Anička z říše Linuxu: Linux i pro Apple mini

Ve čtvrtek se bude konat demonstrace proti SW patentům
  • * Uživatelé kritizují databázový systém MySQL
  • * Mandrakelinux Corporate Server 3.0 získal LSB certifikaci
  • * Yellow Dog Linux má podporu pro Mac mini
  • * V Thajsku se Linuxu daří

Ve čtvrtek se bude konat demonstrace proti SW patentům

Související odkazy

Slovník
algoritmus
červ
databáze
DNS
IRC
kompilace
linux
open source
platforma
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Rada ministrů naplánovala schválení směrnice o softwarových patentech na čtvrtek 17. února, kdy se koná jednání ministrů financí. Stalo se tak přesto, že Evropský parlament požádal Evropskou komisi o restartování celé právní procedury schvalování této směrnice. Pro příznivce a uživatele Open Source i malé vývojářské firmy je přitom velmi důležité, aby směrnice nebyla schválena v současném znění.

Pomineme-li diskuzi o tom, jestli jsou softwarové patenty morální, či jestli je dostatečně nenahrazuje autorské právo, stále zbývá spousta důvodů, proč není příliš vhodné schválit patentování algoritmů. V tuto chvíli používáme spoustu programů, které některé patenty porušují. Jejich tvůrci je psali proto, že s žádnými patenty nepočítali - jde o změnu pravidel uprostřed hry a spoustu zmařené práce. Ochrana pomocí patentů má navíc smysl pouze tehdy, pokud jich je schváleno rozumné množství. Současná situace je ale nepřehledná, patentů je schváleno tisíce a spousta jich odporuje dokonce i samotné patentové legislativě. To by ale v případě problémů musel prokázat až soud, což stojí nemalé finanční prostředky. V současné situaci bude psaní programů připomínat loterii. Patentů je zkrátka příliš mnoho, než aby se v nich někdo vyznal.

Programátoři Open Source software samozřejmě nemají peníze na patentové právníky, proto jim nezbývá než proti zavedení softwarových patentů protestovat ze všech sil. Zvlášť když jejich schvalování probíhá způsobem, který mnozí z nich neváhají označit za nedemokratický - všechny občany volené orgány EU jsou proti nim, v čele s Evropským parlamentem. Ve čtvrtek, v době konání kritického jednání, se bude konat demonstrace přímo v Bruselu. Demonstrace již byla povolena, modrá vlajka s banány namísto hvězdiček připravena (nežijeme přece v banánové republice), ale spousta věcí ještě zbývá. Pokud plánujete účast, určitě se podívejte na podrobnější informace.

Uživatelé kritizují databázový systém MySQL

Mnozí nešťastní administrátoři nejrozšířenější Open Source databáze MySQL provozované na Windows se minulý týden mohli blíže seznámit s červem jménem MySpooler. Tento červ ve svých nejlepších chvilkách infikoval až 100 počítačů za minutu. Jeho řádění se zastavilo, teprve když DNS servery odřízly přístup k IRC serverům, které červa kontrolovaly. Jeho šíření bylo umožněno díky tomu, že mnozí uživatelé si volí příliš slabá hesla pro přístup k databázi. Nyní svorně nadávají, že je k tomu program nedonutí sám.

Každý, kdo poprvé nainstaloval MySQL na libovolném systému, se pravděpodobně vyděsil, když zjistil, že ve výchozím nastavení má administrátor databáze nastavené prázdné heslo a program se ani trochu nesnaží ho na to upozornit. Dokud byl Open Source jen "softwarem pro vyvolené" a používali jej jen programátoři, každý si podobné riziko velmi rychle uvědomil. Nyní je ale třeba začít myslet i na začátečníky.

Zack Urlocker z MySQL AB se ale k celé záležitosti nestaví příliš vstřícně. Na požadavek uživatelů, aby je program donutil nastavit heslo při instalaci, odpovídá: "To je podobné jako s bezpečnostními pásy v autě. Chceme, abyste je používali, ale přece vám je nemůžeme připnout..." Přesto to vypadá, že se nějakých změn dočkáme. Komerční databáze jako Oracle i jiné Open Source databáze jako PostgreSQL tento problém již dávno řeší. MySQL si nebude moci dovolit zůstat pozadu.

Mandrakelinux Corporate Server 3.0 získal LSB certifikaci

Mandrakelinux je u nás pravděpodobně (na základě několika anket mezi uživateli) nejrozšířenější distribucí na pracovních stanicích. O jeho vhodnosti pro serverové nasazení mají různí lidé různé názory, vesměs založené na odlišném pohledu na grafické klikací nástroje, které se k jeho zprávě používají nejčastěji. Mandrakesoft to ale se serverovou variantou myslí vážně a oznámil, že pro něj získal LSB certifikaci.

Linux Standard Base (LSB) je soubor standardů, kterým by měly jednotlivé linuxové distribuce vyhovovat pro zachování kompatibility. Snaží se zajistit zejména kompatibilitu binárních souborů - pokud zkompilujete svůj program na jedné distribuci vyhovující LSB, bude vám bez problémů fungovat i na jakékoliv jiné. Mimochodem, pro začínající uživatele to znamená, že už brzy zřejmě nebudou muset kompilovat programy stažené z internetu ručně, protože bude možné poskytnout jim za všech okolností funkční binární soubor.

Yellow Dog Linux má podporu pro Mac mini

O distribuci jménem Yellow Dog Linux jste možná zatím ještě neslyšeli. Zatímco obvykle se pohybujeme ve světě linuxových distribucí určených pro platformu x86, tato se specializuje na procesory PowerPC. Jde o jediný Linux, který je možné zakoupit spolu s některým hardware od firmy Apple místo jeho Mac OS X. Dodává jej firma Terra Soft Solutions, která k němu nabízí i komerční podporu. Dá se říci, že Žlutý pes je Fedora zkompilovaná pro PPC, která se díky mnohým grafickým nástrojům jednoduchostí používání blíží i Mac OS X.

Nová verze 4.01 potěší všechny linuxové nadšence, kteří by chtěli vyzkoušet hardware od Applu. YDL nyní vylepšil podporu pro Mac mini, nejdostupnější "jablečný" počítač všech dob. Radost budou mít i majitelé laptopů, protože nová verze řeší problémy s jejich uspáváním. Ani větráčky těch, kteří používají procesory G5, již nebudou vrčet tolik, jako dosud. Dá se říct, že novinky v YDL 4.01 do jisté míry odpovídají novinkám ve zbrusu novém Mac OS 10.3.8. Nakonec tedy zbývá jen jediná otázka - proč vlastně používat na Macu Linux, když OS X je unixový systém umožňující běh linuxových programů bez potíží? Jasnou odpověď mají jen ti, kterým doopravdy záleží na licenci k jejich programovému vybavení a používají pouze svobodný software.

V Thajsku se Linuxu daří

Thajská státní organizace SIPA (Software Industry Promotion Agency) usiluje o maximální nasazení Open Source software ve vládních institucích, neziskových organizacích a univerzitách. Doporučuje univerzitám, aby otevřely kurzy používání Open Source software, i profesionální linuxové certifikační programy. Zatím prý na thajských počítačích najdeme jen zhruba jedno procento Open Source software, ale ve velkých projektech bývá nasazováno až 30 procent Open Source řešení. Podobné cíle jako Thajsko mají i další asijské země - Čína, Japonsko a Korea pracují na společném Open Source systému.

Krok SIPA určitě příliš nepotěší Microsoft, který se v Thajsku snaží prosadit svůj ořezaný operační systém Windows XP Starter Edition. Jenže myslet si, že v konkurenci plnohodnotného systému, jako je Linux, uspějí Windows s maximálním rozlišením 800x600, omezeným množstvím paměti a možností spustit nejvýše tři programy naráz, to je přece jen příliš velký optimismus.

Diskuze (18) Další článek: Ke stažení: Valentýnské ICQ a nový Total Commander

Témata článku: Apple, Linux, Říše, Linuxová distribuce, Patent, Terra, Bezpečnostní pás, Jediná otázka, Certifikační program, Podobný systém, Mac Mini, Brusel, Lin, Yellow, Vlajka, APP, Banán, Svobodný přístup, Sip, Evropský parlament, Source, Apple M, Thajsko, Rada ministrů, Open


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky