Anička z říše Linuxu: IBM používá na SCO jejich vlastní zbraně

Společnost IBM vytasila na SCO jeho vlastní zbraně. Vyšla nová verze české live distribuce Danix. Linus Torvalds bojuje za práva Linuxu v Austrálii. Čínský Red Flag Linux se vydal na trh se servery.

IBM se brání žalobě SCO

Společnost IBM byla žalována skupinou SCO o pět miliard dolarů, protože údajně neoprávněně předala kód z Unixu System V ve svém operačním systému AIX Open Source komunitě.

IBM se začalo bránit. Ve svém stostránkovém dokumentu podává zprávu, že ještě 4. srpna 2004 nabízelo SCO ke stažení linuxové jádro řady 2.4, tedy přesně ten kód, kvůli kterému teď žaluje IBM. Pokud se prokáže, že SCO uvolňovalo pod GPL kód, který prohlašuje za proprietární, jeho šance na úspěch to znatelně sníží. SCO původně prohlašovalo, že o unixovém kódu zahrnutém v Linuxu nemělo tušení, a tak jej nevyňalo z licenčních podmínek GPL.

IBM je přesvědčeno, že se svým kódem si může dělat, co chce. Dle svých slov je schopné dodat jednoznačné důkazy o tom, že licenční smlouvy IBM se společností AT&T (vlastník kódu System V v době, kdy byl kontrakt podepisován) nemohou být interpretovány tak, aby omezovaly IBM v nakládání s kódem, který vytvořilo. SCO reagovalo dle očekávání a přišlo s vlastní interpretací povinností IBM vyplývajících ze smlouvy a týkajících se odvozených prací. Považuje se za jediného vlastníka všech smluv týkajících se AT&T Unix System V software. Tento systém prý byl IBM licencován pouze pro vytvoření systému AIX a příspěvky pro linuxové jádro jsou porušením licenčních podmínek. IBM naopak tvrdí, že smlouva podepsaná v roce 1985 ve skutečnosti zaručuje menší ochranu intelektuálního vlastnictví SCO, než kdyby nebyla podepsána vůbec žádná. Očekává se, že soud rozhodne během třiceti dnů a podle stránek Groklaw, zabývajících se počítačovým právem, je dost pravděpodobné, že veškeré požadavky SCO smete ze stolu.

Nová verze Danixu je tady

Jedním z nejzajímavějších českých linuxových projektů je Danix. Jde o takzvané live CD, tedy distribuci, kterou je možné spustit přímo z CD, bez instalace. Do souborů na disku vůbec nezasahuje, je tedy ideální zejména na začátečnické pokusy s Linuxem. Ocení ji také lidé, kteří se často pohybují mezi různými počítači, a kteří tak mohou nosit "svůj" Linux všude s sebou. Danix je založen na distribuci Knoppix, ale má oproti němu mnohé přednosti. Neobsahuje serverové aplikace, o to víc se v něm nachází aplikací pro běžnou práci na osobním počítači, obvykle v nejnovějších dostupných verzích. Hlavní předností je ale fakt, že je celá distribuce kompletně v češtině. Nová verze, Danix 2004-08-12, je orientována na začátečníky víc než kterákoliv jiná. Najdete zde např. ikonku Tento počítač, zato po instalaci systému na disk budete pátrat marně. Je dobře skrytá, aby ji někdo náhodou neodklikl omylem. Přidáním symbolu pakoně do své grafiky se nyní Danix hlásí k hnutí GNU. Jako zavaděč systému se v nové verzi používá GRUB, výchozí volbou je linuxové jádro řady 2.6. V distribuci je nově zahrnut také FreeDOS pro spouštění aplikací napsaných pro MS DOS.

Základním grafickým prostředím je poněkud baculaté KDE, pro slabší počítače lze zvolit Fluxbox nebo Olix (prostředí využívající Ice WM a ROX). Obraz CD ke stažení a následnému vypálení, dokumentaci a mnoho dalších užitečných věcí najdete na stránkách projektu danix.cz.

Linus Torvalds byl povolán do boje v Austrálii

Společnost Linux Australia Inc., která zaštiťuje australské linuxové vývojáře, požádala tvůrce Linuxu Linuse Torvaldse, aby bojoval za práva své ochranné známky stejně jako v roce 1997 ve Spojených Státech. Tato ve světě známá, pro Linux pracující nezisková organizace, používá jméno Linux jako neregistrovanou ochrannou známku od poloviny devadesátých let. Nyní však žádá o registraci tohoto jména společnost Linux Australia Pty. Ltd. z Adelaide.

Torvalds by měl prokázat, že si zaregistroval slovo Linux jako ochrannou známku dříve, než jej začala používat kterákoliv z obou soupeřících společností. Nebude to poprvé, co bojuje za Linux podobným způsobem. Má za sebou spor s právníky reprezentujícími společnost William Della Croce, která si zaregistrovala jméno Linux v USA a začala po ostatních amerických dodavatelích linuxových produktů vyžadovat licenční poplatky.

Čínský Red Flag Linux se zaměřil na trh se servery

Red Flag Linux je nejrozšířenější čínskou linuxovou distribucí pro osobní počítače. Přestože se díky počtu obyvatel Číny a jihovýchodní Asie zřejmě brzy stane nejrozšířenější linuxovou distribucí vůbec, pro západ nebyla donedávna příliš zajímavá. Nyní se však společnost Red Flag Software chystá vydat anglickou verzi, navíc má v úmyslu soustředit se na dodávky serverových řešení. V nejbližších dvou letech se očekává přechod mnoha zákazníků od Windows a tradičního Unixu na Linux, a právě mezi nimi chce "čínský drak" získat svůj podíl na trhu.

Největším soupeřem této společnosti je zatím tokijská TurboLinux Inc., která v roce 2003 prodala v Číně dvakrát tolik operačních systémů. Red Flag software však bude mít silné spojence. Letos se spojil s japonskou společností Miracle Linux. Majoritní vlastník jejích akcií, společnost Oracle, plánuje vytvořit linuxovou distribuci pro firemní zákazníky v Asii. První verze nese jméno Asianux. Red Flag doufá, že právě tato distribuce mu bude základem pro expanzi do anglicky mluvících zemí, jako je např. Singapur, nebo ještě dál.

Těžko říct, jestli, a kdy, se dostane tato čínská distribuce až k nám do Evropy. Nicméně, minimálně ve východní Evropě by svým názvem Red Flag (Rudá vlajka) nejspíš dokonale odstrašila všechny potenciální zákazníky.

Diskuze (16) Další článek: Telecom ohlásil další kolo boje proti dialerům

Témata článku: Linux, IBM, Zbraně, Lin, Miracle, Linuxová distribuce, Říše, VLA, Čínský drak, Distribuce, Adelaide, CD Linux, Draka, Americký dodavatel, Linuxové jádro, Drak, Flag


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky