Anička z říše Linuxu: Na OLPC poběží i Windows

Gael Duval připravuje revoluční distribuci * V Koreji se chystá Winter of Code * Na OLPC poběží i Windows * Vyšla nová verze openSUSE 10.2

Gael Duval připravuje revoluční distribuci

Gaela Duvala před rokem stihl podobný osud jako kdysi Steva Jobse: Vyhodili ho z firmy, kterou založil, ovšem na šťastný návrat to zatím nevypadá. Duval ovšem na Linux nezanevřel a namísto Mandrivy chystá zbrusu novou linuxovou distribuci jménem Ulteo. Minulý týden vydal první veřejnou alfaverzi, která zatím vypadá jen jako další obyčejná distribuce s KDE desktopem a debianovskými balíčky. Ulteo má ale namířeno mnohem výš.

Domácí počítač má dnes kdekdo a ať už na něm běží Linux, Windows nebo něco jiného, systém vyžaduje alespoň občasnou administraci. Pokud majitel svému počítači nerozumí, nezbývá mu, než se pravidelně obracet na zdatnější členy rodiny či placenou technickou podporu. Gael Duval a jeho tým mají v úmyslu tento problém odstranit a vytvořit operační systém (v tomto kontextu používá termín „aplikační systém“ pro kombinaci OS a aplikací), který nebude vyžadovat žádnou nebo téměř žádnou administraci. Měl by také nabízet velké množství software a sám se starat o svou aktualizaci.

Distribuce přichází v podobě live CD instalovatelného na disk. Instalace na disku se přitom chová podobně jako live CD (Ulteo ji skutečně nazývá „liveHD“ systém): pomocí UnionFS vytváří adresářový strom z oddílu se SquashFS určeného pouze pro čtení a dalšího oddílu, kde může uživatel provádět libovolné změny. O čerstvost distribuce se stará UGD (Ulteo General Daemon), který se rozhlíží po distribučních serverech a v případě, že objeví aktualizaci, stáhne nový systém.

První alpha verze se snaží zejména o to, aby fungovala aktualizace, tu ale bude možné otestovat až s vydáním verze následující. Odhadovat, jak se Ulteu podaří naplnit své cíle, je tedy předčasné. Navíc, i pokud systém splní zájem svého tvůrce, těžko říct, jestli se dočká významnějšího rozšíření, a nebo zůstane jen zajímavým experimentem. Na jednu stranu, linuxových distribucí je hodně a nováčkům se prosazuje obtížně, na druhou stranu nám ale před nedávnem Ubuntu ukázalo, že je to možné.

V Koreji se chystá Winter of Code

Google může být na svůj program Summer of Code hrdý: Podařilo se mu přivést stovky studentů k vývoji open source programů a pomoci vývoji velkého množství softwarových projektů. O tom, jak dobrý počin to byl, svědčí i fakt, že jeho nápad okopírovalo několik korejských firem ve spolupráci s tamní vládou. Pro podporu korejského hnutí svobodného software chystají vlastní program Winter of Code.

Evropských studentů se projekt netýká: Zúčastnit se mohou jen ti, kteří jsou schopni se s organizátory domluvit korejsky. Pro naše vlády by se ovšem mohl stát inspirací: Winter of Code je v Koreji první akcí svého druhu a pokud se osvědčí, jistě se časem přidají i další země s vlastními programy.

Na OLPC poběží i Windows

Projekt One Laptop Per Child, známý též jako stodolarový notebook prodělal poměrně bouřlivý vývoj. Na začátku stál jeho otec Nicholas Negroponte a skupinka nadšenců z MIT přesvědčeni, že laciný notebook vhodný pro děti z rozvojových zemí je možné postavit, přestože mnozí odborníci tvrdili opak. Podařilo se jim přimět ke spolupráci velké firmy (jmenovitě třeba AMD) i vlády rozvojových států a vytvořit zařízení sice o něco dražší, než původně chtěli, zato ale plně funkční. A navíc také obsahující téměř jen svobodný software.

OLPC běží na Linuxu a používá LinuxBIOS, jediným kusem proprietárního kódu je firmware k bezdrátové síťové kartě, ale i ten by měl být časem nahrazen svobodnou alternativou. Stallmanově ideji zcela svobodného počítače se tak blíží ze všech dostupných zařízení nejvíc. Autor projektu Negroponte je od začátku přesvědčen o výhodách svobodného řešení a přestože mu svůj proprietární operační systém vnucoval jak Apple, tak Microsoft (není divu, trh pro OLPC je obrovský), rozhodl se nepodlehnout, nestat se závislým na jediném dodavateli a zůstat u Linuxu. Windows ani Mac OS X by na současné konfiguraci OLPC (největším omezením je pouze 512 MB flash paměti, žádný disk) stejně nemohly běžet. Microsoft je ale rozhodnut nevzdat se tak snadno a autoři projektu mu nakonec vyšli vstříc, když kvůli němu přidali do notebooku SD slot umožňující rozšířit paměť.

Vývojáři Microsoftu se tak momentálně usilovně snaží rozchodit na OLPC, jehož prototypy už jsou dostupné, Windows XP. Určitě to nebude snadný úkol - OLPC má malý displej, kvůli kterému na Linuxu vzniklo zbrusu nové uživatelské prostředí. Windows navíc budou potřebovat 1,5 GB paměti, což značně zvedne cenu. A to ani neuvažujeme o ceně samotného systému.

Je sice jasné, že se Microsoft snaží, aby mu v rozvojových zemích dosud příliš nezasažených výpočetní technikou neujel vlak, ale jak to chce udělat? Podle všeho nemůže konkurovat ani cenou, ani kvalitou svého řešení - nejspíš se tedy bude muset poohlédnout po dalších možnostech.

Vyšla nová verze openSUSE 10.2

Distribuce openSUSE si od chvíle, kdy byl její vývoj otevřen, získala velmi slušné množství uživatelů: Podle statistiky Distrowatch již téměř šlape na paty Ubuntu. Vydání nové verze tak bylo poměrně sledovanou záležitostí a již dávno před ním jsme se mohli setkat se spoustou recenzí nejrůznějších betaverzí. Už krátce po vydání ostré verze se začaly objevovat i její recenze. Co je nového?

Nové verzi distribuce se podařilo napravit dojem poněkud pokažený minulou verzí 10.1, kterou kvůli závažné chybě ve zbrusu novém správci balíčků bylo velmi obtížné aktualizovat. Tyto problémy se již podařilo odstranit, a tak se uživatelé mohou bez obav ponořit do zkoumání novinek.

Nejviditelnější změnou je nové menu KDE, na které si většina uživatelů musí ze začátku zvykat, časem na něj ale většinou nedají dopustit. Uživatelé GNOME si jej mohli vyzkoušet už například v distribuci SLED. Další změny jsou celkem očekávané - nový kernel přináší podporu nových zařízení (za zmínku stojí například ovladač pro bezdrátové síťové karty s chipsety Broadcom), desktopová prostředí přicházejí v celkem nových verzích (KDE 3.5.5 a GNOME 2.16.1), poprvé si v openSUSE také můžeme vyzkoušet X.Org 7. Stáhnout openSUSE 10.2 pro architektury i586, x86_64, ppc a ia64 je možné přes HTTP nebo BitTorrent, stejně jako obvykle funguje i instalace ze síťových repozitářů.

Diskuze (98) Další článek: Nintendo Wii - létající ovladače rozbíjí televizory

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,