Anička z říše Linuxu: Linus Torvalds si nebere servítky

Podle výzkumu časopisu Nature se kvalita informací ve Wikipeii vyrovná článkům v Britannice * V minulém týdnu znovu oživl vnitřní boj příznivců GNOME a KDE, tentokrát ho rozpoutal Linus * Mandriva je úspěšná, chce se vyrovnat Red Hatu a SUSE * Německé ministerstvo zahraničí přešlo na Linux
Anička z říše Linuxu: Linus Torvalds si nebere servítky

Wikipedia se vyrovná Britannice

Svobodná online encyklopedie Wikipedia byla v poslední době přetřásána médii ze všech stran. Bylo poukazováno na její nedůvěryhodnost a neudržitelnost současného modelu fungování, kdy články může editovat libovolný návštěvník. Po poslední aféře dokonce správci Wikipedie sáhli k určitému omezení a znemožnili vytváření nových článků anonymním přispěvatelům. Přes všechny tyto problémy je ale Wikipedia stále velmi důvěryhodným zdrojem informací a podobné problémy jsou spíše výjimečné, zvláště uvážíme-li obrovský rozsah Wikipedie.

Výsledky zajímavého výzkumu srovnávajícího Wikipedii s populární Encyclopedia Britannica zveřejnil časopis Nature. Bylo vybráno 42 odborných témat a články na tato témata z obou encyklopedií předána k posouzení expertům v příslušných oborech. Vyhodnocení ukázalo, že kvalita informací v obou pramenech je srovnatelná: Wikipedia obsahovala průměrně čtyři drobné nedostatky na článek, Britannica tři. Výjimečných chyb prokazujících špatné porozumění problému se dopustili autoři obou publikací čtyřikrát. Kvalita článků se přitom značně lišila i v jednotlivých oborech. Wikipedia má kvalitnější články týkající se moderních technologií a kultury, protože jsou udržovány velkou komunitou nadšenců. Britannica si zase lépe vede v humanitních vědách.

Výsledek srovnání je pro Wikipedii velmi příznivý. Zatímco Britannica je tvořena týmem dobře placených odborníků a její obsah je placený, Wikipedia tvořená nadšenci a poskytovaná všem zdarma se jí vyrovná. Navíc, pokud se osvědčí nový systém pro kontrolu správnosti článků¯, který má být v brzké době nasazen, budou její výsledky ještě lepší.

KDE a GNOME – boj je vážný!

V tomto týdnu se znovu naplno rozhořel vážný flame a jeho požár zasáhl snad všechny větší internetové stránky, které se zabývají Linuxem. K použitelnosti KDE a GNOME se totiž vyjádřil sám Linus Torvalds, který odsoudil vývojáře GNOME a následně i jeho uživatele. Citáty z jeho e-mailu během několika hodin obletěly svět a jen diskuze o něm na Slashdotu obsahuje více než tisíc příspěvků. O co tentokrát šlo?

Na začátku byl e-mail jednoho z vývojářů Mandrivy, který navrhoval zlepšení pro dialogové okno s nabídkou tisku. Nelíbilo se mu, že dialog neobsahuje všechny možnosti nastavení, posléze se ale dozvěděl, že tomu tak je záměrně. Podle názoru expertů na použitelnost z GNOME by příliš složité dialogové okno způsobilo uživateli víc škody než užitku. Na toto zjištění se ozval Linus Torvalds s názorem, že pokud vývojáři GNOME budou předpokládat, že uživatelé jsou idioti, budou GNOME skutečně používat pouze idioti. A doporučil používání KDE.

Následná diskuze rozprostřená po stovkách serverů prokázala zejména to, že co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. GNOME se snaží být pro uživatele co nejjednodušší, ale pokročilejší uživatelé Linuxu dají většinou spíš přednost prostředí, které jim umožní nastavit vše, co potřebují. Nezbývá tedy než se zaradovat, že na Linuxu si, narozdíl od mnoha jiných systémů, každý uživatel může snadno vybrat takové GUI, které mu vyhovuje.

Mandriva znovu ve hře

Nejsou tomu ani dva roky od chvíle, kdy francouzská firma Mandrakesoft naprostým zázrakem utekla hrobníkovi z lopaty a uchránila se před krachem. Podařilo se jí reorganizovat své struktury, vrátit se do zisku a koupit dvě další linuxové firmy, Conectivu a Lycoris. Po první akvizici získala nový název Mandriva a začala se orientovat nejen na koncové uživatele, ale i na velké organizace, kterým chce nabídnout alternativu k Red Hatu a SUSE. Daří se jí to pomalu, ale jistě – podle výsledků výzkumu od IDC je třetím největším dodavatelem Linuxu na světě, za dvojicí Red Hat a Novell.

Nové zákazníky chce Mandriva přitáhnout příznivými cenami, přehlednými konfiguračními nástroji, širokým výběrem licenčních schémat (obvyklé placení podle počtu procesorů mnoha zákazníkům nevyhovuje) a také poskytováním kompletních řešení. V blízké budoucnosti by ráda prolomila "duopol" Red Hatu a Novellu, její úspěchy v tomto směru ale závisí nejen na kvalitě, ale i v ochotě nezávislých poskytovatelů hardware a software spolupracovat při certifikaci svých produktů.

Německé ministerstvo přešlo v tichosti na Linux

Po mediální ostudě, kterou si vykoledoval Mnichov popularizací svého nezdařeného přechodu na Linux se ostatní města i instituce snaží nedělat kolem svých počítačů rozruch. Článek v německém časopise Linux Magazin, popisující přechod 2500 desktopů německého ministerstva zahraničí z Windows XP na Debian byl proto pořádným překvapením. Hlavním důvodem k přechodu byla možnost práce s linuxovými servery ministerstva certifikovanými pro předávání přísně tajných zpráv. Toto linuxové řešení umožňující bezpečnou komunikaci s jednotlivými ambasádami bylo mnohem levnější než jeho obdoba založená na produktech Microsoftu.

Témata článku: Hardware, Linux, Linus Torvalds, Idiot, Vážný problém, Nature, Jednotlivé město

80 komentářů

Nejnovější komentáře

 • enki 9. 1. 2006 9:55:55
  mno ty si trouba kluku
  OpenGL je castecne...
 • enki 9. 1. 2006 9:55:44
  mno ty si trouba kluku
  OpenGL je castecne...
 • enki 9. 1. 2006 9:55:18
  mno ty si trouba kluku
  OpenGL je castecne...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky