Anička z říše Linuxu: Linuxové zpravodajství dívčíma očima

Uplynulý týden přinesl světu Open Source spoustu novinek: Linux prý porušuje 283 patentů, ale nic není tak černé, jak se zdá být na první pohled. Japonští školáci se budou učit práci s počítačem na Linuxu. Sun přichází s revoluční novinkou – na Solarisu 10 bude možné spouštět aplikace pro Linux bez úprav. Mozilla nabízí odměnu 500 dolarů za odhalení bezpečnostních chyb.

Linux uprostřed patentové džungle

V uplynulých dnech se objevila na první pohled hrůzostrašná zpráva upozorňující, že linuxové jádro zřejmě porušuje 283 patentů, z nichž navíc 27 patří Microsoftu. Vidina nejrůznějších soudních sporů je tak stále reálnější.
Co to znamená pro obyčejné uživatele Linuxu? Zdá se, že situace nakonec není tak vážná, jak se může na první pohled zdát. Microsoft samozřejmě nemá prostředky na to, aby hledal a žaloval každého z nich. Na jedné licenci by ostatně získal jen pár drobných.

Kromě toho, každý rok je vydáno přibližně 200 000 patentů. Asi jedno procento z tohoto množství se octne u soudu - zhruba 2000. A současný trend ukazuje, že soud dá držitelům patentů za pravdu jen ve 46 procentech případů. Které společnosti by se chtělo riskovat ztrátu potenciálně cenných patentů, mají-li mizivou šanci, že v případě vítězství nějaké peníze od vývojářů open source skutečně dostanou? Ani jeden z patentů, o kterých je řeč, ještě nebyl potvrzen soudem.

Existuje mnoho cest, jak proti patentům bojovat. Společnosti jako Electronic Frontier Foundation i někteří jednotlivci se snaží přimět patentové úřady, aby vydané patenty rušily - jde o zdlouhavou úřední proceduru, přesto však mají jisté úspěchy.

Linus Torvalds prozatím doporučuje vývojářům, aby se o patenty vůbec nestarali. Důvodem je dvojí posuzování patentových přečinů u soudu. Pokud dojde k porušení patentů prokazatelně bez vědomí o jeho existenci, možný trest je minimální, v případě vědomého porušení jsou tresty naopak téměř drakonické. Z tohoto důvodu také nikde nebyl zveřejněn seznam oněch 283 patentů, které by se mohly týkat Linuxu. Zdá se, že Orwellovo tvrzení "nevědomost je síla" může být někdy pravdivé.

Japonci usilují o rozšíření Linuxu v populaci

Japonská vláda se spolu s devatenácti společnostmi, včetně gigantů jako NEC, Fujitsu či IBM, rozhodla podpořit používání Linuxu ve státních školách. Tamní ministerstvo hospodářství, průmyslu a obchodu, často zkracované jako METI, se vyjádřilo, že touží omezit dominanci Microsoftu na trhu s operačními systémy pro PC. V Japonsku, podobně jako u nás, se používají Windows na více než devadesáti procentech osobních počítačů, zatímco podíl Linuxu činí pouhé jedno procento.

METI se již nějaký čas snaží podporovat používání Linuxu ve firmách - minulý rok dokonce vydalo zprávu, v které vyjasňuje licenční záležitosti Open Source softwaru, aby uklidnila společnosti znervózněné sporem SCO a IBM. Stálo tam tehdy mimo jiné, že "vzdání se Linuxu by japonský lid poškodilo."

Nyní se ministerstvo zaměřilo na vzdělávání - má v plánu dodávat do základních a středních škol počítače s Linuxem a poučovat školy o výhodách tohoto operačního systému. Cíl celého projektu je odvážný - dosáhnout desetiprocentního podílu Linuxu na všech japonských počítačích do tří let. Samozřejmě, nejdůležitějším důvodem je cena. Nicméně i v Asii se Microsoft stal terčem aktivit antimonopolních úřadů. Ani METI jej nehodlá šetřit - 13. července mu poslala oficiální varování, požadující změnu licenčních dohod, které Microsoft odmítl. Celou kauzu tak zřejmě ještě čeká zajímavý vývoj.

Pro Linux jde o velkou výzvu - ukáže se, jestli už je dostatečně vyspělý pro hromadné nasazení. Samozřejmě se skýtá otázka, jak by se podobnému projektu dařilo u nás, ale to je bohužel stále ještě nedostižný sen.

V Solarisu 10 bude možné spouštět linuxové aplikace

Firma Sun oznámila, že v nové verzi jejího unixového operačního systému Solaris bude možné spouštět linuxové aplikace bez jakýchkoliv úprav. Umožňovat to má software nazývaný Janus. Sun dnes sice prodává i Linux, ale přesto se snaží dělat maximum pro podporu Solarisu. Touto cestou chce nabídnout alternativu k Red Hatu, což je i dnes zejména na serverech stále nejrozšířenější linuxová distribuce.

Janus sice oproti nativnímu prostředí zpomaluje běh aplikací asi o pět procent, ale na druhou stranu zas dává možnost využívat dalších předností Solarisu, např. N1 Grid Container, umožňující provozovat více operačních systémů na jednom počítači. Pro začátek nabízí stoprocentní kompatibilitu s Red Hat Enterprise Linuxem, včetně tak složitých aplikací jako databáze Oracle. V nejbližší době bude kompatibilní i se SuSE Linuxem. Přestože firma nenabízí žádnou záruku, že na Janusu poběží všechny linuxové aplikace, zavazuje se, že pokud aplikace fungovala v prostředí Red Hatu 3.0 a nyní není něco v pořádku, bude chyba opravena.

Solaris 10 by měl vyjít koncem tohoto roku, Janus je však k vidění na veletrhu Linux World Expo, který se tento týden koná v San Francisku.

Mozilla bojuje proti bezpečnostním chybám

Období, kdy aplikace Mozilla.org používali jen nadšenci, už je minulostí. S rostoucím počtem uživatelů se začíná vyplácet i autorům škodlivého software hledat v nich díry a psát software pro jejich zneužití. Mozilla Foundation se však k problému postavila čelem. Zatímco dosud komunitě sdružené kolem tohoto balíku aplikací přinášelo poctivé vyplňování Bugzilly jen čest a uznání, nyní mohou být za své úsilí i odměněni. Umožňuje to nově spuštěný Mozilla Security Bug Bounty Program.

Za nalezenou originální bezpečnostní chybu v kódu byla stanovena odměna 500 dolarů, celou iniciativu sponzoruje společnost Linspire a první vesmírný turista Mark Shuttleworth. Mozilla se touto cestou snaží naplnit svůj cíl stát se nejbezpečnějším klientem pro práci s Internetem.

Jaké jsou podmínky k získání odměny? Popis chyby, která se musí vyskytovat v nejnovějších verzích software Mozilla.org, je potřeba odeslat e-mailem (pokud zároveň vyplňujete bugreport, přidejte i číslo záznamu). Tým Mozilla Foundation pak celou věc posoudí a uvědomí vás o výsledku.

Diskuze (16) Další článek: Nová verze oblíbeného SSH klienta PuTTY opravuje bezpečnostní chybu

Témata článku: Linux, Open source, Bounty, Zajímavý vývoj, Janus, Zpravodajství, Bezpečnostní veletrh, Linuxová aplikace, Vesmírný turista, Bug Bounty, Solaris, Hromadné nasazení, Lin, Říše, Oficiální varování, Japonský gigant, Patentový spor, Japonská vláda, Možný trest, Patent, Odvážný plán


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně