Anička z říše Linuxu: není licence jako licence

Battle for Wesnoth 1.0 je venku * Některé licence kladou na uživatele open source software nemalé nároky * Open Graphics Project pokročil, koncem roku se možná dočkáme prvního hardware * Vznikl nový linuxový web pro uživatele z Brna

Battle for Wesnoth 1.0 je venku

Související odkazy

Slovník
kompilace
linux
open source

Databáze znalostí
kategorie Linux

Mnoho analytiků se už zabývalo úvahami o tom, proč je v jinak ohromné záplavě svobodného software tak malé množství her. Pokud už se nějaké najdou, většinou jsou to jen drobné hříčky. Občas sice některá firma uvolní kvalitní hru, kterou původně prodávala (nedávno byl uvolněn kód hry Quake 3, mezi úspěšné české hry patří Fish Fillets), jejich protějšků vyvíjených od začátku jako svobodný software je ale velice málo. Jednou z takových her je tahová strategie Battle for Wesnoth.

Během dvou let usilovného vývoje se tato poměrně originální hra propracovala až k první celočíselné verzi. Pokud vzpomínám na vývojovou verzi vydanou přibližně před rokem, největších změn doznala grafika. Hra se sice co do vzhledu nemůže rovnat s nejlepšími komerčními tituly, přesto ale vypadá velmi pěkně, navíc nabízí povedený hudební doprovod. Binární balíček (kromě mnoho linuxových distribucí existují také pro Windows, OS X a další systémy) obsahuje čtyři pěkné kampaně (další si můžete stáhnout přímo z herního menu nebo vytvořit v editoru) a mnoho lokalizací včetně české. Hra podporuje také mód pro více hráčů.

Klepněte pro větší obrázek

Wesnoth v akci

Klepněte pro větší obrázek

Herní menu pro stažení dalších kampaní

Herní svět má bohatou historii, o které se můžete dočíst na webových stránkách projektu. Pokud se do něj ponoříte, strávíte v něm nejspíš mnoho dlouhých nocí, hra je totiž neobyčejně poutavá. Nemáte-li nějakou důležitou práci, stáhněte si balíček pro svůj operační systém, vyberte si některou rasu a můžete začít...

Není licence jako licence...

V poslední době se hodně diskutuje o nové GNU GPL 3.0. V souvislosti s prací na této nové verzi příznivci software s otevřeným zdrojovým kódem vášnivě diskutují, jestli je natolik omezující licence jako GPL ještě vůbec potřeba, když už svobodný software nepotřebuje bojovat o své místo na slunci jako dřív. Velké firmy se navíc přiklánějí k volnějším licencím LGPL nebo BSD.

Najdou se i vývojáři, které příliš netrápí, jak bude jejich další kód dále využíván. Nechtějí sice omezovat zájemce o svůj kód v tom, jak s ním dále naloží (a volí proto licence jako BSD), zároveň ale také nestojí o žádnou zpětnou vazbu od věčně nespokojených kritiků. Někteří vtipálkové se pokoušejí odradit případné kritiky už použitou licencí (vzpomínáte si na klient pro BitKeeper a jeho „No Whining License“?)

Nyní něco podobného dotáhl k dokonalosti Arthur Dent, který pro svoje díla vytvořil DPL (Dentovu soukromou licenci). Právní vymahatelnost takového ujednání je sice mizivá, rozumnému uživateli ale přesto napoví, že autor programu si nepřeje být obtěžován.

O legrační licence ve světě open source software obecně není nouze. Například, pokud budete chtít používat roztomilý prográmek JXP-Blogger, který automaticky generuje blogspoty podobající se zápiskům jednoho nepříliš oblíbeného bloggera, budete se kromě jiného muset zavázat, že nezkusíte použít příkaz ifconfig pro kompilaci linuxového jádra.

Linux v Brně – nové webové stránky

Vznikl nový web pro všechny příznivce Linuxu z Brna. Jeho hlavním cílem je pustit se do organizace pravidelných linuxových srazů a vytvořit něco jako obdobu pražských linuxových pátků. Kromě toho obsahuje také diskusní fórum, určené zájemcům o setkání i tápajícím začátečníkům hledajícím řešení nějakého linuxového problému. Nechybějí ani oblíbené blogy.

Zatím se web potýká s občasnými výpadky, to by se ale mělo vyřešit plánovaným přechodem na kvalitní webhosting. Nezbývá tedy, než poblahopřát brněnským uživatelům Linuxu k novému pěknému internetovému zázemí a doufat, že jim bude k užitku.

Open Graphics Card zase blíž realitě

Přestože se vývojáři pracující na Open Graphics Project na nějakou dobu odmlčeli, věnovali tento čas užitečné práci. Hlavním cílem tohoto projektu je totiž vytvořit grafickou kartu s otevřenými specifikacemi zveřejněnými pod svobodnou licencí, a tedy přátelskou ke svobodnému software. V současné době totiž neexistují téměř žádné grafické karty s open source ovladači, které plně využívají jejich možností.

Podrobnosti o práci na celém projektu jsou k dispozici v angličtině, pro většinu uživatelů Linuxu je však nejdůležitější vědět, kdy se dočkají nějakých skutečných výsledků. Zprávy jsou zatím velmi povzbudivé. Pokud bude vše pokračovat stále stejným tempem a vývojáři zvládnou všechno podle plánů, koncem roku bychom měli mít možnost zakoupit skutečný hardware. Vzhledem k tomu, že všichni vývojáři na kartě pracují jen ve volném čase, je to skutečně obdivuhodný výkon.

Témata článku: Hardware, Linux, Open source, Licence, Obdivuhodný výkon, Malá hříčka, Battle, Úspěšný editor, Usilovná práce, Fish, Nová kampaň, Skutečný hardware, Lin

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 206

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje