Anička z říše Linuxu: Na Linux se řítí Zkáza

Na světě je linuxová verze hry Doom 3. Americká telekomunikační společnost AT&T uvažuje o přechodu na Linux na sedmdesáti tisících pracovních stanic. Linux získává stále větší využití i v armádě a bezpečnostních složkách. SuSE Linux Professional 9.2 bude dostupný včas.

Související odkazy

Slovník
akcelerátor
AMD
Bluetooth
demo
Linux
platforma
server
Solaris
Sun
Unix
upgrade
virus

Databáze znalostí
kategorie Linux

Vyšel DOOM 3 pro Linux

Největší linuxovou událostí týdne je bezesporu vydání třetího pokračování legendární hry Doom (v angličtině zkáza, zánik, zlý osud, proto ten titulek). Společnost Id Software nabízí na svých stránkách ke stažení plnou verzi hry pro operační systém Linux, serverovou aplikaci pro linuxové servery a také demoverzi hry pro Linux, která byla vydána spolu s demoverzí pro PC. Ke zprovoznění plné verze je dále třeba zkopírovat soubory z originálního CD. Poněkud obtížnější instalace ve srovnání s verzí pro Windows je vyvážena nižšími hardwarovými nároky. Těžko říct, jak je to možné, ale zatímco minimální oficiální konfigurace pro Windows je Pentium 4 a 384 MB RAM, linuxová verze se spokojí s Pentiem 3 na 1 GHz a 256 MB RAM. Pro uspokojivou hratelnost ve vyšších detailech a rozlišeních ale samozřejmě minimální konfigurace zdaleka nestačí.

Grafické akcelerátory společnosti ATI nejsou oficiálně podporovány, ale hra prý bez problémů funguje i na nich. Podobné je to i s podporou AMD64. oficiálně tato platforma není podporována, ale binární soubory pro 32-bitovou platformu údajně chodí bez problémů. Existuje stránka, která uživatele podrobně provede úskalími instalace.

AT&T zvažuje přechod na Linux

Americká společnost AT&T, jedna z největších tamních telekomunikačních společností, zvažuje přechod na Linux. Měl by se týkat zhruba 70 000 pracovních stanic používaných jejími zaměstnanci, takže pokud se uskuteční, půjde o největší ránu, kterou dosud Linux Microsoftu uštědřil. Důvodem pro navrhovanou změnu jsou zejména bezpečnostní problémy, za posledních šest měsíců společnost čelila většímu množství virů než za předchozích deset let. Linux je díky souhře menšího rozšíření a odlišné architektury systému vůči virům ve srovnání s Windows mnohem lépe chráněn. Kromě toho by linuxové řešení mělo vyjít přibližně o šedesát procent levněji kvůli ceně licencí k Windows. Pokud se bezpečnostní situace výrazně nezlepší, chce společnost přechod uskutečnit v roce 2006 nebo 2007 v rámci plánovaného upgradu IT infrastruktury. Zda k migraci na Linux skutečně dojde bude jisté až za delší dobu, hrozba přechodu z Windows na Linux je stále častějším způsobem, jak získat od Microsoftu příznivější licenční podmínky.

Pro Microsoft se Linux stává stále silnějším soupeřem, prodej serverů s předinstalovaným Linuxem roste rychleji než prodej licencí serverových operačních systémů Microsoftu. Microsoft ztrácí také na poli osobních počítačů. V současnosti je podíl microsoftu stále 95 %, zatímco Linux je dodáván na třech procentech nových PC, ale podle analýzy společnosti IDC by měl podíl nových PC prodaných s Linuxem do tří let dosáhnout minimálně šest procent. Ani tady ale není situace úplně jednoznačná, protože stejná studia zároveň odhaduje, že velká část těchto nových počítačů skončí s nainstalovanou nelegální kopií Windows.

Linux se stane základem vysoce bezpečných systémů

Americká společnost Trusted Computer Solutions dodává software institucím, pro které je bezpečnost nade vše - např. CIA či ministerstvu obrany USA. Přestože tyto instituce mají velmi přísné bezpečnostní požadavky, bez komunikace a sdílení tajných informací se neobejdou. Aplikace od TCS byly dosud založené na systému Trusted Solaris (Unixový systém od firmy Sun, který byl vyvinut s důrazem na bezpečnost). Nyní má TCS v úmyslu vytvořit Trusted Linux a přenést na novou platformu dosud vytvořené aplikace pracující v prostředí Trusted Solaris.

Podobný nápad dostala i francouzská vláda. Pěti společnostem včetně Mandrakesoftu tamní ministerstvo obrany poskytlo sedm milionů euro na vývoj bezpečného Linuxu pro účely vládních organizací. Během tří let by měl splňovat bezpečnostní kritéria CC-EAL5 a zajišťovat tak svým uživatelům nejvyšší možnou bezpečnost.

SuSE Linux Professional 9.2 bude dostupný včas

Novell oznámil, že nová verze linuxové distribuce SuSE bude k dispozici v listopadu, jak společnost původně plánovala. SuSE Linux Professional 9.2 bude obsahovat nové jádro 2.6.8, který slibuje podporu většího množství hardware než předchozí verze. Zejména začínajícím uživatelům udělá radost automatické rozpoznávání Bluetooth zařízení pomocí programu YaST.

YaST (Yet Another Setup Tool) je propracovaný nástroj, který odlišuje SuSE od ostatních distribucí. Umožňuje snadnou konfiguraci všech běžných síťových služeb, hardware a správu balíčků software. Je dostupný v textovém režimu i v grafické podobě. Narozdíl od většiny podobných nástrojů v jiných distribucích však uživatele nijak neomezuje v pozdějším upravování textových konfiguračních souborů ručně. Přestože Novell zvažuje uvolnit jej pod GPL, zatím je jeho distribuce povolená pouze společně se SuSE Linuxem.

SuSE 9.2 bude obsahovat také Novell Evolution 2.0, což je e-mailový klient, který mimo standardní e-mailové protokoly zvládá také komunikovat např. s programy jako Microsoft Exchange či Novell GroupWise.

Diskuze (62) Další článek: Nominace na křišťálový disk oznámeny

Témata článku: Linux, Minimální konfigurace, Evolution, Říše, Událost týdne, Doom, Doom 3, Francouzská vláda, Množství virů, Podobný systém, Lin, Podobný vir


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky