Anička z říše Linuxu: Linux zaznamenává úspěch v Iráku

Irák se probírá z válečných hrůz a s ním i jeho uživatelé Linuxu. Oracle plánuje různé verze svých produktů pro Red Hat a SuSe a zdá se, že není sám. Svět Open Source odmítá Sender ID. Unisys se přiklonil k Linuxu.

V Iráku se konal první Installfest

Související odkazy

Slovník
administrator
Apache
GIF
implementace
kompatibilita
LZW
Oracle
programátor
Red Hat
server
spam
Unix
world wide web

Databáze znalostí
Linux

V Iráku se poslední dobou stává Linux převládajícím operačním systémem. Není tomu tak proto, že by tamní společnosti a organizace preferovaly tento operační systém, ale Linux je k dispozici zdarma a to je hlavní důvod. V Iráku je proto možné setkat se s mnoha linuxovými administrátory, přestože tam není mnoho programátorů. Většina. O Linux mají stále větší zájem také studenti. To je jeden z mnoha důvodů, proč irácká Linux Users Group uspořádala v srpnu první linuxový Installfest. Zázemí pro něj poskytla univerzita Al-Nahrain v Bagdádu, očekávala se tedy zejména účast studentů. Jako vhodná distribuce pro začátečníky byl zvolen Mandrake Linux 10.0.

V univerzitní počítačové laboratoři bylo k dispozici jen patnáct počítačů. Práci s Linuxem si chtělo vyzkoušet několik desítek zájemců, takže se nakonec akce protáhla až do dalšího dne. To byl velký úspěch, protože Installfest se konal v létě, kdy je na univerzitě jen minimum studentů. Navíc, internet v tamních podmínkách není samozřejmostí a tak rozšířit informaci o konání akce nebylo nijak snadné. V Bagdádu bohužel zrovna v té době došlo k pouličním nepokojům, což některé zájemce od návštěvy Installfestu odradilo.

Lidé v Iráku budou muset překonat mnoho překážek, než se jim podaří plně využívat možností moderních technologií. Většina univerzit, včetně těch, které vyučují látku přímo spojenou s problematikou world wide webu, bohužel nedisponuje připojením k Internetu. Lidé z celého světa však do iráckých škol posílají knihy, CD, peníze a občas i technickou podporu. S jejich pomocí snad budou tyto potíže časem odstraněny.

Výrobci software budou mít různé verze programů pro různé distribuce

Společnost Oracle zvažuje partnerství se společností Novell, která vlastní distribuci SuSE, přestože již je partnerskou společností Red Hatu. Podle všeho začnou brzy vynikat různé verze jejích produktů pro SuSE i pro Red Hat. A ostatní společnosti ji zřejmě budou následovat - zdá se tedy, že skončilo období, kdy každý dodavatel software podporoval nejvýše jednu distribuci.

Popularita SuSE stále roste a společnosti jako Oracle si uvědomují, že jeho podporou jim vzniká příležitost k růstu zisků. Samozřejmě to není zadarmo, podporovat několik platforem současně vyjde dráž než jen jednu. Ale zákazníci touží po možnosti výběru.

Obvykle není problém rozběhnout aplikaci určenou pro jednu distribuci na jiné. Ale jednak chybí oficiální podpora, jednak aplikaci často nelze plně využít. Každý z prodejců Linuxu se snaží dát svému produktu hodnotu tím, že ho nějak rozšíří. Tato rozšíření činí linuxové distribuce vzájemně nekompatibilní, stejně jako to kdysi bylo s různými verzemi Unixu. To není dobře, ale asi se s tím nedá nic dělat.

Představitelé Open Source odmítají Sender ID

V uplynulých dnech odmítly dvě důležité skupiny vývojářů Open Source, Apache Software Foundation a Debian Project, technologii Sender ID. Sender ID je novým standardem Microsoftu, který by měl chránit uživatele internetu před spamem. Microsoft se pro něj snaží získat podporu, zároveň jej však chrání jako své intelektuální vlastnictví. Implemetovat jej umožňuje ostatním firmám pouze tehdy, pokud s ním uzavřou smlouvu. Tato podmínka je jednak pro mnohé vývojáře Open Source nezastřešené žádnou společností nesplnitelná, jednak je zcela nekompatibilní s GPL. Právě pod licencí GPL je uvolňována většina otevřeného softwaru.

Názory ve světě Open Source nejsou zcela jednoznačné. Společnost Sendmail, která vyvíjí nejrozšířenější mailserver, již vydala modul, kterým umožňuje ke svému produktu přidat podporu Sender ID. Smlouvu s Microsoftem podepsat nehodlá. Její právníci tvrdí, že to ani není potřeba.

Technologie Sender ID znemožňuje spamerům podvrhnout adresu odesílatele. Jde o kombinaci dvou již existujících standardů, původního Caller ID od Microsoftu a Sender Policy Framework (SPF), navrženého zakladatelem služby Pobox.com. Nyní máme standardy dva a těžko říct, který z nich si získá podporu. Open Source komunita se však většinou shoduje: prodat své duše Microsoftu a umožnit mu kontrolu nad jejich produkty pro technologii, která není jedinečná, nestojí za to.

Unisys se stal obchodním partnerem Red Hatu

Společnost Unisys, nechvalně proslulá svým nedávno vypršelým patentem na LZW kompresi (formát GIF), se zaměřila na Linux. Není tomu ani měsíc, co oznámila podporu Linuxu na svých serverech ES7000, a již se stává obchodním partnerem Red Hatu. Má v plánu dodávat kompletní serverová řešení pro korporátní zákazníky postavená na Linuxu.

Uvádí, že k podpoře Linuxu ji přiměl zájem zákazníků. Její postoj je však překvapivý. Jméno Unisys ještě nedávno bylo pro svět Open Source synonymem pro samotného ďábla, protože právě její patent na GIF uživatelům Linuxu dost znepříjemňoval život. Nyní se naopak rozhodla na něm vydělávat - nechme se překvapit, jak se jí bude dařit.

Diskuze (35) Další článek: Email ve firmách přestává sloužit zábavě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,