Anička z říše Linuxu: Místo ukradených filmů Linux

Vznikla nová distribuce s poněkud zvláštním jménem, Ubuntu Linux. Microsoft má novou strategii proti Linuxu. Na světě je Mandrakelinux 10.1. MPAA střelila vedle, když obvinila Linux Australia z porušování copyrightu, což se jí zřejmě nevyplatí.

Související odkazy

Slovník
bluetooth
copyright
FTP
chipset
IBM
Linux
open source
PDA
platforma
preview
procesor
root
server
spam
vývojář
Wi-Fi

Databáze znalostí
Linux

Na světě je nová debianovská distribuce

Minulý týden se objevila na Internetu zpráva, že se rodí nová distribuce založená na Debianu. Informace nebyly takřka žádné, dokonce i jméno zůstávalo utajeno, webové stránky se nacházely na adrese no-name-yet.com. Během krátké doby ale vyšla preview verze nového Ubuntu Linuxu. Slovo Ubuntu pochází z jazyka jihoafrických národů Zulu a Xhosa a znamená něco jako "lidské zacházení s ostatními." Tak trochu předesílá filozofické postoje tvůrců této distribuce.

Ubuntu Linux vznikl na popud Marka Shuttlewortha z Jižní Afriky, což je nejen první kosmický turista a zakladatel společnosti Thawte, druhé největší certifikační autority na světě, ale i velký open source nadšenec. Na projektu, který si klade za cíl získat uživatele jak na pracovních stanicích, tak na serverech, pracuje momentálně 34 lidí z celého světa. Od Debianu, na kterém je postaven, se v řadě věcí liší. Předně, zmizel klasický účet správce systému "root" a místo něj se používá aplikace "sudo." Po přihlášení v tomto režimu se i nadále všechny aplikace spouštějí v běžném uživatelském režimu, správcovská práva musí správce systému přidělit procesům zvlášť. Instalační program je sice textový, ale v porovnání s originálním debianovským neuvěřitelně jednoduchý (i když, prý jde o nový debianovský instalátor - zřejmě i uživatelům Debianu tedy bude lépe na světě). A zejména, zatímco stabilní Debian vychází zřídka (dnešní aktuální verze, Woody, je již takřka dinosaurem), Ubuntu by měl nabídnout novou verzi přibližně jednou za půl roku, první stabilní verze se objeví v říjnu. Kromě procesorů x86 kompatibilních bude podporována také platforma PowerPC (procesory G4 a G5) a AMD64.

Ubuntu bude podle slov svých tvůrců vždy zdarma. Aby jej mohlo používat co nejvíc lidí, bude k dispozici v co největším množství jazyků. Důležitá je také přístupnost pro handicapované uživatele. Vývojáři sice usilují o to, aby jejich Linux fungoval na veškerém hardware, ale ne za cenu nutnosti integrovat ovladače s uzavřeným zdrojovým kódem. Pokud to bude možné, měly by být všechny zahrnuté programy open source. Pokud se vše podaří, výsledkem bude balík výhradně svobodného software, který budou moci snadno používat i méně zkušení uživatelé, dnes víceméně odkázaní na komerční distribuce.

Microsoft se znovu pouští do boje s Linuxem

Microsoft se rozhodl oprášit svou kontroverzní kampaň Fakta o systémech Windows a Linux. Vzhledem k tomu, že poslední dobou si většina zákazníků raději kupuje linuxové řešení od specializovaných firem, než aby skládali dohromady volně dostupné produkty sami, vybral si tentokrát za terč svého útoku velké, na Linux specializované společnosti Red Hat, Novell a IBM. Cílem kampaně je přesvědčit zákazníka, aby zakoupil řešení postavené na Windows, protože mu má přinést nižší celkové náklady. Podle Martina Taylora, který se v Microsoftu specializuje právě na boj s Linuxem, bude ještě trvat nějaký čas, než zákazníci uvěří, že Windows jsou také bezpečnější než Linux.

Microsoft předpokládá, že populární open source projekty, které vznikly doslova na koleně (Red Hat Linux, PHP, MySQL...), dříve či později odrostou ušlechtilým idejím svobodného software, neboť jedině tak naplní očekávání svých firemních zákazníků. Aby Microsoft problematice Linuxu lépe porozuměl, přetáhl v poslední době do řad svých zaměstnanců mnoho linuxových odborníků, např. Billa Hilfa, který přinesl Linux do IBM.

Přesto není třeba bít na poplach. Mnoho nezávislých měření ukazuje, že Linux dosahuje přinejmenším stejných, mnohdy i lepších výsledků, než Windows. Při vzpomínání na to, jak se vyvíjel postoj Microsoftu k Linuxu, nelze nevzpomenout si na jeden z citátů Gándhího: Nejprve vás ignorují, potom se vám vysmívají, ještě později proti vám bojují... no a nakonec vyhrajete. Zdá se, že Linux právě vstupuje do třetí fáze.

Vyšla nová verze Mandrakelinuxu

Před několika málo dny vyšel Mandrakelinux 10.1 Community, nová verze nejoblíbenější linuxové distribuce (aspoň mezi českými uživateli). Svou popularitu si získal zejména snadnou ovladatelností. Pokročilejší uživatelé mu vytýkají poněkud nestandardní chování, nováčci mohou radostně nastavovat konfiguraci svého systému pomocí grafických nástrojů, místo aby museli rozumět textovým konfiguračním souborům. Z tohoto důvodu je ideální zvláště pro ty, kteří zvažují přechod z Windows.

Nová verze přináší oficiální podporu chipsetů Intel Centrino, Wi-Fi a Bluetooth zařízení. Uživatelům tak umožní snadno nastavovat bezdrátové připojení či synchronizaci s PDA. Radovat se mohou i majitelé notebooků, protože verze 10.1 nabízí uživatelsky příjemnou správu napájení. Dalších novinek, vesměs odrážejících vývoj zahrnutého open source software, je nespočet - KDE 3.3, GNOME 2.6, GIMP 2.0 a další. V nejbližší době by se měla na veřejných FTP serverech objevit verze pro bezplatné stažení.

MPAA si v Austrálii utrhla pořádnou ostudu

Motion Picture Association of America, která ochraňuje zájmy amerických tvůrců filmů, si vzala na mušku sdružení Linux Australia. Obvinila ho, že umožňuje přístup ke dvěma filmům chráněných copyrightem. Nicméně, pod jmény Grind a Twisted se neskrývaly hollywoodské filmy, ale stejnojmenné (dosti populární) linuxové programy. Valgrind je nástroj používaný programátory při hledání chyb v práci s pamětí, Twisted zase oblíbené vývojářské prostředí. Ani na jeden z těchto programů nemá MPAA žádná práva.

MPAA podle všeho na Internetu naslepo vyhledává klíčová slova a potom automaticky rozesílá upozornění, aniž by nalezené soubory, potenciálně porušující autorská práva, jakkoliv zkontrolovala. Tím porušuje australské zákony, zejména zákon proti spamu. Sdružení Linux Australia je odhodláno nenechat si podobné jednání líbit a podnikne proti MPAA právní kroky.

Diskuze (43) Další článek: Sophos Anti-Virus může propustit bez povšimnutí vir

Témata článku: Linux, Woody, Velký open-source, Fil, Kosmický turista, Linuxová distribuce, Říše, Populární platforma, Nový zákon, Nová kampaň, Debian, Copyright, Podobné jednání, Wood, Hollywoodský film, Lin, Třetí fáze, Austrálie, Nezávislý film, Pořádný software, Wi-fi a Bluetooth, Zulu, Root


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně