Anička z říše Linuxu: kam se ztratily stránky FFII?

Trolltech bude sponzorovat jednoho z vývojářů KDE * Stránka FFII se ztratila z DNS, odpojil ji poskytovatel * Školy v Indianě přecházejí na Linux * Chyb v linuxovém kernelu ubývá

Trolltech bude sponzorovat jednoho z vývojářů KDE

Související odkazy

Slovník
applet
banner
DNS
GUI
kernel
Linux

Databáze znalostí
kategorie Linux

Norská firma Trolltech, výrobce knihovny Qt, kterou využívá KDE, se rozhodla sponzorovat vývojáře KDE Aarona Seiga a umožnit mu tak věnovat se práci na KDE na plný úvazek.

Aaron Seigo pracuje zejména na projektu Plasma, který si dává za cíl kompletně změnit představu o tom, jak by měla vypadat pracovní plocha. Podle vývojářů Plasmy se naše pracovní prostředí ve své podstatě vůbec nezměnilo od uvedení Macu v roce 1984. Od té doby je pracovní plocha víceméně totéž, co souborový manažer, a právě tento přístup chce tento projekt změnit.

Plasma má být oku lahodící, dokonale splňovat zásady použitelnosti a v neposlední řadě umožňovat mnohem víc, než dnešní pracovní prostředí. Plocha se bude měnit v závislosti na vykonávané činnosti, všechny komponenty systému bude možné rozšiřovat. Podporovány budou také applety, které bude snadné vytvářet a ještě snadnější instalovat. Plasma se poprvé objeví v KDE 4, které tak posune pohled na moderní GUI ještě dál než nedávno vydaný Mac OS 10.4.

Aaron Seigo žije v Kanadě a software pro unixovou platformu píše od roku 1991. Na KDE začal pracovat v roce 2001. O své práci na KDE píše zajímavý weblog.

Stránka FFII zmizela z DNS

FFII si díky své záslužné práci vytvořila mnoho nepřátel. Jedním z nich je německá firma Nutzwerk, kterou FFII kritizovala pro její podivné reklamní praktiky. Upozornila například na linkfarmu, která spamovala Google odkazy s klíčovými slovy jako "kostenloser Sex" nebo "Scheiß Juden". Informovala o problémech se software, který měl zaručit anonymitu na Internetu. Podle FFII firma Nutzwerk také získávala falešné prokliky na reklamní bannery registrací doménových jmen, které se liší od těch frekventovaných, jako yahoo.co.uk, jen o běžný překlep.

Aby mohl Nutzwerk pokračovat v podobné činnosti, potřebuje zaplnit vyhledávače svými vlastními weby a minimalizovat nezávislé zprávy o jeho aktivitách. Z tohoto důvodu FFII zažaloval. Také se obrátil na firmu Teamware, která poskytovala FFII webhosting. Teamware se právníků Nutzwerku zalekl a stránku odpojil, přestože k tomu neměl žádný rozumný důvod.

Poté, co se informace o odpojení FFII začaly šířit po Internetu, Teamware přispěchal s tvrzením, že odpojení webu mu nařídil soud. Neposkytl ovšem žádné bližší informace, podle vyjádření FFII je to nesmysl, protože žádný soud dosud neproběhl. FFII už sice má nového poskytovatele, ale převod domény ještě nějakou dobu potrvá - zatím doporučuje chodit na stránky nosoftwarepatents.com a nebo nastavit si jako nameserver stroj s adresou 212.72.72.97.

Indiana zkouší nasazení Linuxu ve školách

Školy v americkém státě Indiana začaly s pilotním projektem, který by v případě úspěchu mohl vést k vybavení všech tamních středních škol počítači s Linuxem, konkrétně linuxovou distribucí Linspire. V nejbližších letech by mohlo jít až o 300 000 počítačů.

Podle zástupců firmy Linspire zatím testování probíhá úspěšně. Dá se tedy předpokládat, že již brzy bude mít každý středoškolák z Indiany přístup k linuxovému PC v každé třídě, kterou navštíví. Indiana přitom není prvním státem, kde se zkouší nasazení Linuxu ve školách. Dobré zkušeností mají také v jihokorejském Soulu (190 škol běží na Linuxu, plánuje se dalších 10 000 v celé zemi) nebo norském Bergenu.

Chyb v kernelu ubývá

Podle analytické společnosti Coverity se kvalita kódu linuxového kernelu zvyšuje. Mezi prosincem 2004 a červencem 2005 kleslo množství chyb z 0.17 na 0.16 na 1000 řádků kódu a byly opraveny všechny kritické chyby. Kód Linuxu se přitom v tomto období rozrostl z původních 5,76 milionů řádek na 6,03 milionů řádek.

Zatímco v prosinci firma Coverity našla v kernelu šest vážných chyb ohrožujících bezpečnost systému, tentokrát neobjevila ani jedinou. Mnoho dalších, méně závažných problémů ale zatím čeká na vyřešení.

Diskuze (70) Další článek: Ke stažení: nové verze Skype a Nera

Témata článku: Linux, Aaron, Pracovní plocha, Norská firma, Plasma, Vážný problém, Moderní GUI, Lin, Reklamní odkaz, Německý stroj, Říše, Podivná distribuce, FFI, Soul, Stráň, Rozumný důvod, Str


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně