Anička z říše Linuxu: notebook za sto dolarů dobývá svět

Stodolarový notebook představen světu * OSDL spustila Patent Commons * SourceForge.net mění vzhled * Sun nabízí zdarma Sun Studio 11

Stodolarový notebook představen světu

Související odkazy

Slovník
kernel
LED
Linux
open source
W3C
WiFi

Databáze znalostí
kategorie Linux

Nicholas Negroponte z MIT Media Labs veřejně předvedl prototyp svého "stodolarového notebooku." Tento notebook vyvíjený pod záštitou MIT, neziskové organizace OLPC (One Notebook Per Child) a OSN bude pomáhat se vzděláním dětem z rozvojových zemí jako např. Egypt, Thajsko, Tunis nebo Kambodža.

Dětem ho nakoupí a rozdají vlády jednotlivých států, při výrobě v sériích po cca pěti milionech kusech by cena jednoho neměla překročit sto dolarů, tedy cca 2500 Kč. S výrobou se začne ve chvíli, kdy bude objednáno a zaplaceno alespoň pět milionů kusů notebooků, nejdříve však koncem roku 2006.

Klepněte pro větší obrázek

Pilotní projekt v Kambodži ukazuje, jak by měla vypadat budoucnost projektu

Klepněte pro větší obrázek

Stodolarový notebook

Notebooky budou mít minimální spotřebu energie, v oblastech bez elektrického proudu bude možné nabíjet je ručně klikou (minuta otáčení vydá na deset minut provozu). Požadavkům na nízkou spotřebu energie, nízkou cenu a odolnost nevyhoví žádný pevný disk, proto budou obsahovat pouze 1 GB flash paměti, kromě toho také 500 MHz procesor od AMD a 128 MB DRAM. Malým zázrakem bude osmipalcový LED displej v ceně 35 dolarů, umožňující provoz v barevném i černobílém módu. Notebooky bude možné spojit do sítě pomocí WiFi.

Operačním systém tohoto notebooku bude Linux, konkrétně distribuce založená na Red Hatu. Rozhodně ne pouze proto, že jde o nejlevnější variantu: Steve Jobs z firmy Apple nabídl pro každý notebook zdarma kopii Mac OS X, autoři projektu ale jeho nabídku s díky odmítli, protože preferují použití svobodného software, který lze díky dostupnosti zdrojového kódu snadno přizpůsobit libovolnému hardware. (Mimochodem, na počítači výše popsané konfigurace by bumbrlíčka Mac OS X stejně téměř nešlo používat.)

OSDL spustila Patent Commons

V průběhu tohoto roku se mnoho společností určitým způsobem zaručilo, že nebudou používat své softwarové patenty proti open source software. Bohužel tak každá z nich činí za zcela jiných podmínek, například: Nokia umožní použití svých patentů v linuxovém kernelu. Sun se nebude soudit o patenty použité v jeho software šířeném pod licencí CDDL, jiného FOSS se ale záruka netýká. IBM uvolnilo patenty pro veškerý open source, ale jen některé. A tak dále...

Sdružení OSDL, usilující o šíření Linuxu, se rozhodlo centralizovat veškeré informace týkající se softwarových patentů věnovaných open source komunitě v rámci projektu Patent Commons. Nebude poskytovat právní rady a snažit se vykládat, jak přesně své záruky jednotlivé firmy myslely. Již samotné zpřístupnění veškerých informací ale usnadní vývojářům open source mnoho práce.

OSDL považuje záruky od jednotlivých firem za velmi dobrou zprávu pro Linux a faktickou záruku bezpečí před soudními spory, tento názor má ale i své oponenty. Florian Müller, představitel hnutí NoSoftwarePatents, je přesvědčen o zbytečnosti patentových záruk, které považuje pouze za laciné PR. Jedinou prevencí soudních sporů je podle jeho názoru změna legislativy.

SourceForge.net mění vzhled

SourceForge, nejpoužívanější repozitář poskytující zázemí přibližně 100 000 open source projektů, se rozhodl vylepšit vzhled i použitelnost svých webových stránek. Při realizaci změn spolupracovali administrátoři SourceForge s vývojáři nejdůležitějších projektů (v čele se dlouhodobě drží IM klient Gaim, v těsném závěsu ale najdete například i open source projekty Microsoftu). Uživatelé systému přijali změny vesměs celkem pozitivně, někteří jen těžko odpouštějí, že web ani po redesignu neprojde validátorem od W3C.

SourceForge nedávno získal i nový hardware od IBM, některé problémy se mu ale bohužel stále řešit nedaří. Svým uživatelům nabízí pro správu kódu pouze CVS, které je navíc pomalé a často nefunkční. Většina vývojářů by přitom ocenila novější a lepší SVN, kvůli kterému mnozí z nich uvažují o přechodu na jiný repozitář, například na BerliOS.

Sun nabízí zdarma Sun Studio 11

Sice bez zdrojového kódu, ale zadarmo: Sun se rozhodl nabídnout programátorům nejnovější verzi svého IDE a kromě binárních souborů pro Solaris poskytl i instalátor pro Linux. Linuxovým vývojářům, píšícím v C, C++ a Fortranu, a zvyklým na sice funkční, zato však strohý a nepohodlný debugger gdb, se díky tomu dostane do rukou příjemný a pohodlný nástroj umožňující analyzovat jejich kód. Neumí sice nic víc, než běžně používané open source nástroje, umožňuje ale značně zjednodušit práci. Používání programu bude vyhovovat zejména těm, kteří předtím pracovali s NetBeans.

Program jsme nainstalovali a zběžně vyzkoušeli na SUSE 10.0. Mezi Sunem podporované systémy patří kromě Solarisu pouze RHEL 4 a SLES 8, program by ale neměl mít problémy ani s žádnou jinou distribucí aspoň zhruba vyhovující LSB.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (32) Další článek: NOD32 ochrání proti rootkitu od Sony BMG

Témata článku: Notebooky, Linux, Open source, Nejdůležitější projekt, RHEL, Child, Svět, Pomalý provoz, Pohodlný nástroj, Použitý hardware, Thajsko, Linuxový vývojář, Lin, Sto, Kambodža

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší