Anička z říše Linuxu: korejský mirror Mozilly nabízel soubory infikované virem

Vyšla nová verze Linux Standard Base 3.0 * Linuxový robot Wakamaru míří do domácností * Korejský mirror nabízel binární soubory s produkty Mozilly nakažené virem * Debian uvažuje o změně pravidel pro nakládání se svou ochrannou známkou

LSB 3.0 je venku - jaké jsou první dojmy?

Související odkazy

Slovník
Linux
mirror
server

Databáze znalostí
kategorie Linux

Free Standards Group uvolnila novou verzi Linux Standard Base, souhrnu standardů, který by měl zajišťovat zejména binární kompatibilitu jednotlivých linuxových distribucí – to znamená, že aplikace zkompilovaná pro jednu distribuci vyhovující LSB by měla fungovat na libovolné další. Důvodem pro vznik LSB bylo usnadnění certifikace jednotlivých softwarových produktů pro různé distribuce, a také předejití problémům s roztříštěností, které kdysi postihly unixové systémy.

Certifikovat své systémy pro LSB 3.0 mají v úmyslu všichni přední dodavatelé linuxových distribucí - Red Hat, Novell, Debian Common Core Alliance i Asianux. Zástupci Free Standards Group vidí v LSB prostředek, jak mohou jednotliví dodavatelé Linuxu efektivně soupeřit s Microsoftem, protože LSB dělá z mnoha drobných dodavatelů jediného velkého soupeře.

Krátce po zveřejnění LSB 3.0 se objevila i první velice ostrá kritika z klávesnice jednoho vývojáře Red Hatu. Ten poukazuje na fakt, že sady testů kompatibility s LSB obsahují obrovské množství chyb. Je přesvědčen, že jejich autoři nejen nerozumějí LSB, ale také neumějí programovat. Projít testy úspěšně prý znamená vytvořit speciální prostředí – když si autor kritiky stěžoval na chybu v jednom z testů, dostal odpověď: "použijte pomalý jednoprocesorový počítač." Autor se tedy ptá: Znamená to snad, že na rychlých SMP počítačích distribuce není v souladu s LSB? A jakou pak má certifikace hodnotu?

Nakolik se podaří tyto problémy vyřešit, ukáže až čas. Problémy provázejí každý mladý projekt a je jen na zástupcích Free Standards Group, jestli je budou řešit, a nebo se raději budou opájet proslovy na téma "Microsoft nemůže soupeřit s globálním linuxovým ekosystémem," což nedávno pronesl na tiskové konferenci ředitel Free Standards Group Jim Zemlin.

Linuxový robot bude hlídat japonské domácnosti

Robot Wakamaru, který byl poprvé předveden na konferenci výrobců embedded zařízení v roce 2003, míří do prodeje. Svým majitelům má sloužit zejména jako společník. Ovládá rozpoznávání i syntézu řeči a rozumí 10 000 japonských slov, dokáže také rozpoznat obličeje svých majitelů. Díky kameře namířené na strop rozpozná svou pozici v domě, po kterém se pohybuje na kolečkách rychlostí 1 km za hodinu.

Wakamaru disponuje bezdrátovým připojením k Internetu, a tak kromě běžné konverzace může svým majitelům poskytovat i hodnotné informace. Pokud pocítí potřebu popovídat si s nepřítomným členem rodiny, zašle mu e-mail. E-mailem nebo textovou zprávou také upozorňuje na neobvyklé situace, které v domě jeho majitelů nastanou.

Na domácí stránce robota jsou k dispozici zajímavé podrobnosti o použitých technologiích v angličtině. Robot, kterého pohání MontaVista Linux, přijde na 1,5 milionu jenů, což je přibližně 350 000 Kč.

Korejský mirror Mozilly nabízel soubory infikované virem

Korejský mirror nabízel ke stažení instalační soubory infikované virem Linux/Rst-B, který se pokouší infikovat všechny spustitelné ELF soubory v aktuálním adresáři a v /bin. V případě, že je spuštěn privilegovaným uživatelem, otevře socket a čeká na případné pokyny vzdáleného útočníka. Tento virus je známý již více než tři roky a niky nebyl významněji rozšířen.

Infikované soubory byly samozřejmě okamžitě odstraněny a uživatelům už žádné nebezpečí nehrozí. Přesto by tento incident měl být ponaučením pro všechny uživatele Linuxu – binární soubory z Internetu je třeba používat opatrně a pečlivě kontrolovat podpisy balíčků či kontrolní součty. Toto není první ani poslední případ, kdy veřejné servery nabízely infikované binární soubory nebo dokonce i pozměněné zdrojové kódy. Dávka obezřetnosti je namístě zvlášť při stahování jiných binárních souborů než oficiálních balíčků své distribuce.

Debian uvažuje o nové politice týkající se jeho ochranné známky

Vedoucí projektu Debian Branden Robinson uvažuje o změně pravidel týkajících se nakládání s ochrannou známkou Debian. V současné době je může tuto známku použít např. každý, kdo vytvoří CD obsahující Debian GNU/Linux. Trvá jen na tom, že slovo Debian nesmí být obsaženo v názvu podniku nebo v doménovém jménu, které podnik používá.

Pravidla byla vytvořena v roce 1998 a podle Robinsona v dnešní době nejsou dostatečná. Vyčítá jim zejména příliš vágní formulaci a je rozhodnut vytvořit nová. Že je důležité mít rozumná pravidla pro nakládání s ochrannou známkou se ukázalo, když se Linusovi Torvaldsovi, autorovi Linuxu, nepodařilo zaregistrovat si v Austrálii ochrannou známku Linux. Podle australského regulátora není slovo Linux dostatečně charakteristické a příliš se podobá známkám, které si registrovaly lokální firmy.

Diskuze (54) Další článek: Ke stažení: nové verze prohlížečů

Témata článku: Linux, Mozilla, Lin, Roztříštěnost, Mir, Mirror, Free, Elf, Různá dávka, Ochranná známka, Linuxová distribuce, Nice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší