Anička z říše Linuxu: možná se dočkáme zvýšení podílu OSS ve veřejném sektoru

Díky reverznímu inženýrství se podařilo vytvořit ovladač pro chipset 802.11g od firmy Broadcom * DCC Alliance vydala první základ pro své distribuce kompatibilní s LSB 3.0 * Podle statistik firmy Netcraft používají webhostingové servery stále více komunitní distribuce * Díky spolupráci MI ČR a OSS Alliance by se v příštím roce mělo lépe dařit OSS ve veřejném sektoru

Broadcom 802.11g chipset má linuxový ovladač!

Po takřka třech letech usilovné práce se díky reverznímu inženýrství podařilo vytvořit linuxový ovladač pro bezdrátové chipsety 802.11g od firmy Broadcom. Jde o velký průlom, protože Broadcom karty, které najdete například v noteboocích od Applu, Aceru, HP, Dellu a mnoha dalších výrobců, byly dosud na Linuxu téměř nepoužitelné. (Pro x86 počítače představoval určité řešení ndiswrapper, který zpřístupňuje na Linuxu binární ovladače z Windows.)

Ovladač zatím není příliš otestovaný a nemá ani mnoho pokročilých funkcí. Zvládá monitor a infrastructure módy, na pokročilejší funkce jako ad-hoc a AP mód nebo šifrování bude nutné ještě nějaký čas počkat. Pracuje se i na podpoře chipsetů 802.11b a 802.11a, vývojářům ale chybějí zařízení, na kterých by mohli svůj kód testovat.

Oznámení o vytvoření funkčního ovladače vyvolalo mezi vývojáři kernelu flame o tom, jak by se měla vyřešit současná neuspokojivá situace, kdy wifi stack v kernelu téměř nic neumí a každý ovladač tak musí pokročilé funkce řešit po svém. V současné době existuje několik stacků, které by bylo možné použít – například nedávno uvolněný kód firmy Devicescape. Přidat jeho funkce do současného kódu v kernelu ale nebude snadné a kompletní výměně nejsou vývojáři kernelu nakloněni. Nezbývá než doufat, že se nakonec shodnou na nějakém řešení, které usnadní další vývoj ovladačů pro bezdrátová zařízení.

DCC Alliance vydává první LSB kompatibilní společný základ

Myšlenka, že by Debian GNU/Linux někdy mohl být v souladu s Linux Standard Base, donedávna vypadala jako dobrý vtip. Debian je komunitní distribuce, která nemá žádný zvláštní zájem prosadit se v enterprise sféře a LSB je navíc přizpůsobená hlavním linuxovým hráčům na trhu, například LSB balíčkovacím systémem je RPM. Skupina firem prodávajících distribuce od Debianu odvozené se zakladatelem projektu Debian v čele se ale rozhodla usnadnit nezávislým dodavatelům hardware i software certifikaci svých produktů pro debianovské distribuce a vytvořit pro ně společný základ kompatibilní s LSB. První výsledky jejich práce už jsou na světě.

Nově vytvořený základ s názvem DCC 3.0 není samostatnou distribucí, je ale možné stáhnout jeho referenční implementaci DCCRI. Jde o minimalistickou distribuci určenou pro testování, skutečného nasazení se DCC dočká až během příštího roku, kdy bude postupně nasazeno do distribucí jednotlivých výrobců, kteří se podílejí na vývoji (credativ, KNOPPIX, LinEx.org, Linspire, MEPIS, Progeny, Sun Wah, UserLinux a Xandros).

DCC používá stejně jako Debian balíčkovací systém APT, který je bezesporu pokročilejší než RPM vyžadované LSB. Oficiální lsb-rpm balíčky od nezávislých dodavatelů ale umí přebalit do .deb balíčků pomocí programu Alien.

Přestože zatím neexistuje žádná oficiální vazba mezi DCC Alliance a projektem Debian, v budoucnosti by se to mělo změnit a DCC by se potom mělo stát oficiálním rozšířením Debianu pro enterprise sféru. Sázet na výsledek by ale bylo předčasné, vývojáři Debianu už v minulosti prokázali, že umějí být pořádně tvrdohlaví.

Netcraft: Debian a Fedora na vzestupu

Firma Netcraft zveřejnila nové statistiky týkající se nasazení jednotlivých linuxových distribucí na webserverech. První místo patří jako obvykle Red Hatu, který stabilně drží víc než třicet procent podílu. Debian získal slušných 25 procent, což představuje za posledních 6 měsíců nárůst 16 procent. Třetí Fedora má sice „pouhých“ 15 procent, to však představuje nárůst rekordních 122 procent. Laťku 10 procent potom přelézá ještě čtvrté SUSE.

Zdá se, že na webhostingových serverech se lépe daří komunitním projektům než vyhlášeným enterprise distribucím. Proč tomu tak je ale můžeme jen hádat.

IDABC: česká města pomalu překonávají obavy z OSS

Zpravodaj projektu IDABC přinesl zprávu o výsledcích průzkumu týkajícího se rozšíření open source software v českých městech. Používání OSS je zatím stále poměrně vzácné a většina radnic (53 procent) o jeho nasazení neuvažuje. Třetina měst používá OSS na serverech, na pracovních stanicích koncových uživatelů jej ale najdete jen výjimečně.

V blízké budoucnosti by se ale měla situace zlepšovat. Ministerstvo informatiky úzce spolupracuje OSS Allliance na podpoře open source ve veřejném sektoru a rozptýlit tak hlavní obavu z jeho nasazení: sttrach ze snížení kvality služeb. Milým vedlejším účinkem bude snížení nákladů.

Témata článku: Linux, Open source, Oficiální rozšíření, Lin, Usilovná práce, Broadcom, Alliance, Linuxová distribuce, Pokročilá funkce, Hlavní dodavatel, Sektor, Jednotlivá města, Podíl, Vedlejší produkt, Distribuce

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 144

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji