historického hardware můžete vyzkoušet DOSEMU nebo FreeDOS na nějakém virtuálním stroji.

TIP: Přečtěte si aprílový článek Anička z říše Windows

Autor vimu bude pracovat pro Google

V poslední době se začíná stávat dobrým zvykem, že když některá osobnost open source světa nastoupí do nového zaměstnání, obvykle to znamená práci pro firmu Google. Postavy jako Ben Goodger (Firefox) nyní následuje také Bram Moolenaar, autor jednoho z nejlepších textových editorů vim.

Pro nadšené uživatele vimu to není jednoznačně dobrá zpráva: jak sám Bram Moolenaar říká, v posledních letech se věnoval vývoji vimu na 150 procent. Google mu sice umožní věnovat projektu část pracovní doby, ale rozhodně na něj nebude mít tolik času jako dosud. Na druhou stranu, Bram Moolenaar díky Googlu přestane být závislý na sponzorství uživatelů (ti ovšem dávali štědře, dokonce i zaměstnanci Microsoftu mezi sebou vybrali na vim téměř tři tisíce dolarů). Sbírka ale přesto pokračuje, všechny vybrané peníze půjdou na pomoc dětem z Ugandy.

Dlouho očekávaná verze 7 přinášející spoustu nových funkcí se ale naštěstí pomalu blíží do finiše, v dohledné době se začne s beta testováním. O nových vlastnostech vimu dosud hlasovali sponzoři a zdá se, že volili dobře: čeká nás velké vylepšení skriptovacího jazyka vimu (díky němu bude možné například snadno doprogramovat podporu pro inteligentní doplňování kódu) a integrovaný slovník (a tedy i kontrola pravopisu).

Byla spuštěna anketa o nejoblíbenější linuxovou distribuci

Stejně jako každý rok, i letos server ABCLinuxu uspořádal anketu, v které mohou uživatelé hlasovat pro linuxové distribuce, které používají. Hlasování probíhá stejným způsobem jako každý rok: každý hlasuje pouze jednou a sám za sebe, a přitom ve formuláři zaškrtne všechny distribuce, které používá. Z výsledků by mělo být možné vyčíst oblíbenost jednotlivých distribucí, anketa zároveň sbírá o uživatelích Linuxu i určitá statistická data: pohlaví, věk, vzdělání, zaměstnání, a letos také nově znamení zvěrokruhu.

Zatímco v minulých ročnících účastníci ankety hlasovali bez nároku na odměnu, letos budou poprvé motivováni cenami. Doufejme, že možnost vyhrát iPod nebo krabici s některou linuxovou distribucí přiláká víc hlasujících než v předchozích letech a anketa poprvé prolomí hranici čtyř tisíc respondentů.

V minulých letech pravidelně vítězila distribuce Mandrake (dnes Mandriva), ale její náskok se časem snížil a loňské vítězství už bylo vskutku jen o fous. V letošním roce se zřejmě projeví raketový nástup Ubuntu a openSUSE, z koláče také pomalu ujídá čím dál rozšířenější Fedora. Noví uživatelé těchto distribucí se přitom zřejmě často rekrutují z řad odpadlíků od Mandrivy, a tak si troufám hádat, že prvenství se letos dočká vloni druhý Debian. Inu, nechme se překvapit.

OSDL podpoří vývojáře open source

Je smutným faktem, že rozhodnete-li se vydat svůj projekt pod svobodnou licencí, budete dřít v potu tváře a za své úsilí dostanete možná sem tam nějaký patch, rozhodně ale ne významnější finanční podporu. Tento osud mnohdy postihne i velmi úspěšné projekty. Nejkřiklavějším případem je OpenBSD a OpenSSH, které, ač je používáno v produktech firem jako je Cisco, Sun, SGI, HP, IBM a mnoha dalších, neustále zápasí s těžkými finančními problémy. Podle všeho se na open source vydělat dá, ale ten, kdo vydělá, pravděpodobně nebude programátor...

Finančně nezajištěné open source projekty získaly novou šanci, jak získat prostředky na vývoj, díky nové aktivitě OSDL: k dispozici jim bude OSDL Fellowship Fund. Zatím sice OSDL pro svůj fond sama shání dárce, v brzké době ale jistě začne peníze předávat dál.

Diskuze (44) Další článek: Spustili jsme GigaManii, server pro všechny sosače

Témata článku: Linux, Open source, Říše, Multiplayer, Nový projekt, Dohledná doba, Lin, DOSBox, Sbírka, Smutný fakt, Emulátor, DOS, Uganda, Úspěšný editor, Emu, Starý uživatel, Verze

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů