Anička z říše Linuxu: Mozilla jde proti Microsoftu

Nová verze KDE nabídne lepší podporu pro handicapované uživatele. Mozilla Foundation se rozhodla konkurovat Outlooku novým projektem. Novell bude ve svém Open Exchange Serveru umožňovat běh linuxového jádra i NetWare. Díky Polsku nebyla schválena směrnice o softwarových patentech, boj pokračuje.

KDE 3.4 se naučí mluvit

Související odkazy

Slovník
beta
Linux
online
open source
PDF
platforma
NetWare

Databáze znalostí
kategorie Linux

Vývojáři grafického uživatelského rozhraní KDE pro Linux se v poslední době hodně soustředí na přístupnost KDE aplikací i pro handicapované uživatele. Nové vlastnosti, které se objeví ve verzi 3.4 (nebo později ve verzi 4.0), však zřejmě budou s nadšením využívat nejen zrakově postižení lidé. Největší chystanou novinkou je technologie KDE Text-to-Speech System (ktts), která má podporovat co největší možné množství jazyků. Díky jednotnému rozhraní ji budou moci využívat všechny aplikace v rámci KDE pro syntézu řeči. Podporován by měl být převod textu na hlasový výstup u velkého množství formátů, od webových stránek až po PDF.

Největším problémem vývojářů je nedostupnost svobodných řečových syntetizátorů pro různé jazyky. Existují jen čtyři a poradí si jen s několika málo jazyky. Díky existenci projektu Epos (můžete si vyzkoušet jeho možnosti online) mezi ně patří i čeština a slovenština. Vývojáři sice plánují přidat i podporu pro komerční řečové syntetizátory, ale pouze v případě, že dostanou pro tyto účely kopie programů zdarma. Každopádně, českou pohádku na dobrou noc zřejmě KDE dětem brzy přečte lépe než babička.

Lightning od Mozilly bude konkurovat MS Outlooku

Mozilla Foundation se rozhodla zkombinovat svůj kalendář Sunbird a e-mailový klient Thunderbird do jediného produktu. Právě na aplikaci Sunbird, kterou věnovala komunitě společnost OEone, se teď po vydání stabilních verzí Firefoxu a Thunderbirdu zaměřila pozornost vývojářů. Zatím je Sunbird dostupný ve verzi 0.2 pro operační systémy Windows, Linux a Mac OS X. Kombinací s Thunderbirdem vznikne velmi silný nástroj, jehož největší předností oproti produktům Microsoftu bude právě použitelnost na mnoha platformách.

Cílem projektu Lightning je zejména podniková sféra. Samozřejmostí pro něj proto budou takové funkce jako odesílání poznámek v kalendáři e-mailem nebo naopak ukládání e-mailových zpráv coby poznámek do kalendáře. Podobné schopnosti dnes již mají i další open source projekty - třeba Novell Evolution nebo Kontact z KDE, bohužel však existují jen pro Linux. Microsoft se už vyjádřil, že Lightning pro něj nepředstavuje žádnou konkurenci, protože nikdy nenabídne svým uživatelům takové možnosti, jako je integrace s Exchange Serverem. Právě výše zmíněné linuxové aplikace však již dnes spolupracují s Exchangem bez problémů a není důvod, aby Lightning jeho podporu neobsahoval také.

Novell bude udržovat dvě různá jádra

Kdysi dávno byl Novell Netware jediným použitelným síťovým operačním systémem pro uživatele PC, zatímco použití Unixu v kombinaci s produkty od Microsoftu vyžadovalo téměř znalost černé magie a o podpoře síťování ve Windows se nedalo mluvit, NetWare byl stabilní a spolehlivý. Novell o výsadní postavení NetWare přišel poté, co Microsoft uvolnil Windows NT. Produkt Microsoftu sice NetWare kvalitou nikdy nepřekonal, ale díky marketingovým chybám Novellu pomalu získaly Windows NT a následně nové produkty Microsoftu převahu na trhu. A to i přes to, že se o NetWare dodnes vyprávějí historky o zapomenutých serverech, které zajišťovaly chod školních sítí a o kterých nikdo vůbec ani nevěděl, jak byly spolehlivé. Novell se proto v rámci konkurenčního boje rozhodl pro radikální změnu, koupil německou firmu SUSE vyvíjející jednu z nejrozšířenějších linuxových distribucí a stal se tak linuxovou firmou. K dokončení transakce došlo ostatně právě před rokem. Manažeři Novellu se ale rozhodli poučit se ze svých chyb a nenutí zákazníky k žádným změnám. Nový Open Enterprise Server (první veřejná beta vyšla minulý týden) tak poběží jak na linuxovém jádře, tak na jádře operačního systému NetWare 7.0 podle preferencí uživatele.

Z pohledu zákazníků jde o výborný postup, přestože udržovat systém pro dva různé operační systémy je drahé. Novell tímto způsobem neztratí původní zákazníky zvyklé na NetWare a naopak časem získá nové zákazníky, kteří se zajímají o linuxová řešení. Vyhne se tak chybě, která kdysi zlikvidovala veškerou prospěšnou aktivitu firmy SCO, která se dnes snaží parazitovat na Linuxu a soudí se o práva k linuxovému jádru. SCO opustilo svou starší unixovou platformu ve prospěch novějšího UnixWare a přesvědčovalo své zákazníky k témuž tak dlouho, až téměř o všechny přišlo. Jak ukazují i zkušenosti s pokusy o přechod z Windows na Linux, zákazníci stojí jen o drobná vylepšení, velkým změnám se raději vyhýbají, i kdyby byly v delším časovém horizontu prospěšné.

Díky Polsku zatím nebyly schváleny patenty

Přestože směrnice o softwarových patentech neprošla evropským parlamentem a většina evropské odborné veřejnosti s ní nesouhlasí, zdálo se, že bude ve vší tichosti schválena Radou ministrů na jednání o zemědělství a rybolovu. Protože se Polákům narozdíl od ostatních obyvatel EU podařilo zvolit si odvážné politiky stojící za zájmy své země (patenty totiž poškodí podle jejich odpůrců ekonomiku všech zemí, opírajících se o malé a střední podniky), byla položka o patentech z agendy posledního loňského jednání stažena. Polský ministr vědy a informatiky Wlodzimierz Marcinski kvůli tomu zcela nečekaně přijel na jednání osobně a jeho žádost o odstranění patentů z jednání způsobila takové překvapení, že proti ní nikdo neměl námitek.

Situace sice stále není zrovna růžová, ale aspoň se můžeme radovat, že odpůrci patentů stále ještě neprohráli. Třeba bude mít letos Lucembursko o něco vstřícnější postoje než vloni Radě předsedající Holandsko. Pokud máte pocit, že polská aktivita si zaslouží uznání, podepište se pod Thank Poland Letter. A držte si klobouky, jedeme dál...

Váš názor Další článek: Horoskopy a předpovědi na další rok

Témata článku: Linux, Mozilla, Spolehlivý způsob, Linuxové jádro, Lin, Lightning, Původní zákaz, Největší projekt, Epos, Evolution, Radikální řešení, Podniková sféra, Říše


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF