Anička z říše Linuxu: Killer NIC, síťová karta s Linuxem

Port ZFS pro FreeBSD je hotov, na linuxovém ovladači se stále pracuje * Smlouva Novellu a Microsoftu vyvolává v komunitě další emoce * Komunitní portál LinuxBasics.org nabízí online kurz používání Linuxu zdarma * Server LinuxDevices.org představil zajímavé zařízení: síťovou kartu, na které běží Linux.

ZFS běží na FreeBSD, linuxový ovladač také dělá pokroky

Souborový systém ZFS z dílny Sunu je poměrně nový projekt, který ale stihl vyvolat mnoho pozornosti. Přináší řadu poměrně neobvyklých vlastností: Zaručuje konzistenci dat (namísto hlášení chyb od fyzických zařízení se spoléhá na vlastní kontrolní součty, funguje jako softwarový RAID a umožňuje jednoduše přidávat nová zařízení či zvětšovat souborový systém za běhu, podporuje kompresi a tvorbu snapshotů, je 128-bitový, takže na jeho hranice nelze narazit... a hlavně, Sun jej v rámci projektu OpenSolaris uvolnil jako open source pod licencí CDDL.

Díky tomu okamžitě začala vznikat spousta portů pro nejrůznější operační systémy. Pro své servery by jej chtěl používat Apple, takže se můžeme těšit například na port pro Mac OS X. Nejdále se ale zatím dostali na FreeBSD: Minulý týden byla zveřejněna první sada patchů, která přináší podporu pro ZFS na tento operační systém.

V Linuxu je situace o něco složitější. Licence GPL v2, pod kterou je šířen kernel, není kompatibilní s CDDL. Zlí jazykové dokonce říkají, že jedním z požadavků Sunu na CDDL byla právě nekompatibilita s GPL v2, ochota Sunu přejít na GPL v3 (také nekompatibilní s GPL v2) tomu nasvědčuje. Kód ze Solarisu tedy při vývoji Linuxu nemůže být použit. ZFS je přitom příliš složitý systém, než aby jej někdo psal pro Linux celý znovu, jako například podporu pro VFAT nebo NTFS.

Určitým východiskem je kernelový modul FUSE, umožňující provozovat souborové systémy v userspace. FUSE se obvykle používá pro tvorbu virtuálních souborových systémů, „opravdové“ souborové systémy patří přímo do kernelu, kde mohou běžet rychleji. V principu ale nic nebrání ani takovéto implementaci ZFS, jedna už dokonce vzniká pod patronátem Googlu v rámci letošního Summer of Code. Zatím je hotovo příliš málo, než aby se dalo odhadovat, jak bude výsledek rychlý a použitelný, vyhlídky jsou ale celkem slušné.

Microsoft a Novell: další pokračování nekonečného příběhu

Bouře, kterou vyvolala v open source komunitě smlouva mezi Novellem a Microsoftem (týká se vzájemné ochrany zákazníků před žalobami a vzájemné spolupráce) se zatím nijak neuklidňuje, spíš naopak: Bruce Perens, který pracuje na návrhu GPL v3, se nechal slyšet, že znění GPL v3 znemožní firmám, které podepsaly podobnou dohodu jako Novell, šířit GPL software. Způsoby má v zásadě dva: GPL v3 zřejmě přikáže každé firmě, napomáhající distribuci takto licencovaného software, vzdát se všech souvisejících patentů (to by se týkalo i Microsoftu distribuujícího kupóny na SLES), navíc bude vyžadovat poskytnutí všech záruk nejen svým zákazníkům, ale i všem dalším uživatelům odvozeného software (Novell by tedy musel uchránit před žalobou Micorosoftu všechny uživatele svého kódu, Red Hat by se zase musel místo libovolného uživatele soudit).

Pokud GPL v3 znepříjemní život nejen Novellu, ale i red Hatu, možná nás ještě čekají zajímavé časy: Tyto dvě firmy už mají dost zkušených vývojářů na to, aby mohly společně vytvořit fork veškerého GNU software a pokračovat v jeho vývoji pod GPL v2. Protože jejich zaměstnanci představují významnou část vývojářů GNU, snadno by se mohlo stát, že GNU software přestane být pod kontrolou FSF... nechme ale divokých spekulací. Bruce Perens se mimo práce na GPL pustil také do organizování internetové petice, pod kterou již něco přes dva tisíce zástupců open source komunity vyjádřilo nesouhlas se smlouvou Novellu a Microsoftu.

O další pozdvižení se postaral Mark Shuttleworth, otec projektu Ubuntu, když na openSUSE mailing listu verboval vývojáře pro svou distribuci. Ve svém mailu poukazoval na to, že zatímco dlouhodobé dopady smlouvy Novellu a Microsoftu na openSUSE mohou být jakékoliv, v Ubuntu budou mít jistotu. Mail vyvolal velmi negativní odezvu, vývojáři openSUSE se do něj pustili za to, že šíří FUD jako Microsoft. Kdosi s pseudonymem Shark Muddleworth dokonce poslal do mailing listu vývojářů Ubuntu pozvání k projektu openSUSE, kam může odejít každý, kdo nesouhlasí s Shuttleworthovým postojem k proprietárním kernelovým ovladačů v příští verzi Ubuntu. Což se zase nelíbilo vývojářům Ubuntu. Distribuce Ubuntu si už dříve vysloužila pověst „těch, co přetahují debianovské vývojáře“ a pokusem o lov mezi vývojáři openSUSE si rozhodně reputaci nezvedla.

Souvislost se smlouvou má možná také rozhodnutí Red Hatu nezahrnout do Red Hat Enterprise Linuxu 5 projekt Mono. Mono je svobodnou implementací Microsoft .NET, vyvíjenou v Novellu. Novell je sice přesvědčen o tom, že Mono neporušuje žádné patenty Microsoftu, Red Hat si ale dost možná myslí něco jiného a jeho zákazníci žádnou smlouvou chráněni nejsou. Na přímý dotaz zástupci Red Hatu jakoukoliv souvislost rozhodnutí nezahrnout Mono se smlouvou Novellu a Microsoftu popřeli, důvod jejich rozhodnutí ale stále není zřejmý. Jak se Red Hat obejde bez Mona do budoucna, je ovšem otázka: RHEL používá jako desktopové prostředí GNOME, jehož vývoj je víceméně pod kontrolou Novellu a Mono se v něm už celkem zabydlelo. Velká část nových programů pro GNOME je napsaná v Monu, a to včetně poměrně důležitých součástí prostředí, jako je třeba Tomboy.

LinuxBasics.org: online kurz používání Linuxu zadarmo

Projekt LinuxBasics.org již podruhé zahájil kurzy používání Linuxu určené začátečníkům. Měly by být vhodné pro každého, kdo si poradí s angličtinou a kdo by chtěl do svého systému proniknout trochu hlouběji - může pomoci například uživatelům Windows, kteří mají chuť zkusit něco nového. Kurz by měl probíhat půl roku následujícím způsobem: Každý týden dostanou studenti nějakou kapitolu z knihy The LBook: An Introductory Guide to Linux Basics dostupné pod licencí GNU FDL, nejasnosti mohou probírat na mailing listu nebo na IRC a k experimentování používat svůj vlastní počítač. Kurz není nutné sledovat od začátku, lze se k němu přidat i později.

Killer NIC: síťová karta s Linuxem

Na webových stránkách LinuxDevices.com vyšla velmi zajímavá recenze síťové karty, v které běží Linux. Zařízení je určeno zejména pro hráče online her, kterým by mělo přinést výrazně lepší framerate. Zajímavé ale může být nejen pro ně: Karta má uvnitř 400 MHz procesor, 64 MB RAM a může na ní běžet spousta software, který nebude zatěžovat hlavní procesor - uživatelům Windows je linuxový shell na kartě přístupný skrz utilitu dodávanou výrobcem. V současné době je možné pustit si přímo na síťové kartě firewall, další zajímavé programy jistě budou brzy následovat: Firma vyrábějící kartu vypsala odměny pro autory open source webserveru, programu pro sdílení souborů a mnoha dalších aplikací pro své zařízení.

Diskuze (133) Další článek: Windows XP, Doom či Quake III na Playstationu 3

Témata článku: Linux, Open source, Killer, Summer, Říše, Zkušený vývojář, Shark, První sada, Lin, RHEL, Linuxový shell, Linuxový ovladač

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů