Anička z říše Linuxu: Linux na Origami

Chystá se další levný linuxový notebook * Na UMPC běží Linux * Linuxová Xara Xtreme začíná být použitelná * Novell jedná s OEM výrobci o prodeji počítačů s předinstalovaným Linuxem

Linuxový notebook za 200 dolarů

Související odkazy

Slovník
DVD
Linux
OEM
open source

Čínská firma Menglan Group, která je známá spíše díky svým textilním produktům než výpočetní technice, se rozhodla nabídnout velmi levné notebooky, určené zejména obyvatelům chudších venkovských oblastí Číny. Ponese poetický název Longmeng ("Dračí sen") a jeho srdcem bude kompletně v Číně vyvinutý procesor Godson II, výkonem zhruba srovnatelný s Pentiem III. Přestože půjde o miniaturní zařízení vážící pouhých 500 gramů, měl by zvládnout veškeré úkoly, s kterými si poradí běžné notebooky.

Na notebooku samozřejmě poběží Linux a díky využití jiného než x86 procesoru na něm Windows ani nebudou fungovat. Čínské studenty to ale pravděpodobně nebude trápit, protože pozice Linuxu v této zemi neustále posiluje a v rámci boje proti pirátství se zde Linux zřejmě nakonec stane většinovým operačním systémem. Dosud nezodpovězenou otázkou ale zůstává, jestli se toto užitečné zařízení bude prodávat také mimo Čínu.

Poslední dobou již poměrně známý projekt OLPC – "stodolarový notebook" – má tedy zřejmě konkurenta ještě dřív, než začal s výrobou. Zařízení v ceně 1500 yuanů (necelých 200 dolarů) je sice dvakrát dražší, za tuto cenu ale narozdíl od OLPC notebooku umožní například přehrávání DVD nebo hraní méně náročných her.

Origami na Linuxu? Samsung už ho má

S informacemi o UMPC, zcela novém miniaturním tabletu od Microsoftu, se v posledních dnech roztrhl pytel. Sice ještě není úplně jasné, jestli o produkt vzhledem k poměru ceny a výkonu vůbec někdo bude mít zájem, již teď se ale ví, že na zařízení běží Linux. Ti, kteří by si UMPC rádi pořídili, ale nevyhovuje jim operační systém, na něj zřejmě pomalu mohou začít šetřit.

Jeden z redaktorů serveru UMPCOrigami.com se dostal k UMPC od firmy Samsung zhruba týden před jeho představením. Ukázalo se, že jeho vývojáři ještě nemají k dispozici operační systém od Microsoftu, s kterým se zařízení bude prodávat. Veškeré testování proto prováděli na Linuxu. Podrobnosti o distribuci se bohužel nepodařilo zjistit, k dispozici jsou jen obrázky UMPC s GNOME na displeji a tučňáky na pozadí.

Linuxová Xara Xtreme začíná být použitelná

Linuxových grafiků je jako šafránu a ještě si pořád stěžují: GIMP má nepoužitelné rozhrani, neumí CMYK a podle všeho z něj nejsou nadšeni ani ti, co ho používají. S vektorovými editory to bylo původně ještě horší, Sodipodi a hlavně jeho nástupce Inkscape ale naštěstí linuxovým grafikům vytáhli trn z paty.

S vývojáři Inkscape nyní spolupracuje firma Xara, která se rozhodla portovat na Linux a Mac OS X svůj vektorový editor Xara Xtreme, který bude navíc šířen jako open source. Od jejího oznámení už uplynul nějaký čas, nyní nabídla na svém webu první jakž takž použitelnou verzi ke stažení. V současnosti bohužel umí ukládat jen do proprietárních formátů a většina funkcí nefunguje, takže je zatím vhodná jen pro vývojáře a nebo nedočkavce toužící podívat se, co je v budoucnu čeká.

Novell jedná s OEM výrobci

Podle magazínu eWeek Novell jedná s OEM výrobci o prodeji počítačů s předinstalovaným systémem SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Tento systém dosud nevyšel, ale jeho veřejná beta by se měla objevit v květnu.

Jak jednání dopadnou, a jak se budou desktopové počítače s Linuxem prodávat, se samozřejmě nedá snadno předpovědět. Je ale jisté, že počítačům se systémem od Novellu pomůže odložení vydání Windows Vista – mnoho lidí, kteří potřebují nový počítač, sáhne raději po levnější linuxové alternativě, než po počítači s Windows XP pár měsíců před vydáním nové verze.

Největším problémem OEM výrobců s Linuxem je to, že nejsou schopni podporovat všechny distribuce, o které by jejich zákazníci stáli. Pokud je ale pravdivé tvrzení Jacka Messmana v rozhovoru pro vnunet.com, že linuxový trh ovládnou nejvýše dvě firmy (Red Hat a Novell), bude spolupráce OEM výrobců s některou z nich vhodným způsobem, jak začít s podporou Linuxu.

Diskuze (331) Další článek: Ke stažení: alfaverze Firefoxu 2

Témata článku: Linux, Open source, Origami, Ori, CMYK, Gimp, Lin, Inkscape, Čínský výrobce, Levná alternativa, Xtreme, Říše, Známý projekt, Linuxový systém


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně