Anička z říše Linuxu: Michael Dell investuje do Red Hatu

Práce na vývoji grafické karty vhodné pro Linux a další otevřené systémy pokračuje
  • * Vývoj Safari a KHTML se zřejmě definitivně oddělil
  • * Michael Dell investoval 100 milionů dolarů do Red Hatu
  • * Apache plánuje vytvořit open source implementaci J2SE

Vývoj grafické karty pro open source systémy pokračuje

Související odkazy

Slovník
apache
linux
open source

Databáze znalostí
kategorie Linux

Ovladače pro grafické karty jsou už dlouho bolestí Linuxu i dalších open source operačních systémů. Zatímco dříve firmy vyrábějící tento hardware poskytovaly vývojářům open source svou dokumentaci, posléze s tím přestaly. S rostoucím počtem uživatelů Linuxu sice začaly vydávat ovladače i pro Linux, ale nezveřejňují k nim zdrojový kód. Navíc jim nevěnují potřebnou péči a v porovnání s ovladači k Windows nabízejí ty linuxové mnohem horší výkon. Obsahují spoustu chyb, které nelze opravit, a kvůli kterým je obtížné i ladit cokoliv, co se týká videa, v linuxovém kernelu. Kromě toho fungují jen na platformě x86. Těch pár karet, ke kterým existují open source ovladače, je obtížné sehnat, jsou drahé a zastaralé. A situace je čím dál horší.

Mezi uživateli Linuxu jsou naštěstí i zkušení vývojáři grafických čipů. Jeden z nich, Timothy Miller, koncem loňského roku zorganizoval Open Graphics Project a dal si za cíl vyvinout kompletně otevřenou dokumentovanou grafickou kartu, od BIOSu až po ovladače. Bohužel ho pronásledovalo mnoho těžkostí - jeho zaměstnavatel Tech Source mu nejprve přislíbil spolupráci, ale potom z projektu vycouval. Přesto ale vývoj pomalu postupuje a pokud vše půjde podle dosavadních plánů, prvních hmatatelných výsledků se dočkáme v listopadu.

Skupina vývojářů kolem Millera se momentálně soustředí na práci na prototypu. Vývoj financují z vlastních kapes a pokud jde o budoucnost jejich produktu, spoléhají na komunitu. Úspěch nebo neúspěch je závislý na tom, jak moc o jejich práci komunita stojí.

Safari přestane používat původní KHTML

Od chvíle, kdy si inženýři ve firmě Apple vybrali pro svůj prohlížeč Safari jádro KHTML namísto Gecka, uplynuly již dva roky. V roce 2003 toto rozhodnutí radostně vítali všichni vývojáři KDE, dnes jsou ale ze spolupráce s Applem spíš rozladěni. Původní KHTML se od WebCore (verze Applu) velice liší, protože vývojáři Applu a KDE mají zcela jiné priority. Integrovat změny ve WebCore do KHTML je téměř nemožné, protože Apple sice ve shodě s licencí uvolňuje zdrojový kód WebCore, ale další podporu vývojářům KHTML neposkytuje. Dokonce jim ani neumožňuje přístup do své bugzilly.

Tyto problémy se vyhrotily v posledním týdnech, když Apple radostně oznámil, že Safari jako první prohlížeč prošlo testem podpory standardů Acid2. Když byli vývojáři KHTML dotázáni, kdy se vylepšení dostanou i do KHTML tak, aby Konqueror prošel testem také, odpověděli: "Pravděpodobně nikdy."

Vývojáři KHTML si stěžují, že inženýři z Applu si s opravováním chyb ve WebCore příliš nelámou hlavu. Často opraví jednu chybu tak, že okamžitě vyvstane spousta dalších problémů. Opravy dělané tímto způsobem není možné integrovat zpět do KHTML, jehož vývoj je tak sice pomalejší, ale také čistší. Apple jim práci nijak neusnadňuje. Kromě toho, že záměrně zdržuje uvolnění kódu, požaduje po nich podepsat NDA předtím, než nahlédnou do některého jeho kódu.

Michael Dell investoval 100 milionů dolarů do Red Hatu

Miliardář Michael S. Dell, zakladatel jedné z největších firem vyrábějící PC, prostřednictvím své investiční firmy MSD Capital LP investoval necelých 100 milionů dolarů do firmy Red Hat. Zatím nejsou známé žádné další podrobnosti, ani Red Hat, ani Michael Dell a MSD Capital se k nákupu akcií dosud nevyjádřili. Analytiky zajímá zejména odpověď na otázku, jestli Michael Dell podepsal šek osobně, nebo jestli je to práce jeho investičních manažerů.

Podle názoru analytičky Katherine Egbert z firmy zabývající se výzkumem Jefferies & Co. investici ale nelze hodnotit jako signál, že Dell (ani jako firma, ani jako osoba) má zájem o akvizici Red Hatu. Dell totiž dosud nikdy nekoupil softwarovou firmu.

Apache pracuje na open source implementaci Javy

Apache foundation má v úmyslu vytvořit open source implementaci J2SE, která je potřeba pro běh programů v Javě na pracovních stanicích. Jeho nový projekt Harmony si dává za cíl napsat od základů znovu kód Java virtual machine, všech potřebných knihoven a testovacího software a šířit jej potom pod Apache open source licencí. Pokud se to podaří, vznikne svobodná implementace Javy, po které vývojáři open source už dávno touží, ale Sun (autor původní J2SE) ji odmítá poskytnout.

Graham Hamilton, viceprezident Sunu, projekt sice vítá, ale zpochybňuje jeho skutečný přínos. Navíc ani příliš nevěří tomu, že se cíl projektu Harmony skutečně naplní. Vytvořit plnohodnotnou implementaci J2SE je podle něj ohromný a složitý úkol, jehož úskalí dosud zná jen J2SE tým ze Sunu. Vývojáři zatím předpokládají, že implementace Javy plně kompatibilní s originálem od Sunu by jim mohla zabrat tři až pět let. Přestože komunita vítá nový projekt Apache pozitivně, objevují se i kritické hlasy. Podle nich by se měl Apache raději věnovat nějaké užitečnější práci, protože vytvořit J2SE zcela znovu je velmi složité a nikdo ji doopravdy nepotřebuje.

Diskuze (19) Další článek: Nová verze Kerio MailServeru opravuje bezpečnostní chyby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,