Anička z říše Linuxu: Linus Torvalds komentuje návrh GNU GPL 3

Anička z říše Linuxu: Linus Torvalds konkretizoval své výčitky vůči návrhu GNU GPL 3 * Xgl si našlo cestu do X.org stromu * Projekt OpenOffice.org nechce být závislý na Sunu * V Kapském městě záchranáři nasadili open source VOIP řešení
Anička z říše Linuxu: Linus Torvalds komentuje návrh GNU GPL 3

Linus: nejsme žádní křižáci

Související odkazy

Slovník
desktop
kernel
Linux
open source
OpenGL

Diskuse o návrhu GPL 3 neustále pokračuje a kritici se vesměs ustálili na dvou hlavních výčitkách, které pěkně popsal Linus Torvalds na LKML. Není žádným překvapením, že podobně jako zástupcům Debianu mu vadí klauzule týkající se DRM, která zakazuje použití GPL 3 software v libovolném DRM systému. Toto řešení považuje za nesystémové, protože místo aby řešilo příčinu problému, zabývá se jen jeho projevy. Podle jeho názoru je třeba namísto potlačování DRM vytvářet kvalitní obsah s takovou licencí, aby jej nebylo možné v DRM systému poskytovat.

Linus je přesvědčen, že vývojáři software nemají morální právo nutit výrobcům hardware své postoje: "Nejsme křižáci, abychom nutili lidi klanět se našemu Bohu nadřazenému ostatním. Jen se snažíme ukázat, že spolupráce a otevřenost je lepší." Tento názor je v hlubokém nesouladu s Richardem Stallmanem a FSF, přesto možná právě jemu vděčí Linux za své rozšíření: vývojáři kernelu nebrání existenci binárních ovladačů, přestože je GPL 2 v podstatě zakazuje.

Zatímco DRM klauzuli by Linus možná dokázal přenést přes srdce, skutečný problém podle něj představuje nový odstavec v sekci 1. Ten říká přibližně to, že kompletní zdrojový kód programu musí zahrnovat i všechny šifrovací a autorizační klíče, potřebné k instalaci nebo k uvedení do stavu, v kterém je distribuován. Zdá se, že toto ustanovení zakazuje i digitální podepisování binárních souborů, pokud nezpřístupníte soukromý klíč - což by samozřejmě postrádalo smysl. Takové požadavky se ale zdají být neudržitelné a dá se očekávat, že se v konečné verzi GPL 3 neobjeví.

Xgl zařazeno do stromu X.org

Linuxový 3D desktop se pro mnohé z nás brzy stane realitou, protože Novellem v lednu uvolněné zdrojové kódy Xgl byly zařazeny do CVS stromu X.org. Xgl je X server, který pro renderování grafiky používá OpenGL, takže zátěž spojenou s vykreslováním nese grafická karta, a ne procesor jako dosud. Uživatelům Linuxu se tak otevírá cesta k pracovnímu prostředí, kterého si zatím mohou užívat pouze uživatelé Mac OS X. Nedočkavým je k dispozici demonstrační video. Uvidíte na něm například virtuální plochy jako stěny 3D kvádru, průhlednost (včetně dvou filmů puštěných na sobě), hrátky s deformacemi oken a mnoho dalších zajímavostí.

Krásu Xgl bude možné ochutnat v Novell Linux Enterprise Desktopu 10 a jistě si rychle najde cestu i do všech ostatních distribucí. Aaron Seigo (vývojář Plasmy) ujišťuje, že si Xgl najde cestu i do KDE 4, které by mělo vyjít koncem roku. Pro uživatele to bude znamenat určité hardwarové nároky, nepůjde ale o nic tragického, vystačí si s dnešní běžnou levnou kartou s podporou OpenGL.

V současnosti ještě není Xgl ve stavu, kdy by jeho používání bylo možné doporučit běžným uživatelům. Pro zvědavce a odvážné ale Novell zveřejnil návod na stránkách projektu opensuse.org. S trochou snahy je možné jej použít i pro další linuxové distribuce.

Projekt OpenOffice.org chce nezávislost na Sunu

Projekt OpenOffice.org vznikl z komerčního kancelářského balíku StarOffice, vyvíjeného firmou Sun. Přestože je jeho kód dostupný pod svobodnou licencí, je stále intelektuálním vlastnictvím Sunu, který jej také používá jako základ pro své další verze StarOffice. Šéf projektu OpenOffice.org, běžícího víceméně nezávisle na Sunu by ale raději viděl práva k balíku v rukách nějaké neziskové organizace. Rád by Sun přesvědčil, že je to v zájmu projektu.

Nedávné třenice mezi Sunem a IBM totiž vyústily v situaci, kdy IBM vyvíjí vlastní fork OpenOffice.org jako součást svého balíku Workplace, místo aby přispíval do původního projektu. Existence dvou nezávislých verzí nutně vede k tříštění sil a oba projekty jsou potom méně kvalitní, než kdyby se všichni zúčastnění podíleli na jediném. Již dnes obsahuje verze od IBM kód, o který má zájem i projekt OpenOffice.org.

Kapské město čelí katastrofám s Asteriskem

Centrála záchranného systému v Kapském městě bude brzy používat pro komunikaci open source VOIP systém Asterisk. Nasazení VOIP přinese úspory zejména proto, že bude mnohem snazší pořizovat záznamy veškeré komunikace, než při používání normálního telefonu. Pokud se řešení osvědčí, bude rozšířeno na větší území a propojí všechny centrály v západní části země.

Témata článku: Linux, Open source, Linus Torvalds, Richard Stallman, Aaron, Plasma, Strom, Centrála, Nezávislý film

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mikos 17. 2. 2006 4:50:22
    Podstatné je *jak* je to akcelerováno. Současná akcelerace není ani...
  • orin 14. 2. 2006 10:40:40
    Aha. Tak potom nic
  • ViDo 13. 2. 2006 17:58:52
    *...Tento názor je v hlubokém nesouladu s Richardem Stallmanem a FSF,...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Dnes | Tomáš Holčík | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?